Kol A. Navalnas tebeguli Berlyno ligoninėje komoje, naujiena, kad jis rugpjūčio pabaigoje Rusijoje buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės, pasaulyje sukėlė tikrą politinę audrą.
Apie šokiruojančius tyrimų rezultatus, gautus iš Vokietijos kariškių cheminių ginklų laboratorijos, pasauliui pranešusi kanclerė A. Merkel pareiškė, kad jie iškėlė labai rimtų klausimų į kuriuos privalo ir gali atsakyti tik Rusija.
„Neabejotina, kad A. Navalnas yra nusikaltimo auka, ji norėta nutildyti ir aš, kartu su Vokietijos vyriausybe tai smerkiu griežčiausiais įmanomais žodžiais“, – sako Vokietijos kanclerė A. Merkel.
Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Italijos, Nyderlandų, bei kitų Europos Sąjungos ir pasaulio šalių lyderiai bei NATO vadovas, vienas po kito pareiškė, reikalausiantys Maskvos pateikti išsamius atsakymus į „niekingą ir bailų“ išpuolį, kaip jį įvardino Europos Komisijos pirmininkė.
Tuo tarpu Jungtinėse Valstijose Demokratų partijos kandidatas į JAV prezidentus Joe Bidenas sukritikavo Baltųjų rūmų šeimininką Donaldą Trumpą, kad šis įvykį praleido pro akis. Visgi JAV Nacionalinio saugumo taryba pažymėjo kad Amerika „bendradarbiaus su sąjungininkais ir tarptautine bendruomene, kad Rusijoje esantys kalti asmenys sulauktų atsakomybės, kad ir kur vestų įrodymai, bei pažadėjo riboti lėšas jų piktybinei veiklai.
Tuo metu A. Navalno kolegos vos kelios dienos prieš jo apnuodijimą paskelbę, kad baigė filmuoti korupcijos tyrimą Novosibirsko mieste tvirtina, kad akivaizdu, jog nusikaltimas įvykdytas su specialiųjų tarnybų pagalba ir aukščiausiu politinio sluoksnio palaiminimu.
Apžvalgininkai pirštu beda ir į faktą, kad prieš leidžiant A. Navalną perkelti į Vokietiją, jis parą buvo laikomas Omsko ligoninėje. Esą tuo metu, kai tarptautinė bendruomenė spaudė Navalną perkelti į Vokietiją, galėjo būti bandoma nuslėpti nusikaltimo įkalčius.
„Pirma šios medžiagos panaudojimas rodo, kad tai yra planuota žmogžudystė, o ne bandymas duoti žinią ar išgąsdinti. Antra, tai rodo susitarimą, planuojant nužudyti A. Navalną, nes tokios karinio lygio nuodingos medžiagos gali priklausyti tik vyriausybei, tik specialiosioms tarnyboms“, – pasakoja kovos su korupcija fondo vadovas Ivan Zhdanov.
Prie sienos remiamas Kremlius ėmėsi tokios pačios taktikos kaip ir prieš dvejus metus, kai tuo pačiu „Novičioku“ Didžiojoje Britanijoje buvo apnuodytas dvigubas rusų agentas – Sergėjus Skripalis ir jo dukra bei dar du atsitiktiniai asmenys. Rusija ragina įvykio nepolitizuoti ir viską neigią.
V. Putino atstovas spaudai netgi užsiminė, kad jei P. Navalnas buvo apsinuodijęs, tai neva turėjo įvykti Vokietijoje, nes gydytojai Omske neaptiko nieko įtartino. Be to, D.Peskovas apkaltino Vokietija nesidalinant tyrimų rezultatais.
„Aš būčiau atsargus, kalbėdamas apie kaltinimus Rusijai. Visų pirma nėra pagrindo kaltinti Rusijos valstybę. Ir mes nesame linkę priimti jokių kaltinimų šiuo klausimu. Tiesą sakant, mes galime pasakyti, kad Generalinė prokuratūra Berlynui išsiuntė prašymą suteikti teisinę savitarpio pagalbą, kurią gavo Vokietijos pusė. Atsakymo dar negauta“, – teigia Kremliaus atstovas Dmitrij Peskov.
O kol Kremlius išsisukinėja, Vokietijoje auga raginimai ne tik įvesti sankcijas kaltiems asmenims Rusijoje, bet ir nutraukti „Nord Stream2“ projektą, dujotiekiu per Baltijos jūrą turinti sujungti Vokietiją ir Rusija. Nepaisant Jungtinių Valstijų sankcijų prilėtinusių statybas, Rusijai itin svarbų projektą planuota baigti dar šiemet.
„Mūsų užsienio politikos prioritetas yra subalsuota pusiausvyra. Taip, rizikuojame savo šalies interesais, tačiau turime aiškias vertybes, už kurių stovime ir jos šiuo metu yra išbandomos“, – kalbėjo krikščionių demokratų partijos pirmininkas Markus Soede.
Be Skripalių apnuodijimo, pastaraisiais metais mažiausiai trys Kremliaus kritikų apnuodijimai siejami su Rusijos Rusijos specialiosiomis tarnybomis. Tarp jų ir buvusio Rusijos žvalgybos pareigūnas A. Litvinenko nužudymas, 2006 metais jam į arbatą įpylus radioaktyvios medžiagos.