Austėjos mažyliui – šešeri. Jis turi ir brolį dvynį. Mama Austėja tvirtina, kad tokius nenuoramas auginti ir tramdyti – rimtas iššūkis. „Reikia abiem padėti tilpti namuose, į darželius, būrelius suvežioti, parvesti. Esame nuolatiniame judėjime“, – pasakoja ji.
Auginant du tokio amžiaus vaikus, Austėja per mėnesį turi vieną mamadienį, kurio, anot jos, nepakanka.
„Abu skirtingai lanko skirtingas veiklas. Vienas robotiką, kitas krepšinį, reikia iš vieno miesto galo vežti į kitą, veiklos būna tikrai“, – tikina moteris.
Ir kiti tėvai antrina Austėjai, kad dabar įstatymuose numatytų tėvadienių iki vaikams sukanka 12 metų nepakanka. Esą jų reikia ir dagiau, ir vyresniems vaikams:
„Ir su paaugliais reikėtų praleisit kuo daugiau laiko, kažką papasakoti.“
„Tikrai yra veiklų su vaikais ir vyresniais, vienos dienos reikėtų. Netgi reikėtų dienos ne tik tiems, kurie augina du vaikučius, bet ir vieną.“
„Reikia su tėvais ryšį išlaikyti kuo ilgiau.“
„Dauguma žmonių labai daug dirba, laiko šeimai mažai yra.“
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) jau siūlo tėvadienius ir 1 vaiką auginantiems tėvams. Tiesa, ne kiekvieną mėnesį, o tik kas trečią – kad išliktų skirtumas nuo du ir daugiau vaikų auginančių tėvų.
„Bėda su jaunesniais vaikais tėvams, kurie turi vieną vaiką. Reikia priežiūros. Siūlome alternatyviai svarstyti, kad būtų mamadienis kas trečią mėnesį viena diena. Kad būtų paskata turėti du ir daugiau vaikų“, – sako SADM viceministras Vytautas Šilinskas.
Darbdaviams ir profesinėms sąjungoms tenka nagrinėti ir daugiau politikų projektų dėl darbo ir tėvystės derinimo. Vienas tokių – Darbo kodekso pakeitimas tėvadienius suteikti ilgiau – iki vaikams sukaks 16, o ne iki dvylikos metų, kaip yra dabar.
„Mes turime sudaryti geriausias sąlygas darbe žmogui, kad jo produktyvumas augtų. O laikas šeimai yra labai svarbus, mano darbo rezultatai tik gerės“, – teigia Seimo narys Tomas Tomilinas.
Seimo pirmininkė siūlo trumpinti darbo savaitę mažylius auginantiems vaikams. Jos siūlymas – vienam iš tėvų sutrumpinti darbo savaitę iki 4 dienų. Ši naujovė galiotų valstybės ir savivaldybių institucijose.
„Tai ne naujos garantijos sukūrimas, o tik alternatyva. Galėtų pasinaudoti asmenys, kurie anksčiau grįš iš atostogų ir atsisakys išmokos“, – aiškina Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Profsąjungos remia visus politikų siūlymus, kurie leis tėvams darbo metu daugiau laiko leisti kartu su vaikais, tačiau nemažins atlyginimo. Ir reikalauja, kad privilegijos tėvams vienodai galiotų tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus darbuotojams.
„Pasiūlymas turi galioti visiems darbuotojams. Turime visus vienodai skatinti grįžti į darbo rinką, neužsisėdėti namuose“, – kalba profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Tačiau darbdaviai jau nerimauja, kad padidės finansinė našta ir ims dar labiau trūkti darbo rankų politikams žeriant vis naujus siūlymus, kaip nemažinant algų darbo metu tėvams leisti vis daugiau laiko su atžalomis.
„Motyvacija, kad tai pagelbės suartinti tėvus su vaikais, rasti kontaktą, neįtikina. Vaikai tuo metu yra mokykloje“, – sako pramonininkų konfederacijos generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.
Kad ir darbo metu vaikai būtų kuo arčiau tėvų, Trišalė taryba jau svarsto, kaip turėtų atrodyti valdiškose įstaigose planuojami vaikų priežiūros kambariai.
Seimo pirmininkės įsivaizdavimu, tai turėtų būti vaikų valandinės priežiūros kambariai, kuriuose vaikai po pamokų lauktų, kol tėvai baigs darbą. Mažuosius turėtų prižiūrėti ir jų saugumą užtikrinti tam specialiai paskirtas specialistas.