Kultūros departamentas atšauna, kad karių perkėlimui į kitas kapines kliūčių nėra, ir tik savivaldybė turi pati nuspręsti ir imtis veiksmų.
Šiaulietis Olegas dirba centrinėje Šiaulių aikštėje, šluoja ir surenka nukritusius lapus nuo ten palaidotų antrojo pasaulinio karo karių kapų. Miesto politikai jau nebe pirmą kartą laužo ietis iškelti sovietų karių palaikus ar palikti ir toliau miesto širdyje.
„Ne savivaldybė turi spręsti, o žmonės. Paprastas dalykas, ten gal 20–30 žmonių, pasakys – ne, arba atvirkščiai – pasakys nukelti“, – sako Olegas.
Savivaldybė tarsi išgirdusi Olego pasiūlymą kreipėsi į Šiaulių gyventojus ir organizuoja apklausą, palikti ar iškelti Sovietų karių kapines. Ši apklausa truks tris mėnesius.
Žmonių apklausa gali būti labai nenuspėjama. Kategoriškos nuomonės neturi ir bažnyčia, šalia kurios šios kapinaitės ir įrengtos.
„Niekam netrukdo, vis tiek kažkaip, čia palaidoti, dabar vėl juos judinti, pervežti, reikėtų svarstyti, kaip čia nutars visuomenė“, – sako Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Diskusiją dėl šių kapinių perkėlimo galimybės dar labiau įžiebė Pasvalio pavyzdys, kur Pumpėnuose šią vasarą, savivaldybės lėšomis, karių palaikai buvo iškelti į kitą vietą.
„Visiškai netikęs pavyzdys, gal jis tikęs tik tiek, kad tik išprovokavo KVAD'o atsakymą rekomendaciją kaip reikia elgtis, bet ta rekomendacija labai silpna, ji remiasi rezistentų iškėlimo praktika ir neparodo ką reikia daryti, kitaip tariant visi finansai perkeliami ant savivaldos“, – sako Šiaulių meras Artūras Visockas.
„Jeigu savivaldybei reikia perkelti palaikus kurių yra daugiau nei 20, o mūsų žiniomis yra 54 asmenų palaikai, tai galima kreiptis dėl tiesioginės dotacijos tiesiogiai į vyriausybę, pagrindžiant tuos poreikius“, – teigia Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Robertas Motuzas.
Oponuojantys merui politikai sako, kad savivaldybei trūksta valios imtis veiksmų.
„Beje, Šiaulių savivaldybė vos prieš metus perlaidojo virš 700 tų pačių Rusijos, sovietų karių palaikus, šalia esančiose Ginkūnų kapinėse, antrojo pasaulinio karo sovietų kapinėse. Tai man atrodo, vietą mes Šiauliuose turime, tai reikia dabar tik vieno dalyko – noro“, – tikina Seimo narys Domas Griškevičius.
Šiaulių meras atšauna, kad ne noro trūksta o aiškumo įstatymuose ir pasigenda aiškios valstybinės pozicijos. Prieš kelis metus tvarkant centrinę aikštę savivaldybė kreipėsi į Kultūros ministeriją, kuri tada išaiškino, kad pokyčius daryti galima tik virš žemės.
„Dabar į žemę lįsti jau galima ir tarsi pasakoma, kad nebe teritorija, nors registruose – visur yra teritorija kultūros vertybė, o atskiras kūnas. Okupanto kūnas kultūros vertybė? Sorry (angl. atsiprašau)“, – sako A. Visockas.
„Tai buvo daroma tam, kad neatsirastų piktnaudžiavimo iš Rusijos ambasados pusės“, – sako R. Motuzas.
Valstybė oficialios pozicijos karių perkėlimo klausimų neturi, tačiau pasak Kultūros departamento atstovo, neprieštarauja, kad viešose vietose okupantų simbolių neliktų.
„Tos kapinės įrengiamos centrinėse miestų ir miestelių vietose buvo tam tikras propagandinis žingsnis. Ateina laikas iš tam tikrų jautrių vietų, laikantis tarptautinės teisės Ženevos konvencijos, tuos palaikus tinkamai perkelti į nuolatines kapines“, – teigia R. Motuzas.
Pastaraisiais metais daugelyje karių kapinių Lietuvoje buvo panaikinti sovietų simboliai, paminklai ar karinė technika.
Plačiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
neturetum su mokytoja sveikintis:
"Heil Hitler, Froilen Shmidt".