Metelių regioninio parko specialistas Tomas, kaip ir kiti jo kolegos, pavasariais tampa balinių vėžliukų auklėmis ir netgi tėvais. Štai ir dabar Tomo darbas – padėti peržiemojusiems mažyliams išlįsti iš žemės ir keliauti į platųjį pasaulį, tai yra, Dzūkijos pelkes. Mažą skylutę jie patys pasidaro. Stipresni išsikapsto ir išeina, o silpnesniems tai – sunki užduotis.
Vėžlių dėtavietė Metelių regioninio parko specialisto nenudžiugino: iš maždaug dešimties padėtų kiaušinių išsirito tik du mažyliai.
Baliniai vėžliai pavasarį pajautė ir iš žemės pradėjo lįsti prieš porą savaičių. Štai iš vienos dėtavietės surinkti mažyliai ir paleisti į pelkę. Paskui judėjimas sustojo – vėžliams, matyt, pavasaris per šaltas pasirodė ir nutarė dar šiltai žemėje būti. Dabar, kai saulutė vėl pašvietė, gyvūnai išlindo iš savo urvelių.
„Iš pirmos dėties kolegė Inga iškasė 10 vėžliukų, o dabar matome du. Tai kaip ir 12. Plius dar išvežtos penkios dėtys į zoologijos sodą, ten sėkmingai auga 45 vėžliukai“, – sako regioninio parko specialistas Tomas Pikūnas.
Baliniai vėžliai yra saugoma gyvūnų rūšis. Lietuvoje didžiausia jų populiacija stebima Dzūkijoje. Bet buvo ant visiško išnykimo ribos. Pastarąjį dešimtmetį situacija ženkliai pasitaisė – manoma, kad Dzūkijoje gyvena apie tūkstantį vėžlių. Tačiau išsaugoti populiacijai reikėjo ir vis dar reikia žmogaus pastangų. Metelių regioninio parko specialistai, kiekvieną pavasarį seka vėžles. Jau netrukus jos ieškos vietų, kur sudėti kiaušinius. Parko specialistų darbas – žinoti, kur dėtavietė, kad galėtų ją apsaugoti.
„Tuoj prasidės ir mūsų darbeliai vakarais. Turėsime lakstyti kiekvieną vakarą ir žiūrėti, kaip vėžlienės deda kiaušinukus ir juos apsaugoti. Tai metaliniais drateliais uždengti“, – aiškina T. Pikūnas.
Jei dėtavietės neapsaugotos tinkleliais, kiaušinius iškapsto ir suėda laukiniai žvėrys. Mat vėžlių patelės sudeda kiaušinius ir palieka juos likimo valiai. Tiesa, prieš išeidamos užkapsto ir gerai suplaka žemę.
„Jau kai vėžlienė, nieko mes jai nedarome, kol ji deda kiaušinukus. Jau kai visiškai būna užplakusi ir palikusi dėjimo vietą, tada mes atvažiuojame, kai būna ramu, netrukdome ir tada uždengiame“, – pasakoja T. Pikūnas.
Vėžliukai po žeme išsirita iš kiaušinių rudenį, o iš žemės pradeda lįsti šiuo metu – balandžio mėnesį. Kasmet birželį Metelių regioniniame parke vyksta didelė šventė – vėžliukų sutiktuvės. Iš Kauno zoologijos sodo specialistai parveža ten išperintus ir sustiprėjusius mažylius. Jie irgi paleidžiami į Dzūkijos pelkes, kur gyvens maždaug šimtą metų.