Nuo žmogaus sprunkantys tarakonai ir juos naikinantys žmonės yra vaizdas, pastaruoju metu dažnesnis jau ne tik daugiabučių rūsiuose, bet ir biuruose. Prasidėjus karantinui ir žmonėms persikėlus dirbti į namus, biuruose likę vieni alkani kenkėjai drąsiai leidžiasi ieškoti maisto.
Vienos su žiurkėmis ir tarakonais kovojančios įmonės atstovai sako vos spėjantys reaguoti į žmonių iškvietimus. Jų pastaruoju metu kone padvigubėjo palyginti su laiku iki karantino. Štai viename sostinės prekybos centre išalkę tarakonai pasklido po to, kai veiklą sustabdė maitinimo įstaigos.
„Turbūt to užkrato paprasčiausiai turėjo jos. Ir va, sakau, tarakonas užsiveisė prieš kažkiek laiko, ir, aišku, nebūna taip, kad per kelias dienas jų padaugėja, vis tiek porą savaičių praeina, jų daugiau tampa, ir jie didesniam plote paprasčiausiai pradeda ropinėti. Neįsitenka ten, kurie jie prieš tai gyveno. Ir jau žmogus dienos metu mato, taip būdavo retai“, – sako „Dezinfos“ atstovas Liutauras Grigaliūnas.
Ir ne tik tarakonai yra kai kurių įmonių galvos skausmas. Dar didesnį kelia be žmonių likusiose patalpose įsiviešpataujančios žiurkės.
„Biuro pastato viena įmonė, po tam tikro laiko savo veiklos, atvyko į patalpas kažkokiu reikalu, ir nustebinti buvo, to ką rado. Nes rado… didžiausią žalą, kad kompiuterinės technikos laidas pragraužtas. Technika sugadinta. Ir kas įdomiausia, kaip sakyt… Kadangi pakabinamos lubų plokštės buvo, tai viena plokštė išgriuvusi nugriuvusi ant stalų. Ir aišku, paskui rado visiškai neginčijamus įrodymus – rado išmatas“, – pasakoja L. Grigaliūnas.
Žiurkės šiemet kančia ne tik karantine esantiems darbuotojams. Vieno daugiabučio gyventoja Regina sako jų namo rūsyje graužikai šiemet siautėjo kaip niekada. Tą patvirtina ir kiti gyventojai. Tad teko kviesti graužikų naikintojus.
„Atidarai lauko duris, tai mažiausiai trys žiurkės. Ir, nu, kaip katinai. Žodžiu, aš kaimietė, aš nebijau“, – teigia vilnietė Regina.
„Jos į namus atėjo. Jos pragraužė, ten kur vamzdžiai, kai renovavo namą, makrofleksu užpurškė, tai įsivaizduokit, žiurkės per juos praėjo. Ir aš pastebėjau taip juokingai, kad šluotelę tualeto nuverčia. Pelyte nenuvers. Kai atidarėm tai ten angos“, – kalbėjo vilnietė Aldona.
Valytoja suskaičiavo, po naikintojų apsilankymo rado apie keturiasdešimt negyvų graužikų. Bet jas netrukus pakeitė tarakonai, kaip sako šio daugiabučio gyventoja Sigita, jie po rūsį pasklido po to, kai name buvo užvirinta atliekų šachta.
„Mano sūnus bijo eiti į rūsį pasiimti dviratį. Nes jam nemalonu matyti tuos tarakonus, ir jis neeina važinėtis dviračiu. Taip, jų ten tiek daug yra“, – sako vilnietė Sigita.
Dviračiu dabar važinėja tarakonai. Ir ne tik estetinis vaizdas gąsdina. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro dezinfektologas sako, žiurkių ir tarakonų žmonės bijo ne be pagrindo, mat gyviai platina ligas.
„Dažniausiai graužikų platinamos ligos – leptospirozė. Irsinjozė, pseudotuberkuliozė. Retai diragnozuojama liga hemoraginė karštinė su inkstų sindromu, erkinis encefalitas, Laimo liga. Gali sudaryti gamtinius židinius, ir šiaip labai greitai veisiasi, per metus gali atsivesti kas tris mėnesius, po šešis septynis jauniklius“, – pasakoja dezinfektologas Jonas Antanavičius.
O štai tarakonai gali sukelti alergiją – bėrimus ar čiaudulį. Tad, kaip sako specialistai, kenkėjus būtina naikinti. Tiesa, žinovai prognozuoja, kad užsitęsus karantinui, kenkėjų tik daugės. Mat ne visos įmonės laiku pastebi patalpose besidauginančius neprašytus svečius.