Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ Seimo narys teigė, kad įstatymas ne toks, kokio jis norėtų, tačiau taip tikimasi, kad jis bus priimtas Seime. Laidos metu kartu su M. Maldeikiu aštriai diskutavusi Agnė Širinskienė sakė, kad, jos nuomone, pakeitimai tik kosmetiniai.
Pone Maldeiki, kodėl tarp iniciatorių ir žmonių, pristatančių Civilinės sąjungos įstatymą, nematome Laisvės partijos?
Tai koalicijos darbo vaisius. Mes norime parodyti, kad tai trijų partijų surastas kompromisas – toks variantas, kuris turėtų praeiti parlamente. Šiuo atveju pristatyti mes pasirinkome žmogų, kuris yra neutralesnis.
Ponia J. Sejonienė yra gerbiama. Labiau iš šalies (parinktas žmogus – red. past.), kad nebūtų kontraversijų, <...> tikintis, kad šio klausimo svarstymas daugiau bus diskusija, o ne emocinė iškrova.
Ponia Agne, ar opozicijai padės tai, kad tarp įstatymo iniciatorių nebus žmonių vien iš Laisvės partijos?
Aš manau, kad sprendimas eliminuoti poną Raskevičių, greičiausiai, daugiau buvo skirtas ne Seimo nariams, o viešajai erdvei, nes Raskevičiaus pavardė tapo pernelyg toksiška ir pradėjo kenkti įstatymo projekto eigai. Matyt, šitą koalicijos partneriai suprato ir pats ponas Raskevičius, ir todėl jis pasitraukė.
Jei žiūrėtume į patį įstatymo turinį – aš matau tik kosmetinius pagražinimus, kurie primena dalinį automobilio padažymą, kai asmenys bando praeiti techninę apžiūrą. Šiek tiek padažoma, šiek tiek palakuojama, dar pakvėpinama ir tikimasi, kad rezultatas bus pozityvus.
Šiuo atveju esminių pokyčių nėra. Žinant tai, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) sinonimiškai naudoja partnerystės ir civilinės sąjungos sąvokas, buvo patraukta partnerystės sąvoka.
Tiesa, jos įstatymo projekte visiškai nepavyko išvengti, partneriai yra naudojami ir pasirinkta civilinės sąjungos sąvoka tikintis, kad Seimo nariai, kurie mažiau susipažinę su EŽTT praktika, palankiau žiūrės į projektą ir lengviau balsuos.
Visi kiti pakeitimai – pavardės gavimas ar negavimas, registracijos vieta, jie nėra esmė. Aš tik primenu, kad Seime yra projektas, kuris ir santuokos skyrybas taip pat atiduoda į notaro rankas tuo atveju, kada tarp sutuoktinių nėra konflikto.
Tas rodo, kad tai nėra esminis nei santuokos, nei tuo labiau partnerystės bruožas.
Pone Matai, ar iš tiesų tai tik kosmetiniai pataisymai?
Ne, mano įsitikinimu, tai jau labai dideli pataisymai. Kartelė nuleidžiama labai žemai nuo to, kaip aš įsivaizduoju, kaip Lietuvoje kaip europinėje valstybėje, o ne Putino valstybėje, tai turėtų būti priimta.
Mes turėtume įvardinti šeimą šeima, bet kartelė yra nuleista labai žemai – tiek, kiek įmanoma nuleisti patį klausimą. Bet klausimas lieka ir A. Širinskienė šiuo atveju teisi, nes kaip tu bepavadinsi, taip nepagadinsi.
Dviejų žmonių emocinis ryšys yra šeima ir kovoti prieš emocinį ryšį, prieš ką kovoja ponia Agnė Širinskienė ir panašūs žmonės, yra labai keista.
Aštrią diskusiją galite išgirsti laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.