Gydytojai nekantriai laukia pažadėtų didesnių algų, tačiau ne visi algalapius išvydę medikai turi, kuo pasidžiaugti. Nors žadėta, kad atlyginimai medikams padidės jau nuo balandžio mėnesio, kol kas didesnių pinigų sulaukė ne visi.
Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika tikina, kad sutartis dėl atlyginimų didinimo su Valstybine ligonių kasa jau pasirašyta. Taip pat susiderėta ir su profsąjunga, kad gydytojams atlyginimai didėja 14 procentų, o slaugytojams 21 procentu.
O padidinta dalis gydytojams ir slaugytojams bus išmokėta atskirai nuo algos per gegužės mėnesį.
„Visumoje Šiaulių ligoninė 9 mėnesiams likusiems gaus virš 4 milijonų eurų. Ir atlyginimų didinimas bus skirtas didžiajai daliai ligoninės darbuotojų. Iš 2200 atlyginimai bus padidinti 1700 darbuotojų“, – sako Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika.
Aiškėja, kad už balandį kai kurie gydytojai nesulaukė didesnių algų, mat dar nebuvo papildytos naujos sutartys, negauti pinigai iš Valstybinės ligonių kasos. Todėl susidariusį skirtumą ligoninės gydytojams žada išmokėti vėliau.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirštu beda į pačių ligoninių vadovus – esą juk jie yra atsakingi už algų paskirstymą. Dar anksčiau tiek sveikatos ministras Veryga, tiek Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis skelbė, kad nuo balandžio mėnesio didėja visų medikų atlyginimai. Tam papildomai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo skirta 130 milijonų eurų.
„18 procentų didėja bendras darbo užmokesčio fondas. Bet tai nereiškia, kad kiekvienas medikas ir turi gauti 18 procentų, kai kas gali gauti daugiau, kiti mažiau, priklausomai nuo to, koks jų atlyginimas yra šiuo metu. Tam, kad pasiektume tuos susitarimus, kurie buvo įtvirtinti pasirašant sutarimą su profesinėmis sąjungomis prieš keletą metų“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Medikų sąjūdis tvirtina, kad didžiosios šalies ligoninės jau pasiskelbė, kad nuo balandžio 1 dienos didina atlyginimus gydytojams. Tą viešai pranešė Kauno klinikos ir Santaros klinikos. Tačiau regioninėse ligoninėse situacija kur kas prastesnė, mat čia atlyginimai didės mažiau nei buvo skelbta.
„Jų darbo užmokesčio fondas mažesnis, stacionaro paslaugos, priedai, kurie skiriami stacionaro paslaugoms jie didėja mažiausiai“, – teigia Medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė.
Tą patvirtina ir Utenos ligoninėje dirbantis gydytojas anesteziologas. Pasak mediko, čia atlyginimai turėtų didėti 9-12 procentų. Gydytojas pripažįsta, kad alga menkai tepakils.
„Mes gauname tokius atlyginimus, kad gali daugmaž egzistuoti už tą atlyginimą. Bet, jeigu nori geriau gyventi, turi dirbti per kelias darbo vietas, tuomet gali patenkinti savo poreikius: kreditą paimti ar lizinginį automobilį įsigyti, kaip visame normaliame pasaulyje, bet turi dirbti, arti per 3 darbo vietas“, – kalbėjo gydytojas Jurijus Blakunovas.
Štai Molėtų ligoninės vadovas Vaidotas Grigas tvirtina, kad didesnes algas medikai gaus birželį su skola už gegužės mėnesio padidintą algą. Mat ligoninė atlyginimus moka anksti, o sutartys papildytos tik prieš pat pinigų išmokėjimą.
„Aišku, orientuosimės į medicininį personalą, vidurinę grandį. Manau, kad būtų sąžininga visiems mokėti, vairuotojams padidėjęs krūvis. Vertinsime kiekvieną skyrių, nebus taip, kad visiems tik 9-10 procentų, vertinsime pagal darbo krūvį“, – sako ligoninės vadovas Vaidotas Grigas.
Santaros klinikų medikams atlyginimai didėja 15 procentų, pagrindiniai atlyginimai gydytojams išmokėti gegužės mėnesio pradžioje, o prieš savaitgalį išmokėti ir papildomi priedai.
„Mes tikrai galėsime padidinti darbo užmokestį visiems Santaros klinikų sveikatos darbuotojams. Darbo užmokestis padidės 15 procentų nuo šių metų balandžio 1 dienos“, – pasakoja Santaros klinikų vadovas Feliksas Jankevičius.
Tiesa, tie gydytojai, kurie dirba koronaviruso židiniuose, jie jau kuris laikas gauna didesnius priedus prie algų. Užkrečiamųjų ligų židiniuose karantino sąlygomis dirbantys medikai pagal įstatymą gauna nuo 60 iki 100 procentų dydžio priedus.