Na, o ekonomistai sako, kad gyventojai skolindamiesi kelionėms elgiasi neatsakingai. Mat niekas nežino, kas dėl pandemijos ir migrantų krizės mūsų gali laukti rudenį.
Po Turkijos šiemet kaitinosi ne vienas lietuvis. Tokių pojūčių ir kelionių po karantino ir suvaržymų ypač išsiilgo ir lietuviai. Palyginti šių ir pernai metų vasarą, „Tez Tour“ duomenimis, gyventojai užsienyje atostogavo 7 kartus daugiau. Tiesa, tai yra penktadaliu mažiau nei priešpandeminę vasarą.
„Pernai metais mes turėjome apie 4000 tūkstančius keliautojų, tai šiais metais, šią vasarą – virš 30 tūkstančių“, – sako „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė.
Tokį lietuvių kelionių bumą lėmė Europos Sąjungoje ir kitose šalyse suvienodintos sąlygos, kai pasiskiepijusiems ar koronavirusu persirgusiems keliautojams beveik neliko jokių apribojimų. Taigi, lietuviai kraunasi lagaminus ir daugiausia traukia savo labiausiai pamėgta kryptimi – į „viskas įskaičiuota“ Turkiją.
Taip pat populiari ir Graikija, Bulgarija, Ispanija. O atostogų gyventojai nori komfortiškų ir negaili už tai sumokėti brangiau. Jei prieš pandemiją, 2019 metais, vidutinis keliautojo krepšelis buvo apie 600 eurų, dabar lietuviai už atostogas pakloja daugiau – 750 eurų.
„Sąlygojo tikriausia tai, kad žmonės renkasi kokybiškesnį produktą, kokybiškesnius, aukštesnės kategorijos viešbučius, galbūt daugiau paslaugų apimančius. Taip pat ilgėja ir atostogų trukmė“,– teigia „Novaturas“ generalinė direktorė Audronė Keinytė.
Kelionėms ima ir paskolas
Jei anksčiau lietuviai atostogavo savaitę, dabar renkasi 10 ar 14 dienų poilsį. O tam, kad galėtų paatostogauti užsienyje, dalis tautiečių keliones perka išsimokėtinai ar ima paskolas.
Tarpusavio skolinimo platformos „Finbee“ duomenimis, jų klientai po šio karantino apskritai pradėjo drąsiau ir daugiau skolintis. Per šių metų birželį ir liepą paskolų buvo išduota 50 procentų daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, o palyginti su atitinkamu laikotarpiu 2019-aisiais, suma kilo net 70 procentų.
Šios vasaros mėnesiais žmonės skolindamiesi dažniau kaip paskolos paskirtį įvardija atostogas ar keliones ir vidutiniškai joms skolinasi 1200 eurų.
„Labai didelė paskolų dalis patenka po, kur nurodo, kad bendrai, tai yra paskola vartojimui, tai neabejoju, kad dalis paskolų iš vartojimui patenka, taip pat yra panaudojama atostogų, kelionių finansavimui“, – atskleidžia „Finbee“ vadovas Darius Noreika.
Tačiau tai, kad dalis lietuvių skolinasi kelionėms, neigiamai vertina ekonomistai. Pasak jų, jau prieš tai lietuviai nepasižymėjo finansine drausme, nors per karantiną pinigų ir pritaupė. Tokius finansinius įsipareigojimus, anot ekonomistų, kaip paskolos atostogoms, reikėtų prisiimti labai atsargiai, nes trumpalaikis kelionės džiaugsmas gali tapti ilgalaikiu galvos skausmu sugrįžus.
„Ateis ruduo, žiema, gi mes nežinome kokia tiksliai bus situacija, tiek kalbant apie krizę, tiek apie kitas grėsmes, migrantų ir panašiai, tai na vis tiek tą minimalų tokį buferį bent jau reikėtų turėti, yra rekomenduojama šešių mėnesių būtiniausių išlaidų buferį kiekvienas namų ūkis turėtų turėti. Matyt, kad tie žmonės, kurie skolinasi atostogoms jie jo neturi. Ne tai, kad neturi, bet dar ir skolinasi“, – sako ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Jei jau žmonės skolinasi pinigų kelionei, ekonomistai sako, kad paskolos suma neturėtų viršyti vieno mėnesio šeimos pajamų. Taip pat primena, kad puikių atostogų alternatyvų galima rasti ir Lietuvoje.
„Apžvalgos bokštai, takai pažintiniai, turime ežerus, ežerų kraštas, miškai. Net gi gali suderinti atostogas ir gali prisirinkti grybų, ir netgi į pliusą išeiti, priduoti“, – tikina pašnekovas.
Na, o tie, kurie per atostogas grybų Lietuvoje rinkti nenori, jau pradeda planuotis ir rudens atostogas užsienyje.
„Pandemijos metu mes fiksavo keliautojų tokį greitą apsisprendimą keliauti, kuomet keliautojai pirkdavo keliones likus savaitei ar dviem, bet dabar matom keliavimo tokį atsigavimą ir planavimą šiek tiek, nedrąsiai, bet bent jau rudens keliones keliautojai planuoja šiek tiek iš anksto. Jau matom, kad rugpjūčio mėnesį keliautojai įsigyja keliones spalio mėnesiui“, – teigia I. Aukštuolytė.
Rudeniop lietuviai žada keliauti į Gruziją, Portugaliją, Italiją. Pasak kelionių ekspertų, kelionių kainos šiemet nekilo, nes viešbučiai ir kelionių agentūros, norėdami susigrąžinti turistus, jų nekėlė. Tačiau kai rinka stabilizuosis, kelionių organizatoriai sako, kad atostogos užsienyje pabrangs.