• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neberadę parduotuvių lentynose vienakrtinių plastikinių indų ar ausų krapštukų, o kavinėje negavę plastikinio dangtelio puodeliui, nenustebkite. Vienkartinių plastikinių prekių ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungoje turi nebelikti, prekybininkams leista tik išparduoti jau turimus likučius.

Neberadę parduotuvių lentynose vienakrtinių plastikinių indų ar ausų krapštukų, o kavinėje negavę plastikinio dangtelio puodeliui, nenustebkite. Vienkartinių plastikinių prekių ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungoje turi nebelikti, prekybininkams leista tik išparduoti jau turimus likučius.

REKLAMA

Plastiką parduotuvių lentynose turi keisti tvarios medžiagos, pavyzdžiui, bambukas ar popierius. Vieni žmonės tokį sprendimą peikia, kiti jį palaiko, tačiau jau dabar aišku, kad visiems už tvarumą teks susimokėti brangiau. 

„Hurricane Coffe“ įkūrėjas Vytautas Kratulis sako: „Plastmasiniai, bet tai nėra paprastas plastikas. Tai yra plastikas, kuris suyra, kompostuojamas plastikas. Jis yra kompostuojamas. Lygiai taip pat su šitais daiktais. Čia viskas yra sustainable. (liet. tvaru)“.

Kavinių tinklų vadovas V. Kratulis sako, kad vienkartinių plastiko gaminių atsisakė dar gerokai prieš įsigaliojant Europos Sąjungos direktyvai. Šis draudimas nuo liepos 3-osios nebeleidžia rinkai tiekti kai kurių vienkartinių plastiko gaminių. Tačiau rasti kuo pakeisti plastikinius indus tikras iššūkis, nes pasiūla nepakankama, o ir pirkėjai dėl to nepatenkinti.

REKLAMA
REKLAMA

V. Kratulis teigia: „Žmonės skundžiasi, nes susiduria su problemomis, kad tas dangtelis netinkamai užsideda, kad jis negerai laikosi. Jeigu tu naudoji kažką, kas ne visai tvirtai laikosi dėl to, kad jis tirpstantis, mažai elastingumo ir panašiai, tai kartais žmonės ir apsipila ir karštą.“

REKLAMA

Nebegalima į parduotuves tiekti ne tik plastikinių puodelių, įrankių, bet ir kosmetinių krapštukų plastikiniais pagaliukais. Plastiką keičia medis ar bambukas. Kai kurie prekybos tinklai iš prekybos vienkartinius plastikinius indus pašalino dar prieš porą metų.

Prekybos centro „Iki“ atstovė Vaida Budrienė teigia: „Paskutiniai likučiai tai buvo plastmasinių ausų krapštukų, tačiau jau išsiparduodame ir nebeužsisakinėjame naujų.“

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, tvarumas kainuoja brangiau. 200 vienetų įprastų plastikinių kosmetinių krapštukų kainavo apie eurą, bambukiniai jau apie 1,60. 10 vienetų plastikinių vienkartinių šakučių prieš išpardavimą kainavo 45 euro centus, o štai medinių šakučių kaina dvigubai didesnė – jos kainuoja eurą.

Prekybininkai aiškina, kad ateityje atsiradus daugiau popierinių, medinių ar kitų tvarių medžiagų gaminių pasirinkimo, kaina keisis. Nors ir dabar žmonės domisi kuo pakeisti plastiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maxima“ atstovas Tomas Bašarovas sako: „Ne tik popierius, bet ir medžio plaušo medžiagos, kas yra ne tik tvaru, bet ir estetiškai atrodo. Išties pirkėjai šitoms alternatyvoms rodo dėmesį ir jau kuris laikas renkasi.“

Parduotuvėse neberasite ir plastikinių balionų laikiklių bei šiaudelių. Juos keičia daugkartiniai metaliniai ir popieriniai.

REKLAMA

Tiesa, kavinių tinklų vadovas Vytautas Kratulis sako, kad kai kurios alternatyvos kelia abejonių: „Jie gaminami ten kur nors Skandinavijoje, bet iš lietuviškos medienos, tai ar mes norim, kad kirstų medžius ir vežtų kažkur tai ir mes paskui tai turėtume šiaudelį ar ta medieną kažkaip tikslingiau būtų galima panaudoti, tai tikrai dar nėra vienareikšmiškų atsakymų, kad tai vienareikšmiškai yra gerai.“ 

REKLAMA

Vienkartiniai plastikiniai gaminiai sudaro apie 80 procentų vandenynų taršos. Gamtoje vienkartinis plastikas yra šimtmečius. Europos Sąjunga norėdama prisidėti prie plastiko ir jo taršos mažinimo ir spartesnio perėjimo prie žiedinės ekonomikos – uždaro žaliavų naudojimo ciklo reikalauja narių rinkai nebetiekti tam tikrų vienkartinių plastiko gaminių.

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad ši direktyva, draudžianti parduoti plastikinius indus, kosmetinius krapštukus, balionų laikiklius ir šiaudelius yra puiki galimybė naujoms verslo nišoms: „Išskirti būtent konkretūs produktai, kurių ateityje be jokios abejonės gali būti ir daugiau. Tie produktai, kurie būtent rinkoje ir egzistuoja pakaitalai. Tie produktai, kurie yra lengvai pakeičiami ir tai nesukeltų didelio streso tiek verslui, tiek be jokios abejonės žmonėms.“

Tiesa, plastikinių indų, krapštukų, šiaudelių parduotuvių lentynose ar kavinėse dar bus įmanoma rasti – leista išparduoti tas vienkartines plastiko prekes, kurias verslas spėjo užsisakyti ir atsivežti iki liepos 3 dienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų