Verslininkai sako, kad prie to jie įpratę, mažiau lietuviai pirko tik per pandemiją, kai buvo draudžiama keliauti.
Didžiuliais kiekiais lietuviai prieš Naujuosius perka alų Lenkijos parduotuvėse. Akivaizdu, tautiečiai nusiteikę švęsti trankiai ir traukia į Lenkiją apsipirkti. Alkoholis ten pigesnis nei Lietuvoje.
„Per pusę kažkur. Plius minus per pusę. – O kalbama apie stiprųjį ar apie alų, vyną? – Ir alus, ir gėrimai, viskas. Galite pažiūrėti į bagažinę. – Na, einam pažiūrėti“, – kalba Juozas iš Šakių.
O bagažinė – pilna įvairiausio alkoholio. Alus, putojantis vynas, stipresni gėrimai. Yra maisto produktų, bet nedaug. Juozas pigesnio alkoholio atvažiavo su dviem bičiuliais. Sako, visą turinį į tris dalis dalinti reikia, tikrai ne jis vienas vartos.
„Prieš savaitę „Extra“ kainavo kažkur euras 40 plius depozitas. O čia nė euro nekainuoja. Praktiškai visas lietuviškas alus iki euro“, – sako Virgilijus iš Šakių.
Parduotuvės pagrindiniai klientai – lietuviai. Parduotuvė prie pat magistralės Via Baltica, Lenkijos ir Lietuvos sienų sankirtoje: „Lietuvoje brangiau tai važiuojame čia. Ką padarysi, jeigu valdžia durna.“
Vytas iš Kalvarijos atvažiavo su dviem bičiuliais. Vyrai nesismulkina: į vežimėlį keliauja kelios pakuotės lietuviško alaus plastiko buteliuose: „Kiek kainuoja Lietuvoje ir kiek čia? – Lietuvoje kainuoja apie 2 eurus, o čia 1,27. Tai neapsimoka.“
Ir tai dar ne viskas. Vyrai keliauja į kitą skyrių – prie stipresnių gėrimų. Nežada ir čia smulkintis. Klientų trūkumu tikrai nesiskundžiame, sako parduotuvės vadovas Zbignevas. Parduotuvė veikia ne vienerius metus, tad verslininkai žino, kad prieš šventes kaimynai lietuviai šluos alkoholį negailėdami pinigų.
„Dar nesame suskaičiavę, metai dar nesibaigę, tačiau, lyginant su tais metais, kai buvo kovido pandemija, palengva, palengva kyla aukštyn, tai rodo augimo tendencijas ir pamažu pardavimai grįžta į prieškovidinį lygį“, – teigia parduotuvės vadovas Zbignev Guralčik.
Anot prekybininko, lietuviai perka tiek stipriuosius, tiek lengvesnius gėrimus.
„Dažniausiai, žinoma, viskį, brendį. Stengiamės, kad šventėms būtų gražesni įpakavimai, taip vadinami dovaniniai įpakavimai. Perka ir kad patys turėtų ką ant stalo, ir dovanoms“, – sako Z. Guralčik.
Pastaraisiais metais lietuviai gėrė mažiau, skelbia statistika. Tačiau praeitais metais situacija vėl pasikeitė. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, pernai lietuviai išgėrė kone litru daugiau nei ankstesniais metais.
„Mažėjo kažkur nuo 2014 metų, tačiau 2021 metai legalių alkoholinių gėrimų vartojimas šiek tiek padidėjo 0,7 litrais absoliutaus alkoholio. Bet siejama labiau su tuo, kad 2021 metai buvo pandeminiai metai“, – komentuoja NTAKD vadovė Gražina Belian.
Lietuviai mano, kad skaičiai netikslūs ir suvartojama daugiau alkoholio nei rodo statistika. Į Lenkiją tautiečiai atvažiuoja apsipirkti ne tik savo poreikiams, bet ir perpardavimui. O neretai aprūpina visus kaimynus ar gimines.
„Atvažiuoja iš toliau, pavyzdžiui, paprašo, kad parvežtų ir parveža. Užsipila kuro, jam atsiperka kelias. Viskas pigiau yra“, – kalba Alvydas iš Kalvarijos.
Alkoholio parduotuvės Lenkijoje vadovas sako, kad lietuviai alkoholio veržiasi ir naktimis ar sekmadienį po pietų. Anot prekybininko, tenka nuliūdinti, kad jie sekmadieniais visai nedirba.
„Dažnai sulaukiame skambučių iš Lietuvos: ar sekmadienį dirbate? Nes pas jus sekmadienį parduotuvės dirba pusę dienos ir man buvo staigmena, kad skambina, ar pas mus atidaryta. Klientai nustebę, kad pas mus uždaryta, aš buvau nustebęs, kad pas jus Lietuvoje sekmadienį parduotuvės dirba“, – sako Z. Guralčik.
Pasak narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovės, gera žinia yra tai, kad vaikai ir paaugliai mažiau vartoja alkoholio. Ir išgeria mažiau nei kiti europiečiai.
„Vidurkis yra mažesnis už tą europinį. Tai per paskutinį mėnesį alkoholinių gėrimų ragavo apie 27 procentai 15–16 metų paauglių, tuo tarpu tas ESPAT tyrimo vidurkis buvo 46,2 procento“, – sako G. Belian.
Departamento duomenimis, mėgstamiausi lietuvių gėrimai – alus ir sidras. Paskui rikiuojasi vynas ir stiprieji gėrimai. Lenkijos departamento duomenimis, per pusę šių metų lietuviai šios šalies parduotuvėse išleido 130 milijonų eurų. Skaičiai grįžta į priešpandeminį lygį, kai sumos viršydavo ir 300 milijonų per metus.