Apie tai Š. Jasiukevičius kalbėjo naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“.
Daug laiko Ukrainoje praleidęs TV6 laidos „Praeities žvalgas“ vedėjas stebisi, kodėl lietuviai nesimoko iš ukrainiečių patirties, kaip apsaugoti savo gyventojus. Rusai raketomis jau daugiau nei du metus terorizuoja civilius gyventojus ir lygina jų namus su žeme, siekdami sunaikinti kuo daugiau žmonių ir taip palaužti valią priešintis okupantui.
„Visą laiką priešo logika yra tokia, kad taikinys turi būti kuo vertingesnis. Tai reiškia, kad vienu pataikymu turi būti padaroma kuo daugiau žalos. Ir pavyzdžiui, jei raketa skrenda į 5 aukštų pastatą, tai yra taikomasi tarp 1 ir 2 aukšto, kad aikštelė, ta laiptinė, visa sugriūtų. Griūna perdanga antro aukšto ir tada visas pastatas prasmenga“, – sakė Šarūnas Jasiukevičius.
Statiniai ne tik netinkami, bet ir pavojingi
Visuomenininkas tikina, kad dabartiniai mūsų kolektyvinės apsaugos statiniai ne tik nėra tinkami pasislėpti žmonėms, bet ir labai pavojingi, nes kilus karui taptų pirmaisiais rusų raketų taikiniais.
„Jeigu mes surenkame, sukomplektuojame žmones kolektyviniame gynybos statinyje, kurie yra pažymėti – mokyklos, bažnyčios, sporto salės – tai į tą bažnyčią gali 1000 žmonių tilpti ir priešui tai yra gerokai vertingesnis taikinys. Tai viena raketa nužudytų ne 40 žmonių, o 1000 žmonių“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ teigė Šarūnas Jasiukevičius.
Kodėl mūsų valdantieji nesiima spręsti savo žmonių saugumo klausimo ir į piliečių saugumą atrodo žiūri pro pirštus, laidų kūrėjas sunkiai gali paaiškinti.
„Anksčiau tai mes galėjome vadinti kolaboravimu su priešu. Tai yra pagalba priešui, toks aplaidus neveiklumas, savo pareigų nevykdymas ir ministerija, atsakinga už civilinę saugą, absoliučiai nieko nedaro. Tai yra kolaboravimas su priešu ir iki karo mes galėjome sakyti, kad tai kolaboravimas iš kvailumo. Žmonės neturi patirties, supratimo toje srityje, absoliučiai nekompetentingi žmonės. Bet dabar, kai mes turime tokius akivaizdžius pavyzdžius, kaip tas pats Mariupolio teatras, žinokit, aš nebežinau, kaip tokią situaciją pavadinti“, – stebisi Šarūnas Jasiukevičius.
Piktinasi kitais projektais
Visuomenininkas piktinasi ir mūsų valdančiųjų planais statyti nacionalinį stadioną ar kitus valstybei daug milijonų kainuojančius projektus, kai mes neturime, kur paslėpti savo žmonių atėjus karui. Ypač, kai valdžia teisinasi, esą sostinės ir valstybės biudžetas yra skirtingos kišenės.
„Man tokios kalbos apie skirtingus biudžetus labai primintų situaciją, kai šeimoje yra vienas narys, kuris uždirba daug, o kiti šeimos nariai uždirba mažai ir tas daug uždirbantis šeimos narys išvažiuoja atostogauti, o visus kitus palieka namuose“, – situaciją palygino Šarūnas Jasiukevičius.
Visą naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio pokalbį su Šarūnu Jasiukevičiumi žiūrėkite straipsnio pradžioje.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Lietuvos valdžios sėjama karo panika jau pasiekė ir didžiosios pasaulio žiniasklaidos puslapius.
Leidinys Bloomberg aprašo metodus, kuriuos naudoja Lietuvos valdžia, sėdama savo šalyje paniką:
„Neįprastą žinutę, kuri šį mėnesį pasklido po Lietuvą, paskelbė ne Rusijos troliai, bandantys sukelti baimę Baltijos šalyje, o šalies ginkluotosios pajėgos, siekiančios nuraminti išsigandusią visuomenę. Kariuomenė teigė, kad ją užplūdo klausimai apie galimą karą. Į jos uniformuotus karius degalinėse ar parduotuvėse dažnai kreipiasi nepažįstami žmonės ir klausia: "Kada prasidės karas ir ką turėčiau dėl to daryti?"
Susirūpinimas apima ir aukštesnius valdžios lygmenis. Naujoji ES ambasadorė JAV, Lietuvos pilietė Jovita Neliupšienė, papasakojo kaip pasikeitė jos gyvenimas, šiemet persikėlus gyventi į JAV. Ji namuose paliko konservų, vandens ir radijo imtuvą - rinkinį ekstremalioms situacijoms, kurį valdžios institucijos jau seniai pataria turėti visiems piliečiams.
Oficialiai rekomenduojama, kad lietuviai visada turėtų pakankamai maisto, baterijų ir atsargų, kad galėtų išgyventi bent 72 valandas. Radijo stotys nuolat transliuoja klipus, nukreipiančius žmones į interneto svetainę, kurioje pateikiamas atsargų sąrašas ir instrukcijos, kaip elgtis nepaprastosios padėties ar priešiškos atakos atveju. Visuomenės informavimo reklamoje svarstoma, kaip inžinierius, slaugytoja ir kepėjas galėtų prisidėti prie pasipriešinimo, tada klausiama: "Taigi, koks jūsų vaidmuo šalies gynyboje?”
Ir bla bla bla…..
Vnž, noriu paklausti: ar jau visi nusipirkote konservų ir radio imtuvą? Jei ne, tai pasiskolinkite iš p. J. Neliupšienės, kuri išvyko į JAV, bet karui paruoštą radio imtuvą paliko namuose.
O jei rimtai, tai tik norisi paklausti: ar jūs, pridurkai, kada nors apsiraminsite?