Apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportažas.
Norėdamas žūtbūt parodyti tariamą dominavimą ir laimėjimus kare prieš Ukrainą Putinas savo užzombintai tautai surengė pergalės paradą Maskvoje. Tačiau Putinas prieš savo liaudį negalėjo pasigirti jokiais skambiais laimėjimais. Mariupolyje Rusijos okupantams vis dar priešinasi „Azov“ batalionas, tarp griuvėsių iki šiol guli vaikų, mamų ir kitų taikių gyventojų yrantys kūnai, o rūsiuose slepiasi išbadėję gyvieji.
„Putinas negali susitaikyti su pralaimėjimu, nes pralaimėjimas reikštų jo krachą. Joks režimas negali pralaimėti, todėl jei negalės laimėti. Putinas surengs propagandinę kampaniją, kurios metu bandys įtikinti Rusijos visuomenę, kad jis laimėjo“, – sakė karo analitikas Egidijus Papečkys.
Didžiausia brangenybė – vanduo
Iš Mariupolio pragaro ištrūkę ukrainiečiai pasakoja širdį veriančias istorijas. Per stebuklą gyviems likusiems žmonėms patirti karo žiaurumai atmintyse liks iki gyvenimo pabaigos.
„Jis bėga su vienu batu, minusinė temperatūra, mes stovime sustojime. Pas jį tokios didelės žalios akys, o aš jam sakau: „Tau baisu? Tu išsigandai?“. O jis atsako: „Aš noriu gyventi“. Mano sūnui 10 metukų. Aš niekada neužmiršiu šių jo žodžių“, – dokumentiniame filme „Mariupolis. Pragaro kronikos“ pasakojo iš Mariupolio pabėgusi ukrainietė.
Putinas dėl galimybės pasipuikuoti prieš savo fašizmu sergančią tautą Mariupolį pavertė pragaru – nužudė dešimtis tūkstančių taikių gyventojų ir sugriovė šimtų tūkstančių mariupoliečių gyvenimus. Gyventi nebetinkamame mieste yra likę apie 100 tūkstančių žmonių. Jie neturi nei maisto, nei vandens, o gyvenimo sąlygos yra baisesnės už gūdžius Viduramžių laikus.
„Pinigai mūsų mieste tapo beverčiai, natūralus nulis. Veikė natūralūs mainai, aš mainiau degtinę į cigaretes, kai kas auksą mainė į vandenį. Vanduo tapo pačia brangiausia vertybe. Švarus vanduo, po to nešvarus vanduo, dar vėliau – bet koks vanduo buvo pati didžiausia brangenybė. Mes pylėme vandenį iš radiatorių. Mes protingi žmonės, žinome, kad jo gerti negalima, bet jei tu neturėsi vandens, tu ir jį gersi“, – pasakojo kitas dokumentinio filmo pašnekovas.
Tačiau Kremliaus režimui nusispjauti į žmonių gyvybes. Mariupolio užėmimas – tai pasiteisinimas prieš Rusijos žmones dėl agresijos prieš Ukrainą ir imperialistinės Putino politikos. Todėl šis parodomasis teatras yra itin svarbus.
„Jie dabar bandys labai aktyviai kišti Rusijos gyventojams tariamą pergalę. Jie pasakos apie sausumos koridorių į Krymą, kad dabar krymiečiai gaus vandens. Visa propagandos mašina dirbs, kad parodytų Putino pergalę Ukrainoje“, – sakė Rusijos disidentas Ivanas Tiutrinas.
Norėtų intensyvesnių karo veiksmų
Barbarišką Mariupolio ir kitų Ukrainos miestų naikinimą Putinas vykdo ne tik dėl savęs. Daugelis eilinių rusų laukė, kol jų agresorius caras atneš jiems kokį nors grobį – Ukrainą arba okupuojamas Rytų Ukrainos žemes.
„Dalis Rusijos visuomenės yra labai agresyvi – tiek Ukrainos, tiek NATO, tiek Baltijos valstybių atžvilgiu. Būtent ta dalis visuomenės šiandien nėra patenkinta Putinu, nes jie norėtų intensyvesnių karo veiksmų, norėtų dar agresyvesnės politikos NATO šalių atžvilgiu“, – teigė E. Papečkys.
Tačiau Rusijai Mariupolio sunaikinimas gali būti viskas, ką teroro ir mirties nešėjui Putinui pavyks pasiekti Ukrainoje. Rusija nebeturi, su kuo kariauti, ir į mūšį greičiausiai mes patirties neturinčius rezervistus.
„Taip, žmonių padaugės, bet gaila man jų, nes jie neparengti. Aš neįsivaizduoju, kaip normalų karinį vienetą suformuoti, net karo metu, pagreitintu būdu reikia mažiausiai kelių mėnesių“, – kalbėjo atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas.
Nepriklausomai nuo to, ar Putinas paskelbs mobilizaciją, ar ne, į karą bus metami vyrai, tikintys, kad Ukrainą pavyks užkariauti žūstančių rusų kareivių mase.
„Rusijoje yra režimas, yra dideli žmonių ištekliai. Bet nebe tokie dideli – praėjo tie laikai, kai Rusija galėjo savo karių krauju užtvindyti bet kurią mažesnę valstybę. Bet Rusija dar pakankamai ilgai galėtų vesti ilgą, rusenantį, nelabai aktyvų karą“, – sakė E. Papečkys.
Putinu nepatenkintas ir elitas
Neatmetama, kad Putino galvoje vis dar sukasi masinio ginklo panaudojimas, nes Kremliaus tironas negalės susitaikyti su neišvengiama Ukrainos pergale.
„Pagrasinimas branduoliniu ginklu, kol kas tai vienintelės priemonės, kurias Putinas gali sau leisti. Tiesiog neranda priemonių, kaip paveikti Vakarus“, – kalbėjo karo analitikas.
Labai norėtųsi tikėti, kad šis pergalės paradas Putinui bus paskutinis, o po metų pergalės dainas trauks Ukrainos tauta ir ją remiantis Vakarų pasaulis.
„Jis į šį karą Ukrainoje pastatė viską. Jau auga didelis nepasitenkinimas, taip vadinamas Putino elitas prakeikė jo sprendimą pradėti šį karą, bet kol kas nėra būdų, kaip nustumti jį nuo valdžios. Žinoma, Ukrainos pergalė šiame kare taps labai svarbiu žingsniu ir argumentu, kad Putiną paprasčiausiai patrauktų“, – kalbėjo I. Tiutrinas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt”.