Apie tai, ar šios priemonės paskatins skiepytis, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Ana Selčinskienė ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos narys Raimondas Tamošauskas.
Vienas iš projektų – 100 eurų išmoka 75-erių ir vyresniems asmenims. Kodėl nuspręsta imtis tokios priemonės? Kodėl ne anksčiau?
A. Selčinskienė: Matyt tikėjosi, kad žmonės, matydami kiek mirčių ir kiek tos kategorijos žmonių yra hospitalizuota, patys priims sprendimą skiepytis. Tačiau toje kategorijoje vis dar turime 8 tūkstančius žmonių, kurie nepasiskiepijo. Manau, kad išmokos siūlymas yra toks iš paskutiniųjų.
Vyriausybė siūlydama griebiasi šiaudo, kad žmonės galbūt galėtų skirti tas išmokas konsultacijai su gydytoju, kraujo tyrimams, ir drąsiau priimtų sprendimą ir nueitų pasiskiepyti.
Kanclere, kodėl pasirinkta amžiaus riba nuo 75-erių?
A. Selčinskienė: Mes rėmėmės Statistikos departamento ir Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis. Du trečdaliai mirčių Lietuvoje yra būtent 75-erių ir vyresni. Be to, būtent šio amžiaus žmonių grupės hospitalizacijos rizika yra labai didelė – apie pusę jų susirgę patenka į ligoninę.
Pone Tamošauskai, kaip jums atrodo, kaip geriau kalbėti su liaudimi – išmokų kalba ar tam tikrais draudimais, ribojimais?
R. Tamošauskas: Mes visada kalbėjome apie savanoriškumą ir apie sąmoningumą, kad žmonės Lietuvoje yra pakankamai sąmoningi. Šiandien dėl to privalomumo man yra kitas klausimas. Jau yra Vyriausybės sąrašas, kas privalo testuotis, tai yra didelis klausimas.
Sąrašas jau egzistuoja, ir jeigu šis įstatymas bus priimtas, vadinasi visiems jau bus privaloma mokėti už savo testavimą. Tai čia yra pagrindinis klausimas. Mes visada pasisakėme prieš, nes tas sąrašas yra labai platus ir praktiškai bet kuris žmogus, kuris šiandien dirba, patenka į šį sąrašą.
Labai mažos išimtys, ir tos išimtys yra praktiškai tik tiems žmonėms, kurie gali dirbti nuotoliniu būdu. Mes visą laiką kalbėjome apie tai, kad negalima šitokiais metodais versti žmonių skiepytis. Mes su šita priemone padarėme daug daugiau priešininkų negu šalininkų. Anksčiau žmonės dar galvojo, visą kitą, bet kai pasidarė tokia didelė prievarta, iš tikrųjų sunku šnekėti net ir mums, kurie sakome, kad taip, tu turėtum pagalvoti, gal tau verta. Šiandien yra sunku šnekėti su žmonėmis ir sakyti, kad jiems verta skiepytis, nes prievarta peržengia tas ribas.
Yra siūlomas kitas variantas, kad galbūt darbdavys galės tai padengti, bet supraskite, kad tai gresia dideliais nemalonumais visai pramonei. Žmonių, kurie testuojasi ir dirba pramonėje yra 10, 20, kai kur ir daugiau procentų, ir jeigu tas sąrašas išliks toks, koks jis yra šiandien, tai įmonės turės problemų. Jos turės stabdyti savo veiklą, nesugebės vykdyti užsakymų ir taip toliau.
Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Ir kaip jus dar valdžioj sėdit. Jūs šaudyt maža už žmonių priesinima ir nesantaikos kurstymą. Iš kur pagal jus Lietuvoj tiek žmonių gyvena pagal jūsų sergamumą skiepus ir t. t. Nors žmonių nemulkinkit.