Valdžiai sušvelninus karantiną, pirkėjams atsivėrė ir turgūs. Viename jų ruošiamasi didžiajai prekybai gėlėmis. Prieš Motinos dieną kasmet čia būdavo marios žmonių. Šiemet verslininkai taip pat laukia antplūdžio, bet tai, kaip sako verslininkas, nepadės skaičiuojant per karantiną patirtus nuostolius.
„Nėra nei didelių vestuvių, nei jubiliejų nevyksta. Nėra egzaminų, niekas nedovanoja mokytojams gėlių“, – sako „Verkių gėlių turgaus“ vadovas Andrius Plesevičius.
Floristė Viktorija ruošia ir pavienes gėles, ir puokštes. Šiemet žada pirkėjus stebinti ir Europoje taip populiariais bijūnais. Lietuvoje jie žydi prieš pat Jonines, tad nenuostabu, kad atvežtinių kainos didelės – už vieną žiedą teks pakloti 5 eurus. Tiesa, ir jų, ir kitų olandiškų žiedų kainos šiemet bent šiame turguje, bus aukštesnės.
„Keliais centais bus brangesnės. Bet kainos stengiamės per daug nekelti, kadangi suprantam situaciją… Karantinas, žmonės be darbų. Mamą vis tiek pasveikinti norisi“, – pasakoja floristė Viktorija.
O ir prekyba gėlėmis čia vyks laikantis itin griežtų reikalavimų – atsiskaityti galima tik kortele. Ir į vidų žmonės įleidžiami tik po kelis. Tad žmonių verslininkai prašo apsišarvuoti kantrybe. Kiek linksmesnės nuotaikos viename gėlių ūkyje prie Vilniaus. Darbininkai vos spėja suktis. Tuštėja pakylos su įvairiaspalviais ledinukais ar pelargonijomis.
Netrukus grožiai atsidurs kažkurių mamų rankose. Gėlininkai sako, prieš Motinos dieną gėlių pardavimai itin šoktelėjo.
Mat per karantiną gyvos gėlės, kaip sako pirkėjai, tapo deficitine preke. Įvežtinių žiedų beveik nebuvo, tad žmonės puolė ieškoti auginamų Lietuvoje. Gėlių augintoja Sigita sako, prieš Motinos dieną pirkėjų tiek, kad nėra kada atsikvėpti.
„Šiuo metu jaučiam tokį, galima sakyti, pirkimo bumą. Netgi tokiu laiku mes turėdavom, mūsų srautai padidėjo maždaug 20 procentų. Tai, ką mes turim dabar, tai mes turėdavom gegužės mėnesį tokius pirkimus“, – teigia „Žiedų spalvų“ vadovė Sigita Kairienė.
Vilnietė Alicija renkasi begonijas, dairosi pelargonijų, kitokių, smulkesnių žiedų. Sako, į šalia Vilniaus esantį gėlių ūkį atskubėjo neradusi įvežtinių žiedų, nes ir gėlių parduotuvės, ir turgūs buvo uždaryti:
„Truputį pati auginu, bet tiek nepriauginsi. Ir tokių gražių nepriauginsi.“
Didieji prekybos tinklai sako pas juos, bene vienintelius, prekyba gėlėmis nebuvo nutrūkusi.
„Gėlės į parduotuves atkeliauja iš įvairių šalių. Tulpės iš Olandijos, dalis rožių iš Afrikos, gyvos gėlės vazonėliuose, kurios įprastos, kaip kapų gėlės, tai atkeliauja ir iš Lietuvos“, – kalbėjo „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.
O jau prieš Motinos dieną tokių gėlių paklausa šokteli kaip ir visur kitur.
„Kasmet gėlės yra labai perkamos. Iš esmės jų dešimtimis kartų daugiau nei lygintume su bet kuria kita diena. Jeigu žiūrėtume įprastą dieną, tai tų gėlių pirkimai prieš Mamos dieną, jau kelios dienos prieš, dvi tris dienos, jie padidėja dešimtimis kartų“, – sako „IKI“ atstovė Indrė Baltrušaitienė.
Ir jeigu Europoje mamoms žmonės perka rožes ar bijūnus, Lietuvoje, kaip sako gėlininkai, tarp skintų gėlių populiariausios tulpės. O štai Motinų kapus populiaru puošti našlaitėmis ar gyvu chrizantemos žiedu.