Vilnietė Viktorija Velykoms vašku kiaušinius marginti pradėjo dar sekmadienį. Išmoko to iš močiutės ir šį užsiėmimą interjero dizainere dirbanti moteris vadina meditacija, per kurią galima pamąstyti ir ką padėti ant Velykų stalo.
„Galbūt mišrainę gaminsiu, galbūt silkę“, – sako interjero dizainerė Viktorija.
Visgi moteris sako, kad ši pavasario šventė jai siejasi su ramybe, tad stengiasi vengti prekybos centrų šurmulio.
„Aš absoliučiai stengiuosi išvengti tų prekybos centrų. Esu šio bei to užsisakiusi iš ūkininkų. Iš ūkių esu užsisakiusi pietums vištą, kopūstų balandėliams“, – pasakoja Viktorija.
Tačiau prekybos centruose žmonių netrūksta. Nepaisant to, kad įsismarkavusi pandemija lemia tai, kad jau antrus metus Velykas švęsime gerokai mažesniame šeimos rate, dauguma pirkėjų sako, kad šventę susikurti vis tiek norisi ir pasakoja, kuo ketina pasilepinti:
„Kaip visada kiaušinukus dažysiu, kepsiu pusę anties, liežuvį virsiu ir daugiau daržovių. Kažkaip tai norisi žalumos, norisi atgimimo.“
„Sausainių, gal tortuką kokį ar „bankucheno“.
„Sūris baltas, „zuikis“ iš jautienos, mėsiškų kažkokių vyniotinių norėtųsi, na, saldumo norėtųsi, savo torčiuko norėtųsi.“
„Virsiu šaltieną pirmą kartą po 100 metų ir darysiu varškę tokią specialią, kadangi aš esu pusiau rusė. Mano mama buvo pusiau stačiatikė, tai mes darome tą tokią Paschą varškinę.“
„Niekuo aš nesilepinu, žinot, kaip vienai. Ką ten lepintis? Pati gaminu. Pensijos nedaug gaunu, žinot.“
Prekybininkai sako, kad šiemet Velykoms lietuviai pradėjo ruoštis iš anksto ir šventinių apsipirkimų paskutinei dienai nepalieka.
„Velykinis stalas pakankamai tradicinis. Perkami švieži produktai, šviežia mėsa tokia kaip kiaulienos sprandinė, galvijų liežuviai. Taip pat, žinoma, įvairiausia žuvis – tiek šviežia, tiek rūkyta. Taip pat žuvies produktai įvairūs, ikrai, krabų lazdelės“, – teigia „Rimi“ atstovė Renata Keršienė.
Prekybos centrų atstovai pastebi, kad pernai prieš Velykas žmonės iš lentynų šlavė miltus, mieles ir kepimo miltelius kepiniams, tačiau šiemet renkasi jau paruoštus saldėsius.
„Jau dabar pradeda pirkti tortus, jau pagamintus tortus, įvairius konditerijos patiekalus. Tai reiškia, kad tikrai mažiau gamins prieš šventes“, – kalbėjo „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.
Visgi neabejotinai Velykų karalius yra kiaušinis. Prekybininkai sako, kad palyginus su praėjusiais metais, jų pardavimai išaugo maždaug šešiais procentais, tad antrus metus karantine švęsdami Velykas, regis, daugiau žmonių užsiims jų marginimu. Be to, lietuviai vis labiau rūpinasi ir vištų gerove.
„Šiais metais, lyginat su praėjusiais metais, ant kraigo laikomų vištų kiaušinių pardavimai yra dagiau nei 6 kartus didesni. Pastebime, kad žmonės, rinkdamiesi kiaušinius, atkreipia dėmesį ne tik į lukšto spalvą, bet ir kokiomis sąlygomis laikomi paukščiai“, – sako „Maxima“ atstovas Tomas Bašarovas.
„Maximos“ pirkėjų apklausa rodo, kad maždaug pusė lietuvių Velykų stalui ketina išleisti nuo 50 iki 100 eurų ir vos vienas procentas – daugiau nei 200 eurų. Visgi nors piniginių storis ir skiriasi, žmonės beveik visada į savo krepšelį įsideda vieną kitą gardėsį ar egzotišką pirkinį.
„Galima rasti ir Afrikos stručių kiaušinių. Išties tai yra didžiulė egzotika, tačiau kasmet atsiranda pirkėjų, kurie jų įsigyja ir šitaip papuošia savo šventinį stalą“, – pasakoja T. Bašarovas.
„Žmonės nori pasilepinti, perka tokių labiau gurmaniškų patiekalų kaip foie gras, įvairios užtepėlės“, – teigia V. Budrienė.
Be to, šiemet daugiau žmonių nei pernai rūpinasi šventiniu dekoru ir dovanėlėmis artimiesiems:
„Vaikai mėgsta, kad čia būtų kažkokie slapti daiktai, o čia jų yra. Dekoracijos labai simpatiškos.“
„Žiūriu krepšelius gal kiaušinukams, gal servetėlių kažkokių gražesnių. Kad viskas labai jau atsibodo.“
Prekybininkai primena, kad Velykų sekmadienį didieji prekybos centrai nedirbs ir ragina šventinio apsipirkimo nenukelti į šeštadienį.