Pastaraisiais mėnesiais tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje labai daug diskusijų ir svarstymų, kaip mes, NATO valstybės, esame pasirengusios atremti galimą Rusijos puolimą, jei Vladimiras Putinas sugalvotų išbandyti NATO šalių vienybę.
Jei Rusija apsispręstų pulti NATO, didžioji dalis ekspertų įsitikinę, kad tai greičiausiai būtų Baltijos šalys, kurios turi mažesnes galimybes ir prastesnes geografines sąlygas atremti Putino kariuomenės puolimą.
Esame pavyzdys kitoms tautoms, kurį rusai nori ištrinti
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ svečiavęsis buvęs specialiųjų operacijų pajėgų vadas Saulius Guzevičius įsitikinęs, kad Lietuvai gresia ženkliai didesnis pavojus nei kitoms Baltijos šalims – Estijai ar Latvijai. Visų pirma dėl to, kad užėmus Lietuvą, Rusija sujungtų Kaliningrado sritį su Baltarusija ir atitvertų kitas NATO valstybes nuo Lenkijos.
Be to, pasak atsargos pulkininko, mes esame rakštis Putino režimui dėl savo didžiulės istorinės praeities ir pasiekimų.
„Mes turime sausumos koridorių su NATO, mes esame blogas pavyzdys dėl savo Viduramžių svorio didžiulio. Ir istoriškai, trys reidai į Maskvą, Algirdo laikais, ir daugybė visokių dalykų. Jūs prisiminkite, kai jie okupavo LDK ir Lenkiją, Jakaterina II lenkams net leido pasilikti savo formalią karalystę Rusijos imperijos sudėtyje, net kažkiek kariuomenės jiems buvo leista išlaikyti. Ką jie padarė su mumis? Jie mus norėjo anihiliuoti iš viso, kad Lietuvos nebūtų. Jie suskirstė mus į gubernijas ir tada dingsta Lietuvos vardas. Lietuvos nebėra, yra Vilniaus, Kauno gubernija“, – istoriją prisiminė Saulius Guzevičius.
Ne vieną medalį gavęs ir ordinu apdovanotas karininkas sako, kad Lietuva visada buvo ta valstybė, kuri nesibaimino Rusijos ir buvo kovos priešakyje.
„Jie nenori, kad liktų iš viso lietuvių kaip tokių, jie norėjo padaryti su Lietuva, ką jie nori padaryti su Ukraina. Jie nesikeičia ir mes esame tas amžinai blogas pavyzdys. 1990 metais, kas paskelbė nepriklausomybę vieninteliai pradžioje? Mes, visi kiti žiūri iš užkampio ir tai yra pavyzdys, kurį rusai nori ištrinti, pavyzdys kitoms tautoms“, – tikina Saulius Guzevičius.
Turime galvoti apie patį blogiausią scenarijų
Dėl to strateginės komunikacijos departamentui vadovavęs karininkas tvirtina, kad Lietuvai reikia būti pasirengus atakoms iš Rusijos, mat ji su Baltarusija jau senokai treniruojasi užimti Lietuvos teritoriją.
„Hibridinėmis atakomis be abejo, siekiant kitų tikslų, nestabilumą įvesti arba tiesiog patikrinti NATO. – Užimti gabalėlį žemės? – Taip, teritorinė pretenzija, Vilniaus kraštas – ką jie visą laiką per „Zapad“ pratybas atidirbinėjo. – Vilniaus kraštą užiminėti? – Taip, o toliau ir visą teritoriją. Galite pasižiūrėti 2009 metų scenarijų, litvinizmas dar neskamba, bet jau yra užėmimas Vilniaus krašto, teritorijos atkirtimas ir taktiniai branduoliniai smūgiai į mūsų kaimynus lenkus“, – pasakoja Saulius Guzevičius.
Specialiųjų operacijų pajėgų įkūrėjas sutinka su JAV atsargos generolo Beno Hodgeso įspėjimu, kad Lietuvai reikia būti pasirengus vienai bent dvi savaites atremti Rusijos puolimą.
„Visi mums sako ir mes patys kaip kariškiai turime galvoti apie patį blogiausią scenarijų. Pirmos dienos, pirmos valandos yra jūsų, kaip jūs pasirodysite. NATO 5 straipsnis nėra automatinis ir tai kažkiek laiko užims, kol bus nubalsuotas ir priimtas. Natūralu, mes žinome sausumos pajėgų judėjimo greičius, jos nėra žaibiškos, net spec. pajėgoms, kurios turi būti žaibiškos, skaičiuojamas tam tikras laikas“, – tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ sakė Saulius Guzevičius.
Tačiau net jei reikėtų sąjungininkų papildomų sausumos pajėgų laukti ir ilgiau nei dvi savaites, atsargos pulkininkas viliasi, kad mums padėtų greita JAV oro pajėgų reakcija.
„Pati stipriausia žinutė buvo 2014 metais amerikiečių pasiųsta Rusijai, kai buvo okupuojamas Krymas. Jis ten 16–17 valandų buvo užimamas, dar nespėjo rusai jo pilnai užimti, tuo metu Šiauliuose budėjo keturi F-15 naikintuvai, amerikiečių naikintuvai su NATO vėliavomis. Dar nebuvo pilnai okupuotas Krymas, amerikiečiai pasisiūlė ir buvo duotas leidimas dar šešiems F-15 naikintuvams nusileisti Šiauliuose. Tai dešimt F-15 tandeme su Aitvaro eskadronais yra baisus dalykas Rusijos šarvuotoms kolonoms“, – teigė Saulius Guzevičius.
Stručio metodas dar niekam nepadėjo
Tačiau didžiausias pavojus kalbant apie sąjungininkų pagalbą yra Vakarų Europos pasirengimas kautis ne tik už Ukrainą ar sąjungininkus, bet ir ginti save.
„Tai yra stručio metodas, galva į smėlį Vakarų Europoje. Grėsmė akivaizdi, situacija aštrėja ir kažkodėl dalis valstybių nenori apie tai galvoti, norėtų, kad to nebūtų ir užtraukti užuolaidą, bet tai yra. Toks delsimas ir vengimas užkurti karo pramonę ir padėti Ukrainai, ir šauktinių atstatymas, tos ginkluotės gamyba sau patiems, atvirkščiai tas delsimas gali iššaukti didesnio masto konfliktą. Jau uodžia baimę ir tada pas rusus atsiranda žudiko instinktas, jis aštrėja“, – apie europiečių silpnumą kalėjo Saulius Guzevičius.
Buvęs specialiųjų operacijų pajėgų vadas sako, kad neužtikrintais veiksmais ir baime įsivelti į karą, mes, europiečiai tik dar labiau skatiname Putiną imtis bauginimų, o gal net pradėti dar vieną karą.
„Vienas iš žmonių tipų vadinasi avoidance – vengimas. Žmogus, jeigu jis atsiduria vadovo pozicijoje ir turi šitą vengimą, tai labai didelė rizika, nes jis vengs bet kokios konfliktinės situacijos ir finale tai vis tiek ateina iki kovos. Aš manau, ką mes stebime Vakarų Europoje, tai ir yra daugeliu atveju vengimas, kai reikėtų parodyti ryžtingas pozicijas“, – tvirtina Saulius Guzevičius.
Putino režimas atidžiai seka padėtį pas mus, kas vyksta kitose Europos valstybėse, tad atsargos pulkininkas įsitikinęs, kad Rusija puola tuos, kurie mano, kad yra minkšti ir lengvai sunaikinami taikiniai.
„Toks stručio metodas dar niekam nepadėjo, aš tai siūlyčiau istorijos vadovėlius pasivartyti dėl karų, nes nuolat konfliktai vyksta kažkur, deja, jie nuolat vyksta ir dažniausiai yra puolami minkšti taikiniai. Kurie nepasirengę, kurie neturi motyvacijos, kurie neturi politinės valios, tai tokį lengva suvalgyti. Kam pulti pasišiaušusį viskuo priešininką, kur tu turėsi milžiniškus nuostolius?“, – teigė Saulius Guzevičius.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ buvęs specialiųjų operacijų pajėgų įkūrėjas daug kalbėjo ir apie Lietuvos gynybos ir kariuomenės prioritetus, ko mums reikia pirmiausia – oro gynybos ar tankų „Leopard“ bataliono? Saulius Guzevičius laidoje kalbėjo ir apie baltarusių litvinizmo keliamas grėsmes bei tiesiogines teritorines pretenzijas Vilniaus kraštui.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu.
O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
O svečiams laikas išvykti.
Niekada negalvojau, kad po iškovotos laisvės nuo rusofašistų vėl vyks jų invazija su mūsų politikų pagalba.
Lietuva buvo švari , buvo saugu, o dabar kas žingsnis rusakalbis.
Jų tas rusiškas pasaulis toks vulgarus, jokios kultūros.
Kur protingi politikai negi visiems nerūpi kas vyksta Lietuvoje?