Helsinkio oro uosto automobilių stovėjimo aikštelėje – pilną automobilių rusiškais numeriais, netrūksta ir prabangių mašinų. Helsinkis nemažai daliai rusų turistų yra tarsi vartai į Europą – iš čia skrenda pramogauti ir ilsėtis po senąjį žemyną. Todėl suomiai kartu su estais pirmieji iškėlė idėją riboti rusų turistų patekimą į Europą.
„Mes priėmėme savo nacionalinį sprendimą, apriboti turistinių vizų išdavimą iki 10-ies procentų dabartinio kiekio“, – rugpjūčio 17-ąją kalbėjo Suomijos užsienio reikalų ministras Pekka Haavisto.
Tačiau dabar, kai bandoma surasti regioninį 5 šalių sprendimą neįsileisti rusų turistų apskritai, suomiai susvyravo. Kaune šiandien viešėjęs Suomijos užsienio reikalų ministras paklaustas ar jo šalis prisijungs prie Baltijos šalių sutarimo riboti rusų patekimą, atsakė taip:
„Mes laukiame Europos Komisijos patarimų, kaip elgtis dėl visos Šengeno erdvės, nes mes galime kontroliuoti tik savo vizų išdavimą, o kitos valstybės vizas ir toliau išdavinėja. Mes turime paklausti Europos Komisijos, koks yra patarimas, ar iš tiesų galime atšaukti Šengeno vizas. Šiuo metu tai yra neaišku“, – teigia P. Haavisto.
Bet Baltijos šalys sako, kad taisyklės leidžia neįleisti turistų, net ir su galiojančiomis Šengeno vizomis. Todėl tą ir darys.
„Baltijos šalys iš principo pasiekė sutarimą ir dėlioja paskutines detales dėl Rusijos piliečių įleidimo apribojimo“, – tvirtina Latvijos užsienio reikalų ministras Edgars Rinkevič.
Prie mūsų ketina prisijungti ir Lenkija. Bet ar šalims uždarius kelius į Europą, o Suomijai palikus juos atvirus, pačios sankcijos nepraranda savo esmės?
„Nacionaliniai sprendimai yra efektyvūs tuomet, kai jie koordinuoti ir suderinti. Kai mes pritaikome tas pačias taisykles visose valstybėse. Reiškia žmogus pabandęs vienoje valstybėje įvažiuoti, jis sulaukęs neigiamos reakcijos, neįleistas, kad jis negalėtų pavažiuoti 200 kilometrų į šiaurę, ar pietus ir dar kartą kirsti sieną ir tą jau padaryti sėkmingai“, – teigia Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Lietuva rusų neįleis pagal nepaprastosios padėties įstatymą. Jį dar turės priimti Seimas, greičiausiai jau kitą savaitę. Vis tik atkakliausi ir turtingiausi rusai į Europą vis tiek pateks.
„Savo esme tai nėra sankcija, vizos nėra panaikintos, patekti į valstybes galimybė išliks. Skrydžiai išliks per trečiąsias šalis per Turkiją, ar JAE, tai nedidelis skaičius turistų, pasiekti galės“, – aiškina P. Haavisto.
Anksčiau Europos sąjunga nusprendė nedrausti visiems rusams atvykti į bendriją, bet panaikino supaprastiną vizų išdavimą. Kaip vakar paskelbė Europos Komisija, dabar rusams, prašantiems Šengeno vizų, teks mokėti ne 35, o 80 eurų. Prašymų nagrinėjimas truks ne 10, o 15 dienų, nors galimos išimtys ir griežtesnės patikros iki 45 dienų. Be to, jie turės pateikti gerokai daugiau dokumentų, nei iki šiol. Komisija taip pat siūlo Europos sąjungos valstybėms nepripažinti Rusijos okupuotose teritorijose išduotų rusiškų pasų. V. Zelenskis pasveikino tokį sprendimą, nors ir nori visiško rusų turistų neįsileidimo.
„Ir turime prisiminti: be moralinės pusės, tai taip pat ir elementaraus saugumo klausimas. Rusija ne karta siuntė žudikus į Europą po turistų priedanga. Jie jau pakankamai žavėjosi bokštais Salsburyje, Vokietijos gatvėmis, sandėliais su ginklais Čekijoje. Gana. Europa nėra žudikų ir jų palaikytojų promenada“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
O štai Rusijoje vienas internautas nusprendė paklausinėti pačių rusų, ką jie mano turizmo Europoje draudimus. Klausė ir Maskvoje, ir prie Kazachstano esančiame Čeliabinske:
„Ką apie tai galvojate? — Apskritai nieko apie tai negalvoju. — O jūs į Europą keliaujate? — Neplanuoju ten vykti.“
„Aš niekad nebuvau užsienyje, man nerūpi.“
„Eina jie…“
„Tiesą pasakius, man nerūpi. — Mes į Europą nekeliaujame, neturime pinigų. — Bet jeigu turėtumėte pinigų, keliautumėte? Į Europą? — Keliaučiau, į Europą, tikriausiai, irgi.“
„Tai rusofobija, rusofobija dabar visame pasaulyje.“
„Jie įsileidžia pabėgėlius, bet paprastų turistų ne? Tai absurdas.“
„Dauguma tų, kurie keliauja į Europą, nepalaiko specialiosios operacijos (karo).“
„Jie kalba, kad rusai neturi teisės atvykti į ES, tai nacionalizmas.“
Į Europą keliauja tik maždaug 1 iš dešimties rusų – likę 9 gyvena Rusijoje ir uždaryti propagandos gniaužtuose. Eiliniai rusai kartoja ir tai, kad Europai nuo to bus tik blogiau – jie negaus rusų turistų milijardų. Bet draudimo šalininkai atkerta, kad sukruvintų rusų rublių Europai ir nereikia.