Žmonių eilės nuo ankstyvo ryto rikiuojasi prie bankomatų. Nors eilė judanti, žmonių vis pasipildo, mat vienur negavę grynųjų – tautiečiai būriais traukia prie kito bankomato:
„Dabar neaišku, gal baigsis. O kitur neaišku, ar išvis yra. Tai kaip dabar su ta kortele, parduotuvėje gali atsiskaityti.“
„Dabar ta panika žmonėms, žinote, turbūt kažką veikia.“
„Aš jau išsigryninau – nelabai daug, maždaug pensijos dydį.“
„Šimtą eurų pasiimsiu, kad turguje bulvių nusipirkčiau. Reikia turėti.“
„Tai kaip gali nebūti, pasižiūrime – taigi baisu, ką padarysi dabar. O ką mes galime žinoti, kad pas mus taip neateis?“
„Man saugiau, kai pinigai pas mane, o ne bankomate.“
„Paskui gali nebebūti pinigų.“
Ir iš tiesų tautiečiams apgulus bankomatus – kai kuriuose jų – pinigų jau nebeliko. Nuo ryto Vilniuje rikiuojasi eilė prie bankomato, tačiau gyventojai išeina suirzę ir nieko nepešę:
„Aš buvau čia 9 valandą ryto, dar keletas žmonių buvo ir rašo – laikinai nėra pinigų ir paskui sako, išėjusi moteris iš banko: na, jeigu kas įneš.“
„Kiek norėjote išsiimti? – 500 eurų ir stop, nebeduoda. Ir nėra – nei Tuskulėnuose, nei Rimi.“
„Ką padarysi, aš turiu dar piniginėje du šimtus. Užteks kuriam laikui.“
Gyventojams suskubus iš bankomatų išsiiminėti pinigus, situaciją įvertino ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji ragina žmones nesijaudinti ir ramina, kad grynųjų pinigų bankomatuose nepritrūks.
„Tokia reakcija yra žmogiška, kiekvieno žmogaus apsisprendimas, kiek jisai nori turėti kišenėje ar namuose grynųjų pinigų, bet vis tiktai, matyt, reikėtų nepervertinti būtinybės tai daryti ir tai daryti dabar“, – sako I. Šimonytė.
O per ketvirtadienį, Lietuvos banko teigimu, žmonės iš bankomatų išsiėmė du kartus daugiau grynųjų nei įprastą dieną. Šiuo metu šalies bankai papildomai rūpinasi, kad bankomatuose pinigų nepritrūktų ir juos nuolatos pildo. Centrinis bankas ramina – grynųjų pinigų saugyklose prikaupta užtektinai.
„Tiek Lietuvos banko pajėgos, tiek komercinių bankų pajėgos yra padidintos, važinėjama greičiau. Ir pinigai pristatomi greičiau. Lietuvos bankas dirbs savaitgaliai, tai tik valandų techninis klausimas, kada tie bankomatai bus užpildyti. O gyventojus raginame išlikti ramiems“, – tikina Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.
O žmonės reaguoja Šiauliuose, atvykę į degalinę. Čia dėl kylančių kainų gyventojai į bakus supuolė piltis ir dyzelį, ir benziną:
„Pasaulio pabaiga. Dar negirdėjau tokio dalyko.“
„Neatkreipiau net dėmesio, iš tikrųjų nėra, važiuosiu kažkur kitur užsipilti, vis tiek rasim.“
Nemenka eilė prie degalinės nutįsusi Vilkaviškyje – degalus gyventojai pilasi ne tik į baką, bet ir į kanistrus. Sako – viskas atsargai:
„Tai turbūt čia dėl to karo visi kuro atvažiavo prisipilti pilnus bakus.“
„Nepanikuoju, visam gyvenimui neprisipilsi. Bus kaip bus. Visą laiką reikia turėti pilną baką.“
„Patys padaro žmonės chaosą iš nieko Lietuvoj.“
„Kad jisai savaime brangs, bet atsargų reikia turėti.“
Visgi gyventojai susirūpino ir savo saugumu. Vilniuje įsikūrusios ginklų parduotuvės vadovas pasakoja, kad jau nuo vakar dienos žmonės aktyviai pildosi šovinių atsargas, perka ginklus, gynybai skirtas priemones. Norinčių juos įsigyti padaugėjo tris kartus.
„Savigynai suaktyvėjo domėjimasis trumpaisiais šaunamaisiais ginklais, suaktyvėjo dujiniais ir guminėmis kulkomis šaudančiais ginklais, dujų balionėliais, elektrošoko priemonėmis. Daugiau skambučių – žmonės klausia, kaip galima juos įsigyti“, – sako parduotuvės vadovas Darius Mikalaukas.
„Jeigu bus svečių, kad turėtume specialių vaistų svečiams papildomų. Va, pilna ampulių pridėta, galima gydyti ir švirkštukai čia sustatyti“, – kalba medžiotojas Tomas.
O kauniečiai fiksuoja vaizdus, kaip kai kuriose parduotuvėse atrodo birių produktų lentynos. Štai vienoje Maximos parduotuvėje žmonės iššlavė druską, kruopas. Apie padidėjusius pirkėjų srautus skelbia ir kiti prekybininkai.
„Vakar buvo padidėję apie 10 procentų srautai žmonių. Krepšelis perkamas irgi 10 procentų – pirko kruopas, miltus, aliejų“, – sako „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.
Dar vakar Rusijos pajėgoms įsiveržus į Ukrainą „Brent“ rūšies nafta pirmą kartą nuo 2014 metų perkopė 100 dolerių už barelį. Tiesa, šiandien ji kiek pakrito – jau 94 doleriai už barelį. Baiminamasi, kad žaliavinės naftos kaina dar gali kopti. O tai sukels grandininę reakciją – didės infliacija, brangs maistas ir degalai.