Konservatorių kandidatų sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė jau dabar galėtų šokti pergalės šokį, kaip tai darė prieš daugiau, kaip metus po pirmojo prezidentų rinkimo turo. Ji vienintelė iš visų partijų lyderių pelnė užtikrintą pergalę vienmandatėje rinkimų apygardoje – surinko daugiau, kaip 60 procentų balsų. O tai yra dešimteriopas atotrūkis nuo antroje vietoje likusio Nacionalinio susivienijimo kandidato Vytauto Radžvilo. Į antrąjį rinkimų turą pateko 54 konservatorių partijos nariai, o 36 iš jų pirmavo pirmajame ture.
„Pirmo turo rezultatai santūriai džiugina. Antrame ture turime ne vieną vienmandatininką, kuris dalyvauja ir gali tikėtis laimėti“, – sako konservatorių sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė.
Tuo tarpo fiasko Seimo rinkimuose patyrusios lenkų rinkimų akcijos kandidatai – Beata Petkevič ir Česlavas Olševskis džaugiasi sėkme. Jau po pirmojo rinkimų turo du lenkų rinkimų akcijos kandidatai užsitikrino mandatus parlamente. Šalčininkų rajono vicemerė B. Petkevič surinko net 59 procentus balsų.
B. Petkevič rinkėjų dėmesį patraukė dar debatų metu, kai paklausta apie bankų įkainius pasisakė apie vieno euro mokesčius. Tiesa, pati kandidatė pripažįsta, kad jos būsimi darbai Seime bus susiję ne su finansais.
„Tikrai finansai, bankininkystė, ekonomika – tai sritys, kurias numanau menkai, sakykime taip. Bet mūsų programoje buvo toks punktas. Nes tikrai mes pasisakome už progresinius mokesčius. Taip, socialinis darbas, švietimas, jaunimas“, – pasakoja Šalčininkų rajono vicemerė Beata Petkevič.
Kol du lenkų rinkimų akcijos kandidatai jau matuojasi Seimo nario kėdę, vidaus reikalų ministrė, lenkų rinkimų akcijos narė Rita Tamašunienė dar laukia savo kovos antrajame rinkimų ture. Po pirmojo turo surinkusi daugiau kaip 30 procentų rinkėjų balsų R. Tamašunienė po kelių savaičių susigrums su konservatoriumi Justu Džiugeliu.
Būsima kova antrame ture laukia ir premjero Sauliaus Skvernelio, kurio žmona dar prieš rinkimus agitavo palaikyti Ritą Tamašunienę. Valstiečių sąrašo lyderiui antrajame rinkimų ture teks susigrumti su jį kone dvigubai aplenkusia konservatore Radvile Morkūnaite-Mikulėniene.
„Mano pačios atveju aš manau, kad žmonės labai aiškiai parodė kryptį, kalbant apie Vilniaus vienmandates: Pilaitės, Karoliniškių. Aš labai tikiuosi, kad žmonės išlaikys šitą pasirinkimą“, – teigia konservatorių partijos narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Pasak politologų, S. Skvernelio retorika ir laikysena atbaido nemažą dalį rinkėjų.
„Balsavimas prieš čia irgi yra. Ne visiems jisai yra simpatiškas, ne visi pritaria tokiam įžūliam jo elgesiui, nes viskas, kas yra bloga, jam yra gera“, – kalbėjo politologė Jūratė Novagrockienė.
Tuo tarpu fiasko vienmandatėje apygardoje patyrė ir Darbo partijos sąrašo lyderis Vigilijus Jukna. Kelmės-Šilalės vienmandatėje apygardoje surinkęs tik kiek daugiau kaip 6 procentus balsų ir nusileidęs „Laisvės ir teisingumo“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui ir konservatorių kandidatui Jonui Gudauskui. Pats Jukna teisinosi, esą rezultatai dar nėra tragiški.
„Nevadinčiau to, kaip fiasko. Tiesiog fiziškai pritrūksta laiko būti čia ir vienmandatėje dirbti, visur neįmanoma suspėti. Ne paskutinis likau“, – sako Darbo partijos sąrašo lyderis Vigilijus Jukna.
Kitame parlamente nebebus ir politikos veterano Lino Linkevičiaus. Pirmą kartą sudarytoje Pasaulio lietuvių vienmandatėje apygardoje L. Linkevičius patyrė nesėkmę. Čia jį nukonkuravo Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, surinkusi daugiau kaip 34 procentus balsų. Antrame ture ji varžysis su konservatorių kandidate Dalia Asanavičiūte.
Ne ką mažesnę staigmeną pateikė ir rinkėjai Gargždų rinkiminėje apygardoje – čia P. Gražulis surinko daugiau kaip 20 procentų balsų ir pateko į antrą turą. Tuo tarpu patys gargždiškiai stebisi, kas galėjo balsuoti už P. Gražulį:
„Jisai yra per daug naglas ir žmonės jau neatskiria, kur tiesa, kur melas.“
„Matyt, žmonės pasitiki, čia jisai Gargžduose ne svečias, apsilankydavo dažnai.“
„Vaikams saldainių duodavo Kalėdoms, mokyklose visuose, gal dėl to žmonės ir grąžino jį?“
„Turbūt ne vienam padėjo, šiaip, juk žmonės ne akli, ką nori, tą renka.“
„Kad jisai labai daug dirba, padeda Gargždams.“
„Aš už jį nebalsavau, jisai man nevertas būti Seimo nariu.“
„Taip, jisai malonus iš išorės, gėles dalina.“
Tuo tarpu Gražulio sėkme politologai nesistebi – esą iš lūpų į lupas sklinda istorijos, kaip Gargžduose Gražulis papirkinėja rinkėjus.
„Kiek pasakojo tie, kurie Gargžduose, kad jisai vestuvėse šampaną dovanojo, saldainius. Jisai pažeidinėjo įstatymą ir papirkinėjo rinkėjus“, – pasakoja J. Novagrockienė.
Kitame Seime nebebus ir daugiau politikos veteranų, vieni jų dirbo keturias, kiti ir septynias kadencijas. Į Seimą su Centro partija-tautininkais bandęs patekti Naglis Puteikis sėkmės nesulaukė ir vienmandatėje apygardoje. Čia jisai surinko tik kiek daugiau kaip 10 procentų balsų ir nusileido konservatoriui Arvydui Pociui bei liberalui Sauliui Budinui. Kitame parlamente nebebus ir politikos asų – Gedimino Kirkilo, Juozo Bernatonio, Irenos Šiaulienės. Po pirmojo rinkimų turo iš kovos pasitraukė ir ministrai Jaroslavas Narkevičius bei L. Linkevičius.