Tarnybinės etikos sargai mero veikla susidomėjo po to, kai jis labai įnirtingai ėmė agituoti Seimo narius nepriimti statybininkams nenaudingo įstatymo. Įstatymas apmokestina verslininkus, statančius valstybinėje žemėje.
Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė sulaukė, anot jos, labai keisto Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus laiško. Meras jame įtikinėja neužkrauti valstybinėje žemėje statančių verslininkų papildomais žemės mokesčiais.
„Netgi sustingau skaitydama, kad jis nesupranta pagrįstumo. Galbūt buvo nedeklaruoti interesai vieši ir privatūs. Negaliu susilaikyti nepasakius, viešumas ir skaidrumas turi būti draugas pareigūnų kaip sostinės meras“, – kalba R. Budbergytė.
Parlamentarę stebina, kad meras šį laišką išsiuntinėjo ne tik 60-čiai Seimo narių, bet štai ir nekilnojamojo turto vystytojų asociacijos vadovui Mindaugui Statulevičiui, investuotojų ir pramonininkų asociacijų vadovams. Artėjant lemiamam balsavimui Seime prie mero išsiųsto laiško „Delfi“ žiniomis, galimai prisidėjo, o gal jį už merą net ir parašė lobistinė nekilnojamojo turto plėtros asociacija bei jos vadovas Mindaugas Statulevičius. Lobistas tokio fakto nedeklaravo. Meras tai mėgina neigti ir tikina, esą laišką parašė pats.
„Aš Google docs formatu išsiuntinėjau Seimo nariams ir asociacijoms savo poziciją. Kaip supratau, Mindaugas Statulevičius vietoje to, kad persiųstų mano failą, nukopijavo mano tekstą į savo dokumentą ir išsiuntinėjo asociacijos nariams“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Kilus įtarimams dėl galimai nedeklaruotų santykių su Vilniaus meru, vystytojų asociacijos vadovas tvirtina merui teksto nerašęs, tik esą paprašė su mero laiško turiniu susipažinti iš anksto, prieš jį išvystant Seimo nariams.
„Aš tik paprašiau mero komandos narių, kad būtų galima anksčiau sužinoti, meras ketino laišką dienos metu teikti, mums buvo aktualu dėl spaudos konferencijos pamatyti anksčiau. Gavome savivaldybės juodraštinį raštą Seimo nariams, pasitikslinome, kad viskas ok, aš tą raštą įsidėjau į failą, išplatinau vienam mūsų valdybos narių ir viskas. Naudojamais kažkokia vidine komunikacija ir bandoma įpiršti, kad tai asociacijos rengtas dokumentas. Niekaip prie rengimo nesame prisidėję, tik vieni iš adresatų“, – teigia M. Statulevičius.
Visgi nekilnojamojo turto verslininkų lobisto ir jam antrinančio mero aiškinimai kelia abejonių socialdemokratams. Jie jau prašo mero ir statybų verslininkų ryšius narplioti Seimo antikorupcijos komisiją ir vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją.
„Galbūt meras nedeklaravo savo santykių, susitikimų su lobistais, kurie dėl įstatymo labai aktyviai reiškėsi. Kalbant apie Vilniaus užstatymo problemas, jis labai rūpinasi vystytojų interesais“, – teigia socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija žada nedelsti ir jau imasi aiškintis Šimašiaus ryšių.
„Galbūt LNTPA vykdė lobistinę veiklą mero atžvilgiu ir tos veiklos gal nedeklaravo, Šimašius gal patyrė įtaką ir jos nedeklaravo. Komisija aiškinsis“, – komentuoja vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovė Eglė Ivanauskaitė.
Nepaisant mero Šimašiaus, jo partiečių iš Laisvės partijos ir vystytojų prieštaravimų, Seimas patvirtino naujus mokesčius verslininkams, valstybinėje žemėje griaunantiems senus statinius ir jų vietoje statantiems didesnius. Ir nors Šimašiaus bendražygiai gąsdina, esą nauji mokesčiai atbaidys verslininkus imtis naujų projektų valstybinėje žemėje, projektą inicijavęs ministras Kęstutis Navickas tvirtina, kad verslas pagaliau valstybės ir savivaldybių biudžetus mokesčių pavidalu papildys milijonais eurų, kuriuos anksčiau tiesiog susižerdavo į savo sąskaitas.
„Teisinga už valstybės žemę valstybei gauti pinigų“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
Statant naujus ar rekonstruojant pastatus valstybės žemėje už paskirties keitimą vystytojai turės sumokėti iki 75 proc. sklypo rinkos vertės mokestį. O sklype statydami didesnį pastatą už čia jau buvusį, verslininkai turės susimokėti dar ir papildomą mokestį iki 50 proc. žemės vertės, priklausomai nuo pastato išplėtimo.