Marijampolės bibliotekoje Raminta vadovauja multicentrui. Vaikams ji padeda mokytis, kurti ir pramogauti. Biblioteka šiuolaikiška, tad lankytojų ir darbų netrūksta.
„Bibliotekose darbo krūvis nuolat auga. Mes esame mokytojai, psichologai, edukatoriai ir aktoriai. Norisi, kad darbas būtų įvertintas ženkliau“, – sako bibliotekos multicentro vadovė Raminta Liobelionienė.
Dauguma šios bibliotekos darbuotojų per mėnesį gauna 900 eurų ant popieriaus atlyginimą. Į rankas tai yra 612 eurų. Nueinanti vyriausybė, parengusi kitų metų biudžetą, siūlo viešojo sektoriaus darbuotojams kilstelėti algas ir vienu euru didina bazinį algų dydį. Dėl to čia bibliotekininkai kitąmet gaus 3 eurais daugiau.
„Naujienos dviprasmiškus kelia jausmus. Smagu, kad kyla, visada smagu uždirbti. Bet kilimas labai menkas, nelabai ženklus. Pagalvoji, ar verta tiesiog?“, – pasakoja R. Liobelionienė.
Vyriausybės siūlomas kitų metų bazinio algų dydžio kėlimas vienu euru yra triskart mažesnis nei buvo pernai. Bazinio dydžio didinimas reiškia, kad atlyginimai padidės skirtingai, priklausomai nuo pareigų.
Štai prezidento Nausėdos atlyginimas popieriuje padidės 55 eurais, o Seimo pirmininko ir Premjero 26 eurais. Tuo metu eilinis Seimo narys gaus 20 eurų daugiau.
Tačiau eilinių specialistų kišenės pasipildys vos 6 eurais per mėnesį ar net dar mažiau. Ir negana to, algų bazinis dydis ir toliau neprilygs buvusiam prieš 2009 m. krizę.
„Atsižvelgiant į situaciją ekonominę, kainų didėjimą už paslaugas ir prekes, norėtųsi efektyvesnio darbo užmokesčio kilimo. Bet šitoje situacijoje vertinant objektyviai ir kiek reikalinga kitų sričių, kurios yra rizikoje ir ant bankroto ribos, džiaugiuosi, kad finansavimas statutinėms įstaigoms nemažėja“, – teigia policijos profsąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Vyriausybė apsisprendė ir dėl kitų metų minimalios algos. Siūlo ją popieriuje padidinti nuo 607 iki 642 eurų. Į rankas toks padidinimas reiškia 20 eurų daugiau ir iš viso siektų 467 eurus.
„Tikimės, kad šita suma išliks, o gal prognozės bus geresnės. Nereikės nuogąstavimų turėti darbdaviams, lūkesčius pateisinti darbuotojų atstovams. Sprendimas pagal patvirtintą formulę, kuri taikoma ne vienerius metus“, – kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.
Tačiau profesinės sąjungos reikalauja 15 eurų daugiau.
„Pandemijos metu kainos kilo. Maisto, paslaugų ypač, medicinos paslaugos, jei reikia į privačią kliniką eiti. O reikia, nes paslaugų negauname sveikatos apsaugos sistemoje, problemos. Ir plaukų kirpimas, viskas pabrango“, – sako profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.
Darbdaviai dėl nestabilios situacijos per antrąją koronaviruso bangą reikalauja minimalios algos neskubėti didinti. Kad minimalios algos ir valdininkų atlyginimų didinimas turi būti atsargus, perspėja ir ekonomistai.
„Kiti metai, panašu, nebus dar tokie, kai išsispręs makroekonominės, sveikatos problemos operatyviai. Atlyginimų augimas turi būti labai pamatuotas. Jis turi būti tikslinis“, – pasakoja ekonomistė Indrė Genytė – Pikčienė.
Kaip numato įstatymas, kitąmet 10 eurų didės ir vaiko pinigai. Išmoka sieks 70 eurų per mėnesį. Vaiko pinigai neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams bus 110 eurų.