Ukrainos Chersono srityje, visai netoli okupuoto Krymo pusiasalio, Ukrainos kariuomenė staigiai ruošia artilerijos pabūklus. Tai ne pasiruošimas pulti Rusiją, kaip pastarosiomis dienomis kalba Kremlius. O pasiruošimas gintis, jei pultų Kremlius, okupuotame pusiasalyje ir Ukrainos rytuose sutelkęs gausias pajėgas.
Švedijoje – bandymai ateities scenarijų pasukti geresne linkme. Į ESBO susitikimą netoli Stokholmo atvykęs JAV valstybės sekretorius Antonis Blinkenas bando atšaldyti vis kaistančią situaciją Ukrainos pašonėje. Jis čia susitinka su kolega iš Rusijos – užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.
Tai pirmos tokio aukšto lygio Vašingtono ir Maskvos derybos per beveik pusę metų, kai birželį Ženevoje susitikę Joe Bidenas ir Vladimiras Putinas siekė abipusių santykių atšilimo.
Prieš sėsdamas prie derybų stalo su Maskvos diplomatijos galva, Blinkenas susitinka su Ukrainos užsienio reikalų ministru.
„Ir jūs žinote, ir Ukrainos žmonės žino, nepajudinamą JAV įsipareigojimą Ukrainos teritoriniam vientisumui ir nepriklausomybei“, – sako JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
„Ir toliau raginsime partnerius ruošti atgrasymo paketą, kuris privers prezidentą Putiną du kartus pagalvoti, prieš panaudojant karinę jėgą“, – teigia Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Vizito Švedijoje išvakarėse Antony Blinkenas pagrasino Rusijai griežtomis ekonominėmis sankcijomis, jei Rusija imtųsi naujo puolimo.
Lavrovas atsako kaltinimais, jog tai NATO artėja prie Rusijos. Ir kartoja tai, ką vakar netiesiogiai pasakė Putinas – Ukraina neturi įstoti į NATO.
„Jei Rusija nuspręs imtis konfrontacijos – bus rimtos pasekmės“, – tikina A. Blinkenas.
„Neturiu jokių abejonių, kad vienintelė išeitis iš dabartinės situacijos, kuri labai įtempta, tai interesų balanso ieškojimas“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Deja, iki šiol savo įsivaizduojamo interesų balanso Kremlius siekia grasinimais ir ginklu. Čia matote separatistų pozicijas Ukrainos Donbase. Kijevas skelbia, kad šiandien per susirėmimus su Rusijos remiamais separatistais žuvo dar vienas Ukrainos karys. Rusijos karas Ukrainoje, beje, prasidėjęs ukrainiečiams gatvėse pareiškus norą suartėti su Europos Sąjunga, jau nusinešė mažiausiai 13 tūkst. gyvybių.
Lavrovo ir Blinkeno dvišalis susitikimas Stokholme gali padėti sumažinti įtampą, tačiau abejojama ar Ukrainos konfliktą stebinčios ESBO suvažiavime Švedijoje gali iš viso būti pasiekti kokie nors svarbūs sprendimai dėl Ukrainos, mat Rusija nuolat blokuoja rezoliucijas.