Vilnietė Onutė į šalia namų esančią vaistinę užsuko ne tik vaistų, bet ir kaukių. Tačiau čia jos iššluotos: „Ne, bet jau kitą savaitę, kitą savaitę.“
Senjorė sako, kad namie turi kelias užsilikusias. Valdžiai užsiminus, kad kaukės vėl gali tapti privalomos einant iš namų, moteris panoro apsirūpinti apsauga iš anksto: „Ateičiai. Ateičiai. Ne visai, kelias tik.“
Vaistinės vedėja sako tokių prašymų pastarosiomis dienomis – apstu. Ir štai įrodymas – kone kas antras eilėje dėvi kaukę. Kaip sako vaistininkė, dažniausi kaukių pirkėjai – senjorai. Jie net ir atšaukus karantiną kaukių pirkti ir dėvėti nenustojo.
„Jų pritrūkom tik šią savaitę, pardavimai išaugo tris, keturis kartus tik mūsų vaistinėje. Pirštinių irgi šiuo metu turim tik mažų, S dydžio, jų tikrai yra. Tik žmonės, matyt, perduoda paniką, ir kaip čia sako, vienas penkiems ir visi penki, ir tada tie penki nori ir sau, ir savo šeimai“, – sako „Gintarinės vaistinės“ atstovė Zita Janušauskienė.
Buvo ištuštėjęs net sandėlys, o pirkėjai prašo rezervuoti kai tik atsiras, net ne po vieną pakuotę. Tačiau vaistininkai sako, kad jau kitą savaitę kaukių bus. Kaukės ir pirštinės šluojamos ir kitose prekyvietėse.
Farmacininkai pastebėjo, kad prasidėjus bumui per dieną pirkėjai kaukių nuperka apie tūkstantį. Vaistininkai pastebi, kad ir kaukės, ir pirštinės gali būti šluojamos ne tik dėl to, kad prabilta apie antros koronaviruso bangos grėsmę.
„Daug perka keliaujantys. Atostogaujantys Lietuvoje, jie tiesiog jie važiuoja į nežinomas nepažintas vietas“, – pasakoja „Eurovaistinės“ atstovė Ramutė Januškevičienė.
Apsaugos prekių pardavimai šoktelėjo kone dvigubai. Ir ne tik vaistinėse, prekybos centrai taip pat raitojasi rankoves.
„Pastebėjome, kad antrą liepos savaitę kaukių pardavimai vėl pradėjo augti. Jie neprilygsta, aišku, pačiam bumui, kuris buvo balandžio pirmosiomis savaitėmis. Bet tikrai augimas yra pastebimas“, – teigia „Maximos“ atstovė Rima Aukštuolytė.
Per savaitę pirkėjai viename prekybos centre nupirko apie du tūkstančius kaukių pakuočių. Prekybininkai žada, kad kaukės nei dabar, nei ateity brangti neturėtų. o kol valdžia neliepia kaukių dėvėti privalomai, pirkėjai dalijasi į dvi stovyklas.
Vieni mano, kad veido dengti nebūtina, kiti priešingai – be jų neįsivaizduoja ėjimo į parduotuvę ar vaistinę:
„Kai einu į miestą, tai visada.“
„Laikausi ir noriu, kad ir kiti taip darytų. Nes labai nesaugu.“
„Na, turbūt visi protingi žmonės tai turėtų daryti. Aš labai keistai reaguoju į žmones, kurie to nežinau, nedaro.“
„Yra žmonės apsisaugo. Bet man atrodo, kad jie jau jaučia kažkokius peršalimo požymius, sloguoja ir dėl to užsideda. Šiaip nepasakyčiau, kad labai nešioja tas kaukes.“
Sveikatos apsaugos ministras ramina, kad esą bent jau kol kas kaukės nebus privalomos. Tiesa, kada jų gali prireikti neaišku.
„Tikrai niekas neatsakys ir aš neatsakysiu, ar bus plitimas ar ne. Jeigu bus tokia situacija, kaip yra dabar, tai jokio pagrindo grįžti prie kaukių nėra kol kas“, – kalbėjo ministras Aurelijus Veryga.
Ministras dar prieš kelias dienas sakė, esą kaukės taptų privalomos, jeigu sergamumas siektų tokį lygį, kai jau būtų privaloma izoliuotis – 15 atvejų šimtui tūkstančių gyventojų. Kol kas sergamumas siekia 2 atvejus šimtui tūkstančių gyventojų. Pirmiausia kaukių reikėtų viešajame transporte ir parduotuvėse.