• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baimindamiesi karo su Rusija visą dėmesį esame sutelkę į kariuomenės pasirengimą, tačiau atrodo užleidome kitą ne mažiau svarbią sritį – sveikatos apsaugą. Medikų sąjūdžio pirmininkė tvirtina, kad prasidėjus karui būtų baisus chaosas, nes šioje srityje nėra jokio pasirengimo. Ligoninėse medikamentų rezervai kaupiami kaip kas išmano, o gydytojai neturi nei planų, nei pratybų, kaip gydyti sužalotus žmones.

Baimindamiesi karo su Rusija visą dėmesį esame sutelkę į kariuomenės pasirengimą, tačiau atrodo užleidome kitą ne mažiau svarbią sritį – sveikatos apsaugą. Medikų sąjūdžio pirmininkė tvirtina, kad prasidėjus karui būtų baisus chaosas, nes šioje srityje nėra jokio pasirengimo. Ligoninėse medikamentų rezervai kaupiami kaip kas išmano, o gydytojai neturi nei planų, nei pratybų, kaip gydyti sužalotus žmones.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ svečiavosi Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Nacionaliniame vėžio institute dirbanti gydytoja tvirtina, kad ji jau senokai yra rezervistė, prasidėjus karui turėsianti likti šalyje ir gydyti žmones.

„Tie, kurie dirba viešajame sektoriuje, jie visi yra rezervistai, aš esu rezervistė, tačiau aš niekada nebuvau pakviesta nei į jokius mokymus, nei aš informacijos kažkokios gavau, ką aš turėčiau daryti karo atveju“, – kalbėdama apie gydytojų parengimą karui stebėjosi Auristida Gerliakienė.

REKLAMA
REKLAMA

Sužeistuosius Vilniuje gelbėtų ne medikai, o nevyriausybinės organizacijos

Tačiau gydytoja stebisi ne tik atsainiu požiūriu į medikų parengimą karui, bet ir mūsų sveikatos politikos vadovų atsainiu požiūriu į pasirengimą ekstremalioms situacijoms, mat rimtai rengtis būtų pradėta tik joms jau prasidėjus.

REKLAMA

„Tik įvykus ekstremaliai situacijai turi būti sukviečiamas įstaigos ekstremalių situacijų valdymo centras, kuomet galvojama, kaip vertinti žmogiškųjų išteklių sutelkimo galimybę. Mano supratimu, tai yra absurdas dėl to, kad, jeigu įvyks ekstremali situacija, reikės labai aiškaus žinojimo, kas, ką konkrečiai turi daryti, o ne galvoti, iš kur mums gauti žmonių ar evakuoti ligonius, jei jų yra apie 100 gulinčių. Kas juos evakuos, ne tos kelios slaugytojos, kurios dirba toje ligoninėje“, – svarstė Auristida Gerliakienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ne ką mažiau medikų sąjūdžio valdybos pirmininkę glumina ir Vilniaus savivaldybė, kuri, pasirodo, dėl pirmosios pagalbos yra sudariusi sutartis su nevyriausybinėmis organizacijomis Šaulių sąjunga ir Raudonuoju Kryžiumi.

„Kalbama, kad Vilniaus savivaldybė turi pasirašiusi sutartį su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios turėtų teikti pirmąją pagalbą nukentėjusiems asmenims, tai mane stebina toks požiūris, nes aš nematau čia medikų, ar tikrai tos nevyriausybinės organizacijos, konkrečiai kalbu apie Šaulių ir Raudonojo kryžiaus, ar jos turi tiek resursų, kad jos galėtų padėti?“, – klausia Auristida Gerliakienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja sako sunkiai suprantanti, kaip pirmąją pagalbą sužeistiesiems teiktų ne medikai, o nevyriausybinės organizacijos.

„Aš nelabai įsivaizduoju, kiek Raudono Kryžiaus organizacija turi žmogiškųjų išteklių, ar tikrai visi žmonės apmokyti, nes, kaip rašo, nevyriausybinės organizacijos, pagal Vilniaus savivaldybės planą, turėtų teikti pirmą pagalbą nukentėjusiems asmenims. Mane trikdo toks požiūris, nes suprantu, kad šauliai turėtų kitas funkcijas vykdyti, tikimasi, kad jie gins valstybę, tačiau Vilniaus savivaldybė tikisi, kad šauliai puls teikti pirmąją pagalbą“, – stebisi Auristida Gerliakienė.

REKLAMA

Neaišku, kur Vilniuje operuotų ligonius

Lietuvos gydytojai ne tik neturi mokymų ir supratimo, kaip reikėtų elgtis prasidėjus karui, bet ir nežino, ar užtektų palatų ir operacinių, jei į ligonines staigiai pasipiltų dešimtys ar šimtai sužeistųjų.

„Mes negalime įvardinti, mes neturime precedento, ar užtenka, ar neužtenka, bet tos, kurios yra, ar jos tinkamos yra? Jeigu vėžio institute yra, pavyzdžiui, 9 aukšte operacinės, tai aišku, kad jos 9 aukšte nebus bombardavimo atveju, jos turi būti perkeltos visai į kitą erdvę, nes nėra pasirengta ir radiacinio užterštumo atveju, nes turi būti tam tikra izoliacija su švinu palatose, tai milžiniškos lėšos, kurios turėtų būti skiriamos tam, bet to niekas neskiria“, – tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ tvirtina Auristida Gerliakienė.

REKLAMA

Bus baisus chaosas, sistema nepajėgs susitvarkyti

Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė piktinasi, kad mūsų sveikatos politikos vadovai iki šiol neranda laiko parengti sveikatos sistemos karui ar ekstremaliai situacijai.

„Plano nėra jokio, išskyrus tai, kad yra ekstremalių situacijų valdymo planiukai, kurie niekaip nesusiję realiai su situacija, nes mes nežinome, kiek gydymo įstaigoje dirbančių gydytojų galėtų padėti spręsti iškilusias problemas. Nematau, kad labai pasimokėme iš Covido, nes ten viskas vyko chaotiškai ir ištempė situaciją medikai pasiaukojimo dėka, tai matyt dabar tikimasi, kad irgi tas pats bus“, – piktinasi Auristida Gerliakienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O nepatogius klausimus keliantys medikai sulaukia tik vadovybės pažadų.

„Prieš metus kalbėjau interviu ir mane tikino, kad visi planai padaryti, viskas vyksta ir tik aš nežinau, tačiau metai praėjo po to interviu ir matau, kad kaip niekas nevyko, taip ir nevyksta. Yra toks formalus patvirtinimas planų, tarsi nuleidžiama atsakomybė gydymo įstaigos vadovui, kad jis turi pasirūpinti žmogiškaisiais ištekliais, resursais, priemonėmis medikamentais, tačiau mano žiniomis, jokio papildomo finansavimo tam nebuvo skirta“,–- teigia Auristida Gerliakienė.

REKLAMA

Medikų sąjūdžio vadovė sako, kad negana to, valdžia esą dar ir bando slėpti tikrąją situaciją.

„Buvo LRT suorganizuotas reportažas, kur LSMU klinikos kartu su kariais suorganizavo apmokymus ir buvo visiems Lietuvoje pasakyta, kad viskas vyksta, treniruotės vyksta, bet jos nevyksta iki šiol. – Turite galvoje, kad valdžia sureagavo ir bandė parodyti, kad viskas gerai ir bandė mus nuraminti ar sumeluoti? – Manau, kad taip. – O koks tikslas? – Kad nekeltų panikos gyventojams, nes žinote, kai dabar pradėjo kalbėti, kad karo grėsmė yra, kas atsitiko – sumažėjo vartojimas, dabar didžiulis deficitas – 1,5 mlrd.“, – sakė Auristida Gerliakienė.

REKLAMA

Medikų sąjūdžio pirmininkė įsitikinusi, kad prasidėjus karui mūsų sistema paprasčiausiai neatlaikytų, nes pasirengimo karui praktiškai nėra.

„Aš atsimenu labai gerai filmą apie sausio įvykius, kur interviu davė profesorius Vitkus apie tai, kokį košmarą patyrė, kai pradėjo vežti sužeistuosius nuo Televizijos bokšto ir kaip nežinojo ką daryti, nebuvo kur dėti, reikėjo dėti po laiptais lavonus ir kokį šoką patyrė medikai, bet buvo nedaug žmonių tada, dabar situacija bus visai kita“, – pasakojo Auristida Gerliakienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikų sąjūdžio vadovė naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo ne tik apie ligoninių, bet ir pačių gydytojų pasirengimą bei sveikatos įstaigų sukauptus rezervus, kuriuos gaubia paslapties skraistė. Be to, kalbėta ir kaip karo grėsmė veikia mūsų gydytojus.

Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu. O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.

 „33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.    

tv3.lt

didesnio chaoso kaip dabar medicinoje tai nebus,jau ir dabar kaip per karą,taip kad nieko naujo nebus
Turint tokia absurdiška valdžią be chaoso neįmanoma nieko.
skirtumas,dabar papulti į ligonines neįmanoma,tai blogiau nebebus.O išrinktiesiems užteks visko.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų