Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo politologai Virgis Valentinavičius ir Vytautas Dumbliauskas.
Gal premjerė iš tiesų yra per daug atitrūkusi nuo paprastų žmonių?
V. Dumbliauskas: Ji iš tikrųjų dirba. Ji dirba ir jai nėra kada komunikuoti. Bet čia galbūt lemia ir tai, kad, mano galva, Šimonytė nėra politikė tikrąja to žodžio prasme. Ji labiau gal ekspertė, mokslininkė ir galbūt valdininkė, biurokratė. Politikoje yra reikalingas tam tikras šnekėjimas, tam tikras kontaktas, tam tikras piliečių glostymas.
Maksas Vėberis prieš 100 metų rašė, kad politikoje įrankis yra žodis. Tas žodis gali būti ne toks saldus, kaip kai kurių populiarių Lietuvos politikių, kurios moka labai gražiai ir glostančiai kalbėti. Bet žodis vis tiek reikalingas. O ji yra darbo žmogus, reikalo žmogus, ji dirba ir tas nešnekėjimas, mano galva, nėra atitrūkimas. Ji tiesiog taip supranta savo pareigą.
Manau, kad po kelių metų arba pasibaigus šiai kadencijai, politikos istorikai vertins Šimonytę ir pripažins, kad ji viską darė teisingai. Tačiau tai bus, aišku, vėliau. O dabar, turint galvoje tai, kad Nausėda šneka tai, ką nori girdėti jo elektoratas, o dešinieji rinkėjai, kurių yra mažuma ir kurie, manau, pritaria Šimonytės veiklai, tačiau jų yra mažiau, ir apklausose akivaizdžiai laimi tie, kurių yra daugiau.
Mes turime tokią problemą, kuri dabar sunkiai išsprendžiama, nes Nausėda nesikeis, Nausėda toliau kritikuos šią Vyriausybę, tai yra jo rinkiminės kampanijos dalis. O Šimonytei reikia dirbti.
V. Valentinavičius: Man atrodo, kad tas Šimonytės santūrumas komunikacijoje yra nulemtas tos aplinkybės, kuri, mano galva, dabar įgauna didelę reikšmę – ji nėra partijos narė. Formaliai jai nepriklauso prisiimti atsakomybę už partiją ir kovoti dėl jos įvaizdžio.
Aš manau, kad jau pribrendo reikalas Šimonytei šiuo klausimu apsispręsti ir ne tik įstoti į partiją, bet ir pretenduoti į partijos pirmininkus, kadangi Gabrielius Landsbergis paskelbė, kad pasitraukia. Tada į vieną susijungtų vadovavimas Vyriausybei ir atsakomybė prieš partiją, atsakomybė už partijos populiarumą ir panašiai. Tada jau kalbėti reikėtų daugiau.
Sakote, kad premjerė yra darbo žmogus, ekspertė ir taip toliau. Bet kai kalbame apie Vyriausybę ir jos padarytus darbus – ar tai turėjo įtakos Šimonytės reitingams?
V. Valentinavičius: Per krizę premjero reitingai krenta. Kubilius yra ryškiausias įrodymas. Jis krizės valdymo prasme viską darė teisingai, bet pabandykite paaiškinti tai žmonėms. Tai čia šiuo atveju irgi. Darbai patys savaime neužtikrina automatinio populiarumo. Ypač tuo metu, kai dauguma žmonių visuomenėje iš tikrųjų labai sunkiai gyvena ir bijo ateities.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.