Premjerė Šimonytė tokius skaičius dar atmeta ir toliau žada, kad kitą mėnesį numatytas pensijų ir išmokų didinimas infliaciją viršys. Tuo metu prezidentas Nausėda priekaištauja, kad valdantieji jau mažiausiai pusmetį vėluoja padėti žmonėms pakelti infliacijos smūgius.
Šiaulietis Romualdas jau ruošiasi kitai žiemai. Matydamas, kaip brangsta maistas, dujos, elektra, šildymas, malkos vyras nusprendė nelaukti dar didesnių kainų ir jau prisipirko beržinių rastų kitai žiemai ir taip tikisi sutaupyti.
„Dvigubai brangiau nei anais metais. Dabar mokėjau 1230 eurų, o anais metais 700 eurų buvo“, – sako pensininkas Romualdas.
Iki šiol valstybės paramos šildymui neprašęs senjoras svarsto artėjančią žiemą jau prašyti ir kompensacijos, mat pabrangusios malkos gerokai patuštino piniginę, o dar kiek reikės pinigų išbrangusiam maistui ir kitoms būtinoms išlaidoms, net bijo pagalvoti.
„Kompensacijos dar nėjome kažkaip. Nuleidi vis, dabar gal reiks eiti rudenį“, – kalba Romualdas.
Per koronaviruso pandemiją prašant kompensacijų už šildymo išlaidas, viršijančias 10 proc. pajamų, valdantieji įvedė lengvatą – nebevertino gyventojų turto. Šiemet išbrangus energetiniams ištekliams, Seimas po svarstymo linksta šią lengvatą pratęsti dar dvejus metus.
Išbrangus maistui, o dujoms ir elektrai nuo liepos gyventojams brangsiant dar 40 proc., ekonomistai meta į šiukšliadėžę savo ankstesnes infliacijos prognozes ir štai SEB banko ekonomistai perspėja, kad šiemet vidutinė metinė infliacija gali siekti kone 15 proc.
„Faktai, mes jau turime 4 mėnesių infliaciją, balandį metinė infliacija buvo 16,8 proc. trijų mėnesių laikotarpį žiūrint į priekį infliacija bus arti 17 proc. ir gal didesnė“, – komentuoja ekonomistas Tadas Povilauskas.
Premjerė Ingrida Šimonytė dar laukia, ką pasakys Finansų ministerija.
„Finansų ministerija turi savo projekcijų rengimo pajėgumus ir kaip rodo patirtis, paprastai jų prognozės būna pačios tiksliausios. Kada Finansų ministerija matys pagrindą pakeisti projekcijas ir jei dėl to keisis tam tikros biudžetinės pozicijos ar bus reikalingi papildomi sprendimai, tada Vyriausybė juos ir pasiūlys“, – kalba I. Šimonytė.
Finansų ministrė ir toliau mėgina raminti, kad nuo birželio valdančiųjų žadamas papildomas pensijų ir pašalpų padidinimas 5 proc. infliaciją viršys.
„Pensijos bus didesnės apie 16 proc. didesnės nei praėjusiais metais, MMA, NPD lenkia kol kas infliaciją ženkliai, nes prognozuojama, kad jie bus didesni 15 proc. nei praėjusiais metais, tuo tarpu vidutinė metinė infliacija prognozuojama apie 10 proc“, – aiškino finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tačiau prezidentas Gitanas Nausėda priekaištavo valdantiesiems, kad šie jau mažiausiai pusmetį vėluoja priimti antiinfliacines priemones.
„Labai vėluojame. Jau ne kartą sakiau, kad jau pavėlavome praktiškai pusę metų, nes kitos valstybės pirmuosius paramos žmonėms paketus pradėjo taikyti dar praėjusių metų vėlų rudenį. Žmonėms tikrai bus pakankamai sudėtinga išgyventi šį sudėtingą makroekonominį laikotarpį“, – teigė G. Nausėda.
Seimas kovo pradžioje nutarė nesvarstyti prezidento siūlymo mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams išmokėti vienkartines 100 eurų išmokas, tačiau ėmėsi jo iniciatyvos didinti NPD. Seimas po svarstymo pritarė padidinti NPD. Jei Seimas galutinai palaimintų siūlymą, algos, siekiančios iki tūkstančio eurų į rankas, nuo birželio didėtų iki 16 eurų.