Bandymą orbitoje įvykdė Rusija – nutaikė priešpalydovinę raketą į daugiau nei toną sveriantį palydovą „Kosmos-1408“ ir jį sunaikino. Vašingtonas šį bandymą kosmose vadina ne tik neatsakingu, bet ir pavojingu. Ir paaiškina, kodėl.
„Dėl šio bandymo susidarė daugiau nei 1500 susekamų orbitinių nuolaužų ir šimtai tūkstančių mažesnių, dabar keliančių pavojų visų valstybių interesams“, – teigia JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.
Dėl per orbitą nuvilnijusio nuolaužų debesies, kuris skrieja beveik 28 tūkstančių km/val greičiu, į du erdvėlaivius laikinai evakuotis turėjo šiuo metu Tarptautinėje kosminėje stotyje dirbantys keturi amerikiečiai, vokietis ir du rusai. Laimė, nuolaužos į stotį neatsitrenkė. Tačiau Vašingtonas sako, kad šis Rusijos bandymas gali turėti ir ilgalaikių pasekmių – kelti pavojų ateityje laukiantiems skrydžiams į kosmosą.
„Pavojingas ir neatsakingas Rusijos elgesys kelia pavojų ilgalaikiams kosmoso tikslams ir aiškiai demonstruoja, kad Rusijos pareiškimai apie nusistatymą prieš kosmoso militarizavimą yra nenuoširdūs ir veidmainiški. Jungtinės Valstijos dirbs su sąjungininkėmis ir partneriais, kad Rusija atsakytų už šį veiksmą“, – tikina N. Price'as.
Šį Rusijos bandymą pasmerkė ir NASA. Savo ruožtu Rusijos kosmoso agentūra šio eksperimento nesureikšmina ir sako, kad Tarptautinei kosminei stočiai jokio pavojaus nėra.