Tokį pasipiktinimą sukėlė be kaukių besilinksminantys ir atstumų nesilaikantys koncertų dalyviai.
Sakykite, kokius nelogiškumus matote? Kas šioje situacijoje jus pribaigė?
Mes visą laiką sakėme, kad prekybos sektorius yra įgyvendinęs nefarmacines apsaugos priemones žymiai griežtesnes nei kitose srityse. Ten yra ir dviejų metrų atstumų laikymasis, ir atitvarai, ir ventiliacija, ir srauto reguliavimas.
Manome, kad tos priemonės yra saugios ir užtikrinančios saugumą, tačiau tuo tarpu matome, kad kitos veiklos kaip viešasis maitinimas, renginiai – juose kontaktas yra žymiai ilgesnis nei prekyboje, ten nėra dviejų metrų atstumo, ten netgi leidžiama būti be kaukės.
Tada mes nebesuprantame, kokie reguliavimai yra tinkami, taiklūs ir pakankami – ar tie griežti, kur yra trumpas kontaktas prekyboje, ar tie visiškai lankstūs, kur yra ilgas kontaktas ir žmonės be kaukės renginiuose.
Tie nelogiškumai mus labai žeidžia dar ir dėl to, nes galimybių pasas maisto prekyboje taikomas tik Lietuvoje ir Kipre. Kitos valstybės po truputį pradeda taikyti galimybių pasą ir prekyboje, bet tik nebūtinosiose parduotuvėse, dideliuose prekybos centruose ir tik po omikron atmainos atsiradimo.
Mes jau 3,5 mėnesio taikome labai brangią, labai netaiklią, labai neefektyvią, labai kiršinančią galimybių paso patikrą visose parduotuvėse įskaitant ir maisto prekes.
O kaip čia yra, kad renginių organizatoriams pavyko išsikovoti tokias sąlygas, o prekybininkams nepavyksta?
Nežinau, nesuprantu, iš kur čia tokie nelogiškumai, bet tai ne vienintelis atvejis. Mums kartais sako, kad nereikia ieškoti logikos pandemijos valdyme, bet negalima be jos gyventi. Jei jos neieškotume, kur ir nueitume.
Gal nepagalvoja, gal nesuveda, gal kaip visada eina paprastuoju būdu „norėjo kaip geriau, išeina kaip visada“.
Valdžios atstovai prabilo apie trumpą, bet labai griežtą karantiną, kuris gali nutikti jau ir sausio mėnesį, kaip jūs žiūrėtumėte į tai?
Rimtai į tokius gąsdinimus jau darosi sunku žiūrėti, nes tai jau pradeda skambėti kaip „dangus griūva“. Visą laiką buvo sakoma, kad karantinas buvo reikalingas tada, nes nėra vakcinų, nėra vaistų, nuo sveikatos sistemos griūties apsaugoti.
Dabar yra vakcinos, tuoj bus ir vaistai tiems lengvesniems ligoniams. Imunizuotų asmenų skaičiaus jau nebeskelbia, nežinau kodėl, gal nebežino, ką reikės įtraukti į imunizuotų asmenų sąvoką. Pirma doze paskiepytų skaičius jau artėja link 70 proc., čia be tų, kurie yra persirgę ir įgavę imunitetą.
Tai taikyti tokias pačias griežtas pandemijos valdymo priemones kaip tuo metu, kai nebuvo vakcinų, tai, man atrodo, yra diskreditavimas vakcinavimo proceso, diskreditavimas galimybių paso, kuris visą laiką buvo pozicionuojamas kaip priešpastatymas karantinui, kad nereikėtų uždarymo.
Jei karantinas ir uždarymas bus, tada mes klausiame, kodėl 3,5 mėnesio mes gyvenome su galimybių pasu, kuris mažina pirkėjų skaičių, didina kaštus. Taip išeina, kad jis nepasiekė savo tikslų.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.