Specialistai darbuotojų skunduose įžvelgia ir rimtesnių bėdų – darbuotojos ligoninėje iš marlės gamina savadarbius tvarsčius, kurie gali būti nesaugūs pacientams. Didesnės rizikos ligoninių sąraše atsidūrusi gydymo įstaiga, kaip aiškėja, jau yra bausta už panašius nusižengimus ir gali būti svarstomas klausimas dėl licencijos atėmimo chirurginėms paslaugoms. Ligoninės vadovybė mano, kad darbuotojų sveikatai pavojaus nėra.
Trakų ligoninės darbuotojos anonimiškai dalijasi susikaupusiais skauduliais – nuotraukomis – kriauklėje tuoj po operacijos kruvinus ir gleivėtus įrankius jos mirko ir plauna rankomis, nes esą mašinos plauti chirurginius instrumentus ši ligoninė neturi. Jos nematė ir atsitiktinai prie ligoninės pakalbinta, prie sterilizavimo aparato (o tokį ligoninė turi) dažniausiai dirbanti šios gydymo įstaigos slaugytoja Regina.
„Ne naujiena, aš jau keturiasdešimt metų dirbu, ir nė karto nemačiau, kad plautų kažkokia mašina instrumentus. Rankom, rankom plauna, visus instrumentus rankomis plauna. Kad nenormalu, tai nenormalu, kad dabar dvidešimt pirmam amžiuje rankomis plauti instrumentus“, – kalba ligoninės slaugytoja Regina.
Ir ne tik instrumentus plauna – laisvu nuo operacijų laiku moterys vis dar pačios gamina ir marlės tvarsčius. Į kamerą, bijodamos ligoninės vadovybės kerštavimo, darbuotojos kalbėti atsisako.
Darbuotojos mano, kad yra išnaudojamos. Dėl to jau kreipėsi į darbo inspekciją, ir ligoninės direktorius esą jau buvo įpareigotas susitvarkyti. Tačiau ir tvarsčius toliau vynioja, ir įrankius taip pat toliau tenka rankomis plauti. Tai, kaip skundžiasi darbuotojos, rizikinga jų sveikatai. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas darbuotojų nuogąstavimais nesistebi.
„Savaime aišku, kad jeigu įvyktų kažkokie susižeidimai, tai rizika užsikrėsti yra, ir ypač eina kalba apie hepatito B virusą“, – teigia centro vadovas Saulius Čaplinskas.
Ir ne tik hepatitas B, bet ir ŽIV ar kitos infekcijos. Ligoninės vadovas dievagojasi, esą darbuotojams niekas negresia, o jų skundai jam – naujiena.
„Operacinės darbuotojos pretenzijų dėl jūsų minėtų dalykų neišsakė“, – kalba ligoninės direktorius Antanas Česnulevičius.
Bet ir neišgirdęs skundų, jau šeštus metus ligoninei vadovaujantis Antanas Česnulevičius tvirtina nuo pat pradžių galvojęs, kad įrankių plovimo mašina ligoninei – būtina, ir esą rūpinosi jos pirkimu ir galiausiai ją nupirko, bet nenaudoja. O kol kas toks įrankių tvarkymas plaunant rankomis esą saugus, ir niekam nekliūva.
„Instrumentų plovimo mašiną mes esam įsigiję. – O kada? – Virš metų. Dėl COVID karantino pajungimo nebuvo galima įvykdyti. Planuojant šių metų viešuosius pirkimus, patalpų paruošimo ir mašinos pajungimo darbai yra numatyti. Ir šiemet bus mašina pajungta“, – sako A. Česnulevičius.
Trakų rajono savivaldybė, ligoninės steigėja, kalba ne taip optimistiškai.
„Taip, žinoma mums ta situacija, galėčiau pasakyti, kad turi tą vadinamą sterilizavimo mašiną, bet jos įrengimas nėra toks paprastas. Kadangi kovidinė situacija ir mūsų ligoninėje buvo perskirstytos patalpos, dėl tos priežasties tos įrangos įmontuoti nebuvo galima. Kai tik atsilaisvins patalpos – aparatas tikrai bus pastatytas“, – teigia administracijos direktorė Jolanta Abucevičienė.
O Nacionalinis visuomenės sveikatos centras sako, kad Trakų ligoninė jau seniai atsidūrė didesnės rizikos ligoninių sąrašuose, tad centro specialistų yra tikrinama dažniau. Todėl netrukus specialistai vėl joje lankysis ir aiškinsis, ar yra pažeidimų. Tačiau centro atstovai jau dabar sako, kad ir kaip būtų, įrankiai ligoninėje privalo būti tvarkomi pagal griežtus reikalavimus, kaip tai daroma kitose gydymo įstaigose – dažniausiai įrankiai plaunami specialiose mašinose. Nors higienos normos kai kuriais atvejais nedraudžia chirurginius ar kitus medicininius įrankius tvarkyti rankomis.
„Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas sako, kad darbdavys privalo užtikrinti kad jeigu yra saugesnių būdų dirbti su biologiniais veiksniais, juos turi ir diegti. Tai yra ne tik darbuotojams nesaugu, tai yra nesaugu ir pacientams. Nes netinkamai išplautas, ne visus instrumentus galima išplauti, tai priklauso nuo žmogiškųjų veiksnių, ir jeigu yra netinkamai išplautas, tai jokia sterilizacija nebus efektyvi“, – aiškina centro atstovė Asta Razmienė.
Pasak specialistės, darbuotojos neturi ir pačios gamina tvarsčių.
„Vėlgi tai senoviniais archajiškais metodais gamina medicinos priemones, kurias ten naudoja, ar žaizdų priežiūrai, tai yra iš tikrųjų labai nenormalu. Nes visų pirma yra reikalavimai ir sterilumui. Reikia patikrinti nuo A iki Z, instrumentų paruošimo procesą, ir tada iš tikrųjų kalbėti jau su steigėju, turbūt ligoninės, ne tik su ligoninės vadovais, nes tokių archajiškų apraiškų jau mes seniai esam matę“, – teigia A. Razmienė.
Ir centras pabrėžia, kad ši ligoninė dėl panašių dabar keliamų problemų jau yra bausta. Tiesa, tuo metu jai vadovavo kitas direktorius. Ir bauda tesiekė vos dvidešimt penkis eurus. Dabar jeigu paaiškėtų, kad pažeidimų vėl yra, vadovui gresia iki trijų tūkstančių eurų baudos, o štai ligoninėje gali būti atimta licencija teikti chirurgines paslaugas. Dėl pandemijos ligoninė tikrinta seniai, tačiau iki jos buvo tikrinama kasmet.