Daržininkės Ana ir Ina parduotuvėje dairosi sėklų. Dabar, kaip sako moterys, jau metas sėti pomidorus, kitas daržoves. Tik štai prieš dedant sėklų pakelius į krepšelį, Anos akis pirmiausia krypsta į galiojimo laiką:
„Būna, kad nedygsta, ir tada labai gaila ir pinigų, ir svarbiausia… kad kai nesudygsta, tai jau negali persėti.“
„Laikas praeina, ir tu negauni derliaus. Jau metai praėjo šiaip sau.“
Atsitiktinumas ar ne, moterys sako labai nedaigių sėklų buvo prisipirkusios turguje. Gerai apžiūrėjusios pakelius pamatė nesąžiningų prekybininkų klastą:
„Būna, kad perklijuoja datą, iki kurios buvo geros sėklos. Matoma buvo."
Todėl moterys sako sėklas perkančios tik parduotuvėse. Augalininkystės tarnyba sako labai griežtai kontroliuojanti sėklų prekeivius, tad sukčiavimų esą nebūna, mat visos sėklos patikrintos. Vieno prekybos tinklo Sėklų skyriaus vadovė priduria, esą tai, kad ne visos sėklos daigios ir šiuose pakeliuose, yra normalu. Šimtaprocentinio daigumo tikrai nebūna, tad ir patys kontrolieriai į rinką leidžia tiekti mažesnį daigumą turinčius produktus.
„Kai kurių rūšių sėkla gali būti daigi keturiasdešimt, šešiasdešimt procentų. Tai faktas, kad iš šimto sėklų sudygs keturiasdešimt ar šešiasdešimt, yra taisyklė tokia“, – sako prekybos tinklo atstovė Liucija Kunigiškytė.
Ir štai keliaujame į Augalininkystės skyriaus laboratoriją. Čia specialistai rodo, kaip tikrinama, daigios sėklos ar ne. Tie, kas augina pašarines pupas, šiemet turės labai nusivilti.
Nedaigių sėklų, kaip sako Augalininkystės tarnybos laboratorijos atstovė, šiemet daug, tačiau specialistų tai nestebina.
„Nuo oro sąlygų daug kas priklauso, jeigu labai drėgna, tai pupiniai, kai labai didelis drėgnumas, pradeda pūti. Atsiranda pelėsis“, – pasakoja vadybininkė Emilija Zajančkovskaja.
Dėl itin prastos pernykštės vasaros šių sėklų daigai ne tik nesivysto, bet ir juoduoja. Tiesa, kaip sako laboratorijos atstovė, plika akimi pamatyti, ar geros sėklos, neįmanoma. Jeigu sėklos kelia įtarimą, būtina nešti tirti. Tiesa, ne visada kalti dėl prasto daigumo pardavėjai.
„Čia viskas labai priklauso nuo oro sąlygų. Jeigu daug lis, sėkla gali išmirkti, jeigu užeis sausra, sėkla neišsivystys iki reikiamo… Tada saugojimas labai svarbu, ir temperatūros režimas“, – teigia E. Zajančkovskaja.
Dar svarbu, kad žmonės paisytų ant pakelių surašytų rekomendacijų, laikytųsi sėjos kalendoriaus. O kaip išsirinkti tinkamas sėklas, gali patarti tik žinovai. Mat tai priklauso ir nuo veislės, ir nuo rūšies, ir nuo kainos. Ypač brangios hibridinių augalų sėklos. Mokame brangiau, vaisiai būna išties įspūdingi, bet sėklų iš jų geriau nerinkti. Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus atstovė paaiškina, kodėl.
„Hibridai vieniems metams faktiškai. Kitais metais jie jau gali ir duoti, ir neduoti derliaus. Nes jeigu taip imti, tai tėvinės formos, ir čia yra vaikas. O vaikas, jis irgi negali tų palikuonių susilaukti. Tai gali būti ir ypatingai didelis derlius arba visai nieko nebūti. O trečiais metais jau nieko nebus“, – kalbėjo patarėja Jovita Kulikauskaitė.
Prekybininkai sako, šiemet sėjos sezonas prasidėjo kaip niekada anksti. Žmonės sėklas šluoja jau nuo sausio. Pardavėjai užtikrina, šiemet sėklos nebrango, kainos kaip ir pernai, kiek brangiau teks pakloti už dekoratyvinius augalus ar svogūnines gėles. Dėl prastos vasaros ir prasto derliaus, už juos teks susimokėti dešimčia procentų daugiau.