Lietuvai parsigabenti lietuviams talkinančių vertėjų ir jų šeimos narių vis dar nepavyksta. Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad iš Afganistano į Lietuvą nori ir du Lietuvos piliečiai.
Afganistano valdymą į savo rankas perėmę Talibano atstovai renkasi į pirmąją spaudos konferenciją, kurią stebi visas pasaulis. Skamba neįtikėtinai, tačiau talibai, perėmę amerikiečių sraigtasparnius „Black Hawk” ir kitą ginkluotę, vertinamą šimtais milijonų dolerių, siunčia neva taikos žinutę.
„Tėvynę išlaisvinęs Islamo emyratas nesivadovaus priešiškumo politika. Mes visi suprantame, kad mūsų tauta išgyveno kritinių momentų, kad Afganistane buvo karas. Tačiau nebenorime, kad mūsų šalis būtų mūšio lauku. Karas baigėsi“, – sako Talibano atstovas Zabihullahas Mujahidas.
Dabartiniai Talibano atstovai sako, kad nuo islamistų režimo, nuversto prieš 20 metų, skiriasi. Tiesa, ne ideologiškai. Tačiau valdyti neva ateina su didesne patirtimi ir branda. Naujoji Afganistano valdžia negrasina susidoroti su oponentais.
„Suteikiame malonę visiems, nes tik tai užtikrins saugumą ir stabilumą Afganistane. Visoms grupėms, kurios mums priešinosi, atleidžiame“, – teigia Z. Mujahidas.
Ir žada ne tik netapti teroristų prieglobsčiu, bet ir neatimti iš moterų galimybės mokytis ir dirbti. Be to, jos esą neprivalės nešioti burkos, visiškai dengiančios kūną ir veidą.
„Moterims bus suteiktos visos teisės, nepriklausomai nuo to, ar jos susijusios su darbu, ar kita veikla, nes moterys yra pagrindinė visuomenės dalis. Užtikrinsime visas jų, vadovaujantis islamo principais“, – sako Z. Mujahidas.
Savo ruožtu Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pripažįsta – Bendrijai su valdžią užgrobusiais naujaisiais Afganistano šeimininkais derėtis visgi teks, net jei jų oficialiai ir nepripažins. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pabrėžia, kad vien Talibano žodžiais pasitikėti negalima.
ES diplomatijos vadovas J. Borrelis tvirtina: „Talibanas laimėjo karą, tad turime su jais kalbėtis, kad palaikytume dialogą, kad išvengtume humanitarinės krizės ir, tikėtina, migracijos katastrofos.“
„Esame linkę vis tiek laikyti režimą nedemokratišku, pavojingu žmonėms. Dėl to yra ir evakuacijos. Tai aš manau, kad bet kokos išankstinis ribų nukėlimas, kad mes bet kokia sąlyga derėsimės, su režimu netinkamas. Mes negalėsime derėtis su režimu, jeigu jis žudys žmones, jeigu degins gatvėse, kars“, – sako G. Landsbergis.
Kabulo gatvėse šiandien ganėtinai ramu. Čia tvarką prižiūri talibų kovotojai, o į oro uostą atvyksta ir komerciniai lėktuvai.
„Bendradarbiaujame su Talibanu. Talibanas palaiko saugumą aplink oro uostą ir Kabulo gatvėse. Esu tikras, kad jie mus leis padaryti tai, ką turime padaryti“, – sako britų armijos vadas Nickas Carteris.
Britų armijos vadas omenyje turi Vakarų valstybių diplomatų ir sąjungininkėms talkinusių afganų išgabenimą. Vien Amerika tikisi per kelias artimiausias dienas kasdien iš Afganistano evakuoti po 9 tūkstančius žmonių.
Lietuvai Afganistane talkinusių maždaug 100 vertėjų ir jų šeimų narių išskraidinimas stringa. Iš pradžių net buvo planuota juos į Lietuvą skraidinti „Spartanu“, tačiau dabar krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad „Spartanas“ nėra tas lėktuvas, kuris galėtų atgabenti tokį kiekį žmonių. Lietuvos diplomatijos vadovas G. Landsbergis tikina, kad dėl to derasi su kitomis šalimis, bet kol kas gerų žinių nėra.
Lietuvos Užsienio reikalų ministerija praneša, kad šiuo metu Afganistane yra du iš šios šalies išvykti norintys Lietuvos piliečiai. Ministerijos atstovai tikina, kad su jais palaiko ryšį ir bando padėti grįžti.
Rusijos diplomatai Kabule informavo rusų žiniasklaidą, kad iš Afganistano sekmadienį pasprukęs buvęs šalies prezidentas Ashrafas Ghani grynuosius pinigus išsigabeno keturiais automobiliais ir sraigtasparniu.
Ambasados darbuotojas Nikita Iščenka sako, kad keturi automobiliai buvo grūste prigrūsti pinigų, likusius pinigus jis pamėgino sukišti į sraigtasparnį, bet esą ne visi tilpo, tad dalis pinigų liko gulėti ant kilimo ir tūpimo tako.