Vietoje nenustygstantis šešerių metų mišrūnas, vardu Kosmosas, – muitinės pareigūnas iš Šiaulių. Šuo atvažiavo į Marijampolę su savo šeimininke, taip pat pareigūne, į kinologų varžybas pademonstruoti meistriškumo – ieškoti paslėptų narkotikų. Tai daryti Kosmosui sekasi puikiai. Šuo yra užuodęs ir radęs didžiulį kiekį – pusaštunto kilogramo narkotikų.
„Jam didžiausias skatinimas yra meilė, kamuoliukas ir žaidimas. Jam daugiau nieko ir nereikia“, – pasakoja kinologė Irina Gendvilienė.
Į meistriškumo varžybas Marijampolėje suvažiavo 12 kinologų iš įvairių tarnybų su savo keturkojais padėjėjais. O šiuo metu Lietuvoje pareigūnais dirba maždaug 380 šunų. Daugiausia jų policijoje ir pasienio tarnyboje. Dresuotų šunų turi įkalinimo įstaigos, Muitinės departamentas, kariuomenė, vadovybės apsaugos departamentas.
„Narkotinių medžiagų paieškai naudojami, naudojami pėdsekystei, sprogmenų paieškai. Šunys naudojami ir kariuomenėje, sprogmenų ieško. Šunų yra ir vadovybės apsaugoje. Pagrinde paieškos šunys, bet yra ir nusikaltėlio sulaikymui ir masinių riaušių malšinimui“, – sako kinologas Rolandas Eidininkas.
Kad šuo būtų priimtas į tarnybą, jį reikia mokyti maždaug dvejus metus. Ši belgų aviganė Raja dirba Alytaus pataisos namuose. Ieško kalinių paslėptų narkotikų. Be jautrios ir dresuotos šuns uoslės rezultatai būtų daug prastesni. Nuteistieji kvaišalus paslepia tokiose vietose, kur žmogui rasti beveik neįmanoma.
„Skylutėje mažiukėje. Jie turi laiko, slėpynių visur prisidaro. Aš labai džiaugiuosi, kai randa pusę gramo. Jinai radusi ir nemažai po pusę gramo. Kilogramais ten nėra ir negali būti. O kada šuo užuodžia pusę gramo, tai kinologui yra didžiausias džiaugsmas“, – teigia kinologas Linas Neveckas.
Kinologų meistriškumo varžybos vyksta kasmet. Specialistai dalijasi žiniomis, patirtimi, rodo, ką išmokę. Specialistai sako, kad paruošti gyvūną atsakingai tarnybai – sudėtingas darbas. Štai Luna – pasienio pareigūnė. Ji universali pagalbininkė. Užuodžia narkotikus ir ieško žmonių.
„Mes dirbame žalioje juostoje, tai miškai. Miškuose ieškome žmonių, sekame pėdomis, ieškome kontrabandistų, važiuojame į iškvietimus, ieškoti narkotinių medžiagų arba transporto priemonėse“, – kalbėjo kinologas Karolis Ambrazevičius.
Šuns uoslė yra tūkstančius kartų jautresnė nei žmogaus. Šie gyvūnai visame pasaulyje tarnauja kaip nepamainomi pagalbininkai įvairiose srityse. Teigiama, kad šuo gali užuosti net mirtiną ligą – plaučių vėžį.