Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
TV3 žinios apsilankė vienoje Panevėžio kepykloje, kur pamažu gimsta lietuviškas šakotis.
„Velželio duona“ veikia ilgiau nei dešimtmetį ir čia Panevėžyje kepa ne tik duoną, bet ir kitus gaminius. Šiemet savo klientus verslas nusprendė nustebinti iki šiol čia nekeptais šakočiais.
Šakočių populiarumas nemažėja nepaisant didelės kainos
Kepykla ilgai ieškojo tinkamiausio recepto ir galiausiai nusprendė atsigręžti į tradicijas.
„Čia yra senovinis kaimiškas receptas, kuriame šakotis pagrinde gaminamas iš trynių, yra sviestas, grietinėlė, miltai, šiek tiek cukraus“, – šakočio ingredientus vardijo „Velželio duonos“ gamybos vadovas Marius Sarapas.
Tradicinis šakotis nepigus malonumas: ant šventinio saldaus stalo per Velykas jį perka ne kiekvienas.
„Brangiai išeina, todėl, kad sviestas brangus, ypač kai Amerikoje prasidėjo kiaušinių karas, pabrango tryniai kiaušinių. Tai šiek tiek išbrangino tą savikainą. Kilogramas apie 24 eurus. Nėra pigiausias, už kokybę reikia susimokėti“, – kodėl šakočiai brangsta vardijo „Velželio duonos“ vadovas Vaidas Baranauskas.
Kelti kainas prašo kepėjai
Praėjusią savaitę vienas iš Lietuvos prekybos tinklų paskelbė, kad į juos kreipėsi kepėjai su prašymu nuo 10-ies iki 25-ių procentų branginti produkciją, nes padidėjo ingredientų kainos.
Tiesa, pasak „Velželio duonos“, prieš Velykas žmonės nusiteikę plačiau atverti pinigines, dėl to didesnės kainos gąsdina ne visus.
„Kainų šuoliai ir šokinėjimai šiek tiek išbalansuoja visą verslą, bet mes, nedidelė įmonė, prisitaikom prie tokių pokyčių. Nesimato, kad žmonės labai taupytų, kaip tik prieš šventes labiau paišlaidauja“, – pastebėjo „Velželio duonos“ vadovas.
O kiek išleisti žada šiam Velykų stalui kalbinti panevėžiečiai?
„Velykų stalui pusantro šimto mažiausiai“, – tikino kalbinta panevėžietė.
„Iki šimto eurų ir viskas, nėra ko persivalgyti, reikia saikingai, saikingai“, – šiek tiek mažiau išleisianti sakė kita to paties miesto gyventoja, tačiau buvo ir tokių, kurie ketina išleisti ir 200 eurų.
Kas brango labiausiai?
Per metus pabrango keletas kepiniuose naudojamų maisto produktų. Anot Žemės ūkio duomenų centro, per metus kilogramas sviesto pabrango maždaug 5 procentais. Beveik iki 15-os eurų už kilogramą.
O vienas litras saulėgrąžų aliejaus pabrango maždaug 40 procentų. Nuo trijų iki daugiau nei 4 eurų už litrą.
„Saldusis stalas bus brangesnis, nes susipliusavo krūva faktorių. Cukrus 10 procentų atpigo, cukrus pigesnis, bet šokoladas plius 50, tiek lentynose, tiek žaliavinis. Aliejus, kuris naudojasi kepiniuose, brangsta 50 procentų, kiaušiniai brangsta 40 procentų“, – sakė Pricer.lt maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.
Tai, kad kepiniai brangsta, pastebi ir gyventojai.
„Siaubingai viskas pabrangę, labai, netgi kavą paėmus per 3 metus pabrango 4 eurus. Jeigu sunkiai dirbi, tai turi skaniai pavalgyti“, – sakė panevėžietė.
Kainų augimui įtakos turėjo ir minimalios algos padidėjimas.
„Bendrai maisto kainos gali būti maždaug 5 procentais aukštesnės nei praėjusiais metais, nes minimalios algos augimas 12 procentų, tikrai turės įtakos maisto kainoms ir brangesni degalai“, – analizavo „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Tiesa, ne visą saldėsių brangimą galima paaiškinti pabrangusiais kaštais.
Šaudom šokoladinius zuikius su kiaušiniais. Kiek pas mus, kiek Vokietijoje. Vokietijoje 2,22 euro, pas mus 4 eurai su kažkiek. Įsijungia godumo indeksas ir turim. Netgi vietinius velykinius saldainius: vienus pernai pagavome, pardavinėjo už 3,49 euro, dabar super kaina jau 7,47 euro“, – prekybininkų pagudravimus pastebi P. Čepkauskas.
Pasak ekonomistų, po brangesnių Velykų bendras maisto produktų kainų lygis šalyje smarkiai keistis neturėtų. Mat gyventojų apklausos rodo, kad žmonių optimizmas, o kartu ir noras leisti pinigus, blėsta.
„Vartotojų pasitikėjimo kritimas ir tikimybė, kad vartojimas lėtės, jis neleis prekybininkams perkelti viso to kainų augimo ant vartotojo pečių“, – sakė A. Izgorodinas.
Vartotojų pasitikėjimas Lietuvoje blėsta dėl netylančių Donaldo Trumpo pasisakymų apie tarifus bei Lietuvos valdžios planų didinti mokesčius.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



























































































































































































































































