Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Seimo nariai Andrius Bagdonas ir Saulius Skvernelis.
Pone Andriau, gydytojai toksikologai sako, kad jeigu leidžiame vartoti alkoholį 18-mečiams ar jaunesniems, skatiname vartojimo kultūrą ir alkoholizmą. Pritariate jiems?
A. Bagdonas: Nenorėčiau visiškai pritarti. Mes visų pirma nekviečiame jaunų žmonių vartoti alkoholinius gėrimus. Mes sakome, kad mes norime pasitikėti pilnamečiais Lietuvos piliečiais, nes jie gauna daugybę pareigų – turi tarnauti tėvynei, gali vairuoti automobilį, gali tuoktis, tačiau savo šventėje negali pakelti vienos simbolinės taurės šampano.
Man atrodo, kad tai nėra sąžininga prieš tuos jaunus žmones. Aš jokiu būdu neskatinu daugiau vartoti alkoholinių gėrimų, apskritai žmones skatinu, kad jie nevartotų, stengtųsi atsisakyti alkoholinių gėrimų vartojimo.
O tiems žmonėms, kurie turi priklausomybių, valstybė turėtų padėti kovoti. Su kolegomis įregistravome pataisą, kad kitų metų biudžete būtų numatyta beveik 3 milijonai eurų būtent priklausomybių ligų gydymui.
Pone Skverneli, jūs pritariate tai logikai, kad jeigu 18-metis jau gali laikyti rankose automatą, tai reiškia, kad gali laikyti ir stiklelį degtinės?
S. Skvernelis: 18 metų nėra ta riba, kuri nusako, kad gali viską daryti. Lygiai taip pat yra ir su dalyvavimu eisme. Iš pradžių neleidžiama vairuoti labai galingo motociklo, norint vairuoti autobusą irgi reikia tam tikro stažo. Tai priklauso nuo brandos, nuo pasirengimo, nuo įvairiausių sąlygų.
Pone Bagdonai, dar vienas ribojimas, kurį rengiamasi panaikinti, yra draudimas sekmadieniais prekiauti alkoholiu nuo 15 valandos. Kodėl naikinate šitą ribojimą?
A. Bagdonas: Aš tikrai pritarčiau, jeigu mes kalbėtume apie pardavimo vėlinimą, nes žmonės, turintys priklausomybių dažnu atveju jau ryte ieško alkoholinių gėrimų. Tuo pačiu mes matome 20 valandą, kuomet parduotuvėse nusidriekia eilės. Būtų logiška pardavimo laiką nustatyti nuo 12 valandos iki 22 valandos.
Dažnu atveju žmonės, matydami, kad negalės įsigyti alkoholinių gėrimų vėliau, nusiperka daugiau ir suvartoja daugiau. Tad tam, kad to išvengtume, manau toks siūlymas būtų logiškas.
Pone Skverneli, kodėl buvo pasirinktas sekmadienis? Kodėl ne koks penktadienio vakaras?
S. Skvernelis: Logika paprasta – pirmadienis yra darbo diena. Darbdaviai turbūt puikiai supranta, ypatingai tie sektoriai, kurie turi būtinybę kontroliuoti, kokiu stoviu ateina darbuotojas į darbą. Kai sekmadienį ilgiau pabūna, tai pirmadienį labai sudėtinga tinkamoje formoje išeiti į darbą.
Tas ribojimas buvo susietas su tuo, kad būtų tam tikra pauzė, ir dėl to, kad pirmadienį neateitų žmonės, kurie negali atlikti savo darbų ir funkcijų.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.