Kaip pasakoja Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė, per tris šventines dienas buvo gauta daugiau nei 150 iškvietimų, virš 60 kartų buvo važiuota į iškvietimus su policija, laikinosios priežiūros ieškota daugiau nei 80 vaikų.
„Konfliktinės situacijos, tėvų apsvaigimas, konfliktai tarp suaugusių ir situacijos, kai tėvai nebegalėjo pasirūpinti savo vaikais. Tuomet turėjome užtikrinti vaikams saugią aplinką pas senelius, kaimynus, draugus, artimuosius – pas visus, kas galėjo. Kūčios buvo ramios, nebuvo daug pranešimų. Bet per Kalėdas ir antrą Kalėdų dieną nebuvo ramu. Pirmadienį per pirmas septynias valandas buvo 19 pranešimų, kai reaguoti reikėjo ekstra“, – pasakojo I. Skuodienė.
Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovės, dauguma nesaugių situacijų vaikams buvo susijusios su alkoholio vartojimu, konfliktais, smurtu.
„Praktiškai visur buvo tėvų apsvaigimas ir konfliktinės, smurtinės situacijos“, – pasakojo I. Skuodienė.
Statistikos departamento duomenimis, 2021 metais vienam 15 metų ir vyresniam gyventojui teko 12,1 litrų suvartoto legalaus alkoholio. Šiuo atveju legalus alkoholis reiškia mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įmonėse įsigytus alkoholinius gėrimus litrais, įvertinus į Lietuvą atvykusių turistų ir išvykusių Lietuvos gyventojų įsigytą alkoholį, perskaičiuotą į absoliutų alkoholį vienam gyventojui virš 15 metų. Kurį laiką alkoholio vartojimas mažėjo, bet pandeminiais ir popandeminiais metais ėmė šiek tiek augti.
2021 metais tiesiogiai su alkoholio vartojimu susijusi diagnozė buvo užregistruota 23 561 asmeniui. Tai apima alkoholinę priklausomybę, alkoholio toksinį poveikį, alkoholinę psichozę, taip pat baltąją karštinę ir kitas diagnozes.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės centro analizė rodo, kad su alkoholio vartojimu susijusių ligų lėtai, bet mažėja ir tam įtakos turėjo griežta alkoholio kontrolės politika: alkoholio reklamos, įsigijimo laiko ribojimai, augantys akcizai.