• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis garsiau žmonėms kalbant apie kylančias kainas, TV3 Žinios atliko eksperimentą. Surinkę aštuonerių metų senumo čekius, apsilankėme skirtingose parduotuvėse ir, pirkdami tuos pačius produktus, lyginome jų kainas.

Vis garsiau žmonėms kalbant apie kylančias kainas, TV3 Žinios atliko eksperimentą. Surinkę aštuonerių metų senumo čekius, apsilankėme skirtingose parduotuvėse ir, pirkdami tuos pačius produktus, lyginome jų kainas.

REKLAMA

Kai kas brango kone dvigubai, kai kas pigo, o kai kur gamintojai gudrauja – už tą pačią kainą sumažino produkto svorį. 

Palyginti kainas visuomet įdomu, tačiau retai tą darome ilgalaikėje perspektyvoje. Žurnalistui pavyko gauti 3 skirtingų prekybos tinklų 2013 metų pirkinių čekius, kuriuose žmonės pirko pačias įvairiausias prekes, tad dabar pabandysime atkartoti tuos apsipirkimus ir įsigyti analogiškas prekes, ir palyginti, kiek jos kainavo 2013 metais, kuomet dar atsiskaitėme litais, ir kiek viskas kainuoja dabar. 

Kalbinti žmonės, prisiminę laikus, kol dar gyvenome su litais, sako, kad kainos išaugo:

„Pasikeitė labai. — Į kurią pusę? — Padidėjo, aišku. — Ar labai stipriai? — Stipriai.“

REKLAMA
REKLAMA

„Dvigubai tai tikrai. — Ar buvo, kas atpigo? Ar pastebite? — Aš nepastebiu.“

„Taip, brangsta, aišku, bet aš negaliu pasakyti, kiek pabrango.“

„Man atrodo, kad pabrango visur ir viskas.“

Iš čekio matyti, kad 2013 metais žmogus pirko kefyrą, kiaulienos šoninę, taip pat Atlanto silkių, bandelių, šokolado, tad pirmoji mūsų prekė yra kefyras. 2013 metais žmogus už kilogramą kefyro mokėjo 83 euro centus, tai yra 2 litai, 89 centai. Dabar matome, kad pakuotė yra sumažėjusi šimtu gramų, įprasta kaina yra 84 centai, tai reiškia, per 8 metus 1 centu jis pabrango. Tiesa, šį kartą taikoma akcija, 69 centai. 

REKLAMA

Tiesa, per aštuonerius metus kai kurie prekių ženklai išnyko, pasikeitė ir parduotuvių siūlomas gaminių asortimentas. Tad šiame eksperimente kai kurias prekes teko tiesiog išbraukti iš pirkinių sąrašo ir lyginti kainas tų prekių, kurios buvo tokios pačios tiek tada, tiek ir dabar.

700 gramų šoninės be kaulo kainavo 3 eurus ir 76 centus už kilogramą, o dabar matome kaina yra 4 eurai ir 69 centai. Tiesa, jeigu mes turime parduotuvės lojalumo kortelę, šoninės kaina būtų 3 eurai ir 28 centai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiek tiek brangiau kainuoja ne tik mėsa, bet ir žuvis. Pavyzdžiui, karšto rūkymo silkė. Kilogramas yra 3 eurai ir 49 centai. O 2013 metais kilogramas kainavo 10 litų ir 99 centus, tai yra 3 eurai ir 18 centų.

Gerokai pabrango bandelės su razinomis. Kadaise jos kainavo 28 euro centus, o dabar – 49 centus. Brangiau mokame ir už paprastą juodąjį šokoladą. Prieš 8-erius metus jis kainavo 69 euro centus, o dabar – 92.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na ką, metas susimokėti ir palyginti, ar labai skirsis kaina, kurią sumokėsime dabar už prekes, ir kiek už tokias pačias prekes mokėjo žmogus 2013 metais.

Žmogus prieš 8 metus už tas prekes mokėjo 4 eurus 98 centus. Dabar kaina yra didesnė – 7 eurai 63 centai.

Atvykome jau į kitą prekybos centrą, kai kurios prekės kartosis, pavyzdžiui, kefyras, tačiau pirksime ir naujų, pavyzdžiui, sviestą, varškės, sausainių. Pirmoji prekė, keliaujanti į krepšelį – maistinė acto rūgštis. Prieš 8 metus už štai šį butelį reikėjo sumokėti 40 euro centų, dabar jis kainuoja 49 centus.

REKLAMA

Paimkime varškės, pusės procento riebumo, 69 centai už pakelį, 2013 metais už jį reikėjo sumokėti 54 centus.

O štai sviestas pabrango gerokai. 2013 metais už štai šios rūšies sviestą teko sumokėti 4 litus, 49 centus, tai yra euras trisdešimt, šiai dienai jo kaina yra 2 eurai 25 centai.

Klasika – sausainiai „Gaidelis“. 2013 metais jie kainavo 1 litą ir 55 centus – 44 euro centus. Dabar jie kainuoja 49 euro centus, pabrango 5 centais. Tiesa, kaip ir tada, taip ir dabar jiems taikoma akcija. 

REKLAMA

20 centų dabar brangiau kainuoja ir arbatiniai džiūvėsėliai. Parduotuvėje jau nepavyko aptikti prieš aštuonerius metus pirktų tešlainių ir tarybinės baltos duonos. Ji kainavo 92 euro centus. Panašios duonos yra ir kainos pačios įvairiausios, viena kainuoja beveik eurą, kita gerokai virš euro, o galima rasti ir už 60 centų.

Oficiali statistika, kurią renka Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras, taip pat konstatuoja, kad per 8 metus sviestas vidutiniškai pabrango 72 centais, 9 procentų riebumo varškė 36 centais, juoda duona 22 centais. Kainų pokytis yra toks: dabar sumokėti 5 eurai 59 centai, o 2013-aisiais už tokį krepšelį reikėtų mokėti 3 eurus 85 centus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Oficiali statistika taip pat fiksavo, kad per šį laikotarpį 10 L dydžio kiaušinių pabrango nuo 1,24 euro, iki 1,60 euro, kilogramas dešrelių nuo 6,04 eurų iki 6,24 eurų, o aukščiausios rūšies miltai nuo 74 iki 96 centų.

Paskutinis prekybos centras, kur įsigysime faršo, cukraus, taip pat batoną ir pieno. Šiame tinkle prieš 8-erius metus žmogus pirko ir litrą pieno maišelyje. Jis kainavo 2 litus 19 centų, arba 63 euro centus. Ir dabar matome, jog, ko gero, pirmoji atpigusi prekė mūsų eksperimente. Maišelis pieno kainuoja 35 euro centai. Tiesa, ne litras, o šiek tiek mažiau.

REKLAMA

Palyginkime ir maltos mėsos, faršo kainas. Kilogramas kiaulienos faršo kainavo 2 eurus 98 centus. O 2013-aisiais kilogramas tokio pat faršo kainavo 3,03 euro. Nežymus, bet atpigimas. 

Kiek nustebina cukraus kaina. Prieš 8 metus žmogus už kilogramą parduotuvės prekinio ženklo cukraus sumokėjo 77 centus, bet ši kaina buvo su akcija. Be jos, cukrus kainavo 1,15 euro. Dabar tos pačios rūšies cukrus kainuoja 55 centus.

REKLAMA

Galutinė sąskaita: 4 eurai ir 13 centų, kai prieš 8 metus žmogus šiame tinkle sumokėjo už analogiškas prekes 4 eurus ir 39 centus. 

Prieš 8 metus toks apsipirkimas 3 skirtinguose prekybos tinkluose kainavo 13 eurų ir 22 centus, o dabar teko pakloti 17 eurų ir 35 centus. Nors nemaža dalis prekių kainuoja brangiau, tačiau daug lemia ir akcijos, ar lojaliems klientams taikomos nuolaidos. O ir eksperimente skirtingose parduotuvėse pirktos skirtingos prekės ir jų kiekiai. Tiek, kiek rodė prieš 8 metus atspausdinti čekiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Na, jis yra didesnis nei eurozonos vidurkis, ir tai galbūt ir normalu, nes Lietuva vejasi kainų lygiu eurozoną, tai jeigu eurozonoje įprastas kainų augimas metinis 2 proc., tai per 8 metus grubiai būtų 16-18 procentų, tai Lietuvoje jis šiek tiek didesnis, bet tai visiškai normalu, nes Lietuvoje ir atlyginimai auga žymiai sparčiau“, – sako ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Bet reikia nepamiršti ir ne tik kainų pokyčių, bet ir pasikeitimų lietuvių piniginėse. Statistika rodo, kad tautiečių pajamos gerokai paaugo. Vidutinė alga į rankas per 8 metus išaugo nuo 501 euro iki 994 eurų šiemet. 2013-aisiais minimali alga buvo 1 tūkstantis litų, 238 eurai ir 79 centai. Dabar ji siekia 468 eurus į rankas. O vidutinė senatvės pensija 2013-aisiais buvo 238 eurai, o šiemet – 413.

REKLAMA

„Perkamoji galia išaugo apie 70 procentų, grubiai skaičiuojant, ir augo pakankamai plačiam ratui gyventojui, tai negalime pasakyti, kad kažkokia grupė pamiršta, ir pensijos augo pakankamai solidžiai, tai bendras pajamų lygis tikrai gyventojų išaugo“, – tikina Ž. Mauricas. 

Bet ekonomistas perspėja, kad artėja krizė, tik kiek kitokia, nei mes įpratę manyti. Gali padidėti infliacija, ir produktai bei prekės pabrangs labiau, nei mes įpratę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų