Plačiau šia situacija domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Politologai gūžčioja pečiais
„Esu įsitikinusi, kad tiek ši valdančioji dauguma, tiek ši Vyriausybė yra geriausia, kas galėjo atsitikti šių išskirtinių iššūkių akivaizdoje“, – Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos suvažiavime sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Ši Vyriausybė turi visas galimybes dirbti ne vieną, bet dvi kadencijas iš eilės. Dvi šios Vyriausybės kadencijos būtų didelė sėkmė Lietuvai“, – tame pačiame suvažiavime tikino Europos Parlamento narys Andrius Kubilius.
Tačiau politologai ir sociologai išgirdę tokius pagyras tik gūžčioja pečiais.
„Čia toks kaip sakyti teiginys tikrai... Yra angliškas pasakymas „wishful thinking“. Kai matai tai, ką nori matyti, bet ne tai, ką rodo realybė“, – tikino politikos mokslų profesorė Ainė Ramonaitė.
Profesorė vardija problemas – visuomenė pikta, susipriešinusi ir nepasitiki valstybės institucijomis, pagal susirgimų skaičių Lietuva atrodo bene blogiausiai visoje Europoje, žmonių kišenes grasina ištuštinti brangstančios dujos ir elektra, migracijos krizė. O labiausiai akis bado nepakankami visuomenės, ypač senjorų, paskiepijimo rodikliai.
„Jeigu mes nekreipiam dėmesio į visuomenės nepasitenkinimą ir mažėja parama Vyriausybei, o mes matėm, kad tikrai mažėja, tai automatiškai mes gadinam visą situaciją ir medicininiu požiūriu, nes tada tie žmonės, kurie nepasitiki Vyriausybe, jie nebelinkę nei priimti tų skiepų, nei tų visų priemonių“, – sakė A. Ramonaitė.
Sociologų duomenys rodo, kad ši Vyriausybė nepopuliarumu atsilieka tik nuo per krizę veikusios Kubiliaus Vyriausybės, kuriai riaušininkai daužė Seimo langus.
„Jeigu žiūrėti ministrus, šiuo metu Ingridos Šimonytės Vyriausybėje du ministrai turi teigiamą reitingą. O tada praėjus metams atitinkamai, tai buvo šeši ministrai“, – sakė sociologas Vladas Gaidys.
Nepopuliarumas – ir dėl asmeninių bruožų
Įtakos valdančiųjų nepopuliarumui akivaizdžiai turi pandemija ir migrantų krizė, tačiau ne paskutinę vietą vaidina asmeniniai politikų bruožai, gebėjimas arba negebėjimas visuomenei paaiškinti savo priimamus sprendimus.
„Tai tik patvirtina mano įtarimą, kad kolegos konservatoriai yra susirgę emociniu kurtumu, nes negirdėti nepasitenkinimo balsų, kurie po langais Seimo ir Vyriausybės reguliariai ištinka mitingų pavidalu, na, tikrai jau reikia sugebėjimų tam tikrų“, – įsitikinęs socialdemokratas Gintautas Paluckas.
Valdantieji mano, kad per kitus rinkimus dabartiniai reitingai neturės jokios prasmės, todėl jau matuojasi pergalės vainiką.
„Iš tikrųjų yra akivaizdu, kad, na, situacija nėra realiai vertinama, yra nematomos problemos ir kartais tai sukelia netgi žmonių tam tikrą šypseną. Nes žmonės mato, kad nėra taip gerai su pandemija, o sakoma, kad su ja gerai tvarkomasi“, – įsitikinusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė. Siemo narė Agnė Širinskienė.
Ekspertai pripažįsta, kad vidinė propaganda gali būti pasitelkiama siekiant motyvuoti partijos narius entuziastingai palaikyti Vyriausybę, tačiau visuomenę tai gali tik paskatinti dar labiau nemėgti valdančiųjų.
„Pačiai konservatorių bazei, tai ją gali net ir mobilizuoti, bet tai kitai pusei, tai, man atrodo, yra du dalykai. Pirmas, tai yra pyktis ir galbūt dar įpilama to žibalo į ugnį, kai sako: „Va, gi viskas gerai. Nematot, kad viskas gerai?“. Ir tam žmogui pikta, nes jam nėra viskas gerai“, – aiškino naujienų portalo tv3.lt žurnalistas Vilmantas Venckūnas.
Tad tokia valdančiųjų savigyra gali tik dar stipriau konservatoriams ir taip dažnai klijuojamą arogantiškųjų etiketę.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 val. per TV3 televiziją!
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: