Už puikiai atliktą operaciją, išaiškintą tyrimą, išgelbėtą gyvybę ar kitus didvyriškus darbus siūloma skatinti šalies pareigūnus dar labiau. Tik ne gerokai didesniais atlyginimais, o diplomais, vardinėmis dovanomis ar papildomomis mokamomis atostogomis. Apie tokį vidaus reikalų ministerijos siūlymą išgirdusios pareigūnų profsąjungos pasipiktino.
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas aiškina, kad už labai gerą tarnybą pareigūnui turi būti didinamas darbo užmokestis, o ne dovanojami padėkos raštai, vardinės dovanos ar papildomos laisvos dienos. Esą tokių dovanėlių pareigūnai gauna ir šiaip.
„Geriausias detektyvas, geriausia sargyba, ugniagesys ir t. t. Sporto renginiai. Tai mes turime daug kiekvienais metais renginių, per kuriuos geriausi mūsų pareigūnai apdovanojami tiek padėkom, tiek taurėm, dovanom ir pan“, – sako susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel.
Tuo metu pati Vidaus reikalų ministrė tikina, kad siūlomi daiktiniai priedai ar papildomi laisvadieniai pareigūnams tėra papildoma skatinimo priemonė, kurią ministerija siūlo pareigūnų vadovams prisiminti kaip tokią taip pat. Esą motyvuoti pareigūnus geriau dirbti dovanėlėmis, o ne didesnėmis algom, ministerija neplanavusi.
„Ir ženklas, ir atlyginimo dydžio išmoka ar mokamos papildomos atostogų dienos. Tai suteikiame darbdaviui tą galimybę padėkoti už labai gerą tarnybą. Tai mes išplečiame paskatinimų galimybę. Bet tai nėra susiję su darbo užmokesčio didėjimu“, – pasakoja ministrė Rita Tamašunienė.
Vidaus tarnybos statuto pataisos su tokiais siūlymais jau pateiktos Seimui. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas stebisi, kam iš viso reikia atskirai siūlyti įteisinti padėkos raštus, pagyrimus, simbolines dovanėles.
„Tai yra nepriimtina, tai, ką siūlo ministrė, nes padėkas dalinti arba dovanoti, įteikti jas yra krūva progų per visus metus, o atlyginimo didinimas ir sistema yra šiai dienai vertinimai, tai yra vienintelis ir pagrindinis dalykas. Tai įvertinus pareigūno veiklą labai gerai ar per eilinius ar ne vertinimus reikia ne apie dovanas kalbėti, o apie pinigus“, – teigia susivienijimo pirmininkas Vladimir Banel.
Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė rodo savo kabinete padėkas, kurių netrūksta, ir sako abejojanti, ar tik tokiomis priemonėmis turėtų būti skatinami sunkiai dirbantys pareigūnai. Anot pirmininkės, pasirinkęs tarnybą pareigūnas gerai dirbti privalo ir taip, už tai juk gauna algą. Pareigūnų skatinimas esą turėtų būti už ypatingus žygdarbius, bet pirmiausia, žinoma, ne dovanomis:
„Turėtų būti keliamas tarnybinės algos koeficientas ir turėtų būti keliama tarnybinė alga. Tada jau jei pareigūnas uždirba maksimumą, galima būtų kalbėti tas, kas jau numatyta Vidaus tarnybos statute, kad gali jis gauti vienkartinę piniginę išmoką, galėtų būti perkeltas į aukštesnes pareigas.“
Profsąjungos pirmininkė antrina, kad reikia realiai keisti pareigūnų algų sistemą.
„Pirmiausia, reikėtų išvis peržiūrėti darbo užmokestį vidaus tarnybos sistemoje. Reikėtų pirmiausia nesulyginti visų tiek ugniagesių, tiek policininkų ar pasieniečių. Bet, pirmiausia, reikėtų žiūrėti, kokias funkcijas atlieka, kokie yra reikalavimai, nustatyti koeficientus ir ieškoti valstybei galimybių, kaip kompensuoti“, – kalbėjo Roma Katinienė.
Anot vidaus reikalų ministrės, įstatymo pataisoms, paliečiančioms pareigūnų skatinimą su profsąjungomis buvo tartasi ir pritarimo iš daugumos sulaukta.
„Vis dėlto tai vienos profsąjungos nuomonė, kitos profsąjungos manė kitaip. Ir buvo diskutuota. Profsąjungos kėlė tą nuogąstavimą, kad vadovai gali piktnaudžiauti ir vietoj to, kad padidintų koeficientą net kai ir turi finansinių galimybių, įteiks tik padėką ar ženklą, ar atminimo dovaną. Bet tikrai tą kontroliuoti yra galima“, – sako ministrė Rita Tamašunienė.
Anot ministrės, šiuo metu ruošiama kita programa, kurios metu bus siekiama didinti statutinių pareigūnų atlyginimus, apjungiant muitinės, kalėjimų departamento darbuotojus. Planas bus pateiktas svarstyti Vyriausybei.