Istorinę nuotrauką Kabulo oro uoste naktį užfiksavo Amerikos kariai – į karinį transporterį C-17 lipa paskutinis Afganistaną paliekantis JAV karys – Majoras Generolas Chrisas Donahue. Paskutinis Amerikiečių lėktuvas iš Kabulo oro uosto išskrenda likus vos minutei iki vidurnakčio.
Beveik tą pačią akimirką naktinį Kabulo dangų nušviečia fejerverkai. Bet jų nedaug. Kur kas daugiau į dangų lekia kulkų – talibai švenčia išlydėdami paskutinius okupantus.
„Šiuo metu kartu su Talibanu užeiname į Karinio oro uosto teritoriją, kurią dar prieš kelias minutes kontroliavo amerikiečiai“, – pasakoja žurnalistai.
Talibai drąsiai vaikšto po visą oro uosto teritoriją: „Ačiū Alachui! Štai priparkuoti lėktuvai. Mes jau oro uoste. Niekas netrukdo.“
Jau po kelių valandų į Kabulo oro uostą pergalingai žengia Talibano lyderiai. Sveikina karius ir skelbia ateityje norintys gerų diplomatinių santykių su Vašingtonu.
„Amerikiečių agresija buvo neprotinga nuo pat pradžių. Mes sakėme Amerikai nežengti į mūsų žemę. Galėjome žodžiais išspręsti rugsėjo 11-osios problemą. Nereikėjo karo. Jie neįvertino savo veiksmų rezultato, o rezultatas – jų pralaimėjimas“, – sako Talibano atstovas Zabihullah Mujahid.
Talibanas dabar pradeda derybas ir dėl naujos Vyriausybės, kabinetą žada paskelbi jau po kelių dienų. Kaip talibai valdys šalį, panašu, dabar nežino niekas.
Tuo metu Vašingtonas skaičiuoja savo ilgiausio karo rezultatus.
„Tai misija, per kurią Osama Bin Ladenas sulaukė atpildo, kaip ir dauguma jo bendrų. Bet tai ir brangiai kainavusi misija. Paaukojome 2461 Amerikos karį ir civilius, o dar 20 tūkst. buvo sužeisti“, – teigia generolas Frank McKenzie.
Karas Afganistane dabar vadinamas ir pralaimėjimu, ir iš kitos pusės – neišvengiama karo pabaiga, kuri neliks be pėdsako.
„Manau, kad čia yra labai didelė nesėkmė. Manau, kad teigiamas poveikis bus, kada bus mažesnis polinkis imtis karinių intervencijų. Manau, kad Amerikos prestižas per daug nenukentės, nors didės trintis su ES. ES reiškia nepasitenkinimą, kad nebuvo tariamasi, kad nebuvo pranešta, kad bus atitraukiami kariai. Ir tada, kai Europa prašė, kad ji atidėtų arba sulėtintų atsitraukimą – Amerika vis tiek nepaisė. Aš manau, kad bus šiokia tokia įtampa, bet jei nebus kitų nesutarimų – viskas bus užglaistyta“, – svarsto politologas Kęstutis Girnius.
Mintimis dalijasi ir politologas Vytis Jurkonis: „Nesakyčiau, kad visos tos pastangos per 20 metų buvo veltui, juolab, kad tikrai išaugo jau mažiausiai viena karta žmonių, kurie gavo tam tikrą išsilavinimą, kurie matė, kad Afganistanas, ir jų bendruomenės gali būti kitokios. Ir tie balsai niekur neišnyks, nepaisant to, kad gal jie šiuo metu ir nebus pačiame Afganistane.“
Tiesa, ekspertai sutaria dėl vieno – bent pirminis karo Afganistane tikslas – atkeršyti Al-Qaedai už rugsėjo 11-ąją – įvykdytas.
Simboliška – paskutiniams NATO kariams palikus Kabulo oro uostą – Lietuvoje pasveikintas ir Kabule pavojingą evakuacijos misiją vykdęs vienuoliktukas. Uždarame susitikime, tam, kad nebūtų atskleistos garsiojo „Aitvaro“ karių tapatybės, juos pasveikino premjerė. O Užsienio reikalų ministerijoje Aukso kryžių „Už nuopelnus Lietuvai“ gavo ir vienuoliktuko sudėtyje buvusi – su kariais Kabule vertėjus gelbėjusi – diplomatė Justina Jakavonytė.
Vienuoliktukas Kabulą paliko likus vos valandai iki siaubingo sprogimo kaip tik ten, kur mūsiškiai gelbėjo vertėjus.
„Ir kaip tik tuomet mes pamatėme, kas darosi Kabule. Aš turiu pripažinti – man širdis nukrito į kulnus bandant įsivaizduoti, į kokią situaciją, į kokią mėsmalę išsiuntėme vieną iš mūsų“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Vienuoliktuko narė atvirauja – kai kurių šeimų nepavyko evakuoti.
„Talibanas nufotografavo jų pasus, užfiksavo, kas tai tokie. Šeima buvo su mažamečiais vaikais, vaikams prireikė ir medikų pagalbos. Ir tiesiog ta šeima po to įvykio atsitraukė, ir sekančią dieną mes bandėme nuraminti ir informuoti, kad mes jų vis dar laukiame, tačiau šeima jau pati nusprendė nerizikuoti ir nevykti pas mus“, – pasakoja diplomatė Justina Jakavonytė.
Iš viso į Lietuvą atvyko 34 vertėjų šeimos – iš viso 176 afganistaniečiai.