Iš pat ankstyvo ryto Aleksandras šlubčiodamas ir kęsdamas stiprius skausmus eina į skubios pagalbos skyrių. Trisdešimtmetis vyriškis ant ledo paslydo prie pat parduotuvės ir smarkiai susimušė koją. Vyriškis nuogąstauja, kad skausmas didžiulis ir jam greičiausiai bus smarkiai patempti raiščiai.
„Ėjau į parduotuvę, paslydau, ėjau atgal, su pirkiniais, paslydau, ir viskas ant tos pačios kojos. Koja pasisuko ir su visu svoriu kritau. Supratau, kad namie be pagalbos, vien pagulėjimas nepadės“, – sako pacientas Aleksandras.
Ir tokių pacientų skubios pagalbos skyriuje daugybė. Savo mamą atlydėjusi moteris sako, kad ji vakar vakare paslydo ant ledo prie pat namų. Per naktį moteris kentė skausmus, o ryte jau nebegalėjo pajudinti rankos.
„Paslydo mama, nugriuvo ir skauda ranką šiandien, negali pajudinti rankos. Slystelėjo užmiestyje prie namų“, – teigia pacientės mama Jolanta.
Nuo ankstaus ryto prie gydytojų traumatologų kabinetų jau laukia eilė pacientų. Vieni jų čia atvažiavę su jau įsisenėjusiomis traumomis. Kiti gi – ant slidaus ledo smarkiai susimušė dar šį rytą ar iš vakaro, neišvengta ir lūžių.
Pasak traumatologų, daugiausia čia atvyksta vyresnio amžiaus pacientų, kurių kaulai retesni ir trapesni. Vien per šiandieną į skubios pagalbos skyrių kreipėsi 46 pacientai, iš jų 4 paguldyti į ligoninę operacijoms.
„Dažniausiai traumos susijusios su griuvimu, tipiškai tai riešų, dilbio kaulų traumos, lūžiai, riešo patempimai, sumušimai. Aišku, keliai ir čiurnos“, – pasakoja Skubios pagalbos skyriaus vedėjas Paulius Uksas.
Žmonės eina ledu
Ten, kur šaligatvis padengtas ledu, vyresnio amžiaus žmonės sako esantys priversti vilkti koją už kojos arba eiti pakraščiais. Žmonės piktinasi, kad nebarstyti nei kiemai, nei šaligatviai:
„Slidu, slidu, stengiuosi eiti arba per žolę, arba ten, kur nesimato leduko.“
„Aš galvojau, kad nuvalyta, bet išėjau, tai vienas ledas ant šaligatvio, vienas ledas. Negalima praeiti, tai visi einame žolyte. Dabar saulytė, tai truputį atleidžia, bet nieko gero.“
„Kaip nebijau, bijau, aišku, bet einu, nes reikia. Buvau ten, kur saulės, nėra paslydęs.“
Vilniaus miesto savivaldybė tvirtina, kad už šaligatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų priežiūrą atsakingos trys įmonės. Esą pirmiausia jos valo viešąsias vietas, kuriose yra didžiausi gyventojų srautai, taip pat druska arba smėlio ir druskos mišiniu barsto stoteles, perėjas, magistralinius šaligatvius, ir tik pačioje pabaigoje gyventojų kiemus.
„Pirmiausia turi būti nuvalyti, esant poreikiui, atėjimai link sustojimų pėsčiųjų perėjos, laiptai, magistraliniai šaligatviai. Vakar tas irgi buvo daroma, vieno įmonės dirbo nuo dienos iki vėlaus vakaro naktį, o darbai buvo tęsiasi ir iš ryto.Ir tik vėliau einama į kiemus – prioritetas yra aiškus, pasakyta, kur turi rangovas valyti“, – teigia skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.
Iškvietimų dėl patirtų traumų ant ledo netrūksta ir Vilniaus greitosios pagalbos stoties darbuotojams. Vien nuo vidurnakčio iki ketvirtos valandos dienos jau buvo gauti 23 iškvietimai dėl patirtų traumų. O tai jau yra penkis kartus daugiau nei įprastą dieną.
„Dažniausiai vežame iš kiemo, prie kiemo, kur būna slidu, nepabarstyta. Tiksliai, sakysime, tam tikros vietos, kur daugiausia traumų nutinka, nėra. Traumos įprastos, kai yra slidu: kritimas, lūžimai, patempimai, kojos, rankos, galvos sumušimai“, – teigia direktorius Zdislavas Skvarciany.
Medikai perspėja gyventojus būti itin atidžius ir atsargius. Ypač vyresnio amžiaus žmonėms nesant būtinybei rekomenduojama neiti ši namų.
Mat iš vakaro prasidėjus lijundrai, o naktį pašalus, dauguma kelių ir šaligatvių virsta čiuožyklomis.