O ilgapirčiai dažniausiai čiumpa lengviausiai pasiekiamus daiktus – dažnai net nerakintuose automobiliuose paliktus drabužius, rankines ar kitus vertingus radinius.
Policija skaičiuoja, kad palyginti su pernai smulkių vagysčių gerokai išaugo. O gyventojai žeria priekaištus policijos pareigūnams, esą jiems dabar labiau rūpi trikojai greičio matuokliai, o ne žmonių saugumas.
Medžiotojų gatvė Panevėžio pakraštyje, anot vietinių, ligi šiol buvo rami. Kol neužklydo ilgapirščiai. Per vieną naktį vagys įsisuko į kelis kiemus. Čiupo viską, ką rado automobiliuose: „Pas mane paliktas atrakintas, kad nedaužytų langų.“
Iš Ernesto kieme stovėjusio automobilio vagys nugvelbė striukes ir vaikišką kuprinę.
„Kitiems girdėjau pinigines pavogė ir dar kažką tai. – Iš automobilių? – Jo, jo“, – pasakoja Ernestas.
Nukentėjo ir Ernesto kaimynai. Brangią medžioklinę įrangą vagys nugvelbė iš aptvertame kieme stovėjusio nerakinto automobilio. Kitame kieme vagys iškūlė automobilio langą, tačiau apvogti greičiausiai nespėjo.
„Automobilius krausto. Neteko girdėti, kad iš kiemo pavogų gultus, ar dar kažką. Tiesiog eina per automobilius. Girdėjom, kad kituose rajonuose jie siautė, kažkaip čia pas mus buvo labai ramu ir tiesiog pas mus atėjo“, – sako panevėžietė Laura.
Ar niekas nedingo, dairosi ir Medžiotojų gatvėje gyvenantis pensininkas Stasys. Nusiraminęs, kad visi daiktai vietoje, panevėžietis prisimena, kad ir jis kiek anksčiau buvo nukentėjęs nuo vagių. Tad namus saugo ne tik tvora, šeima draudžia visą turtą.
„Nė tvoros nėra, nei spynos nuo vagių, apsidraust ramiausias yra dalykas, namus apsidraudei, mašina apdrausta ir ramiau gyveni tada. Mes jau pamokinti“, – kalba Stasys.
Panevėžiečiai jau kurį laiką socialiniuose tinkluose dalijasi informacija, kad įvairiuose rajonuose pastebi įtartinų asmenų.
„Ne tik, kad vagysčių padaugėjo, padaugėjo žmonių, kurių mes nepažįstam, pirmą kartą matom ir labai įdomiai vaikšto, kažko ieško. Rėkia, kad mes čia pasiklydom, nors akivaizdu, kad jis nepasiklydo“, – pasakoja panevėžietis Marius Žemaitaitis.
Šmirinėjančius įtartinus asmenis privačiuose kiemuose ar aplink automobilius fiksuoja ir gyventojų vaizdo stebėjimo kameros.
„Praktiškai patikrina, ar automobilių durelės užrakintos, paradoksas, kartais būna jos atrakintos, bet jie sugeba ir langą išpilt. Gal rankinių ieško, gal vertingų daiktų. Smulkmenų, smulkmeniški tokie“, – sako M. Žemaitaitis.
Policija patvirtina, vagysčių pastaruoju metų Panevėžyje padaugėjo.
„Palyginus su praeitais metais, per 9 mėnesius buvo įvykdyta apie 200 vagysčių, šiais metais yra virš 300 vagysčių per tą patį laikotarpį įvykdyta. Vagysčių skaičius yra pastebimai paaugęs“, – tvirtina Panevėžio policijos atstovas Tadas Martinaitis.
Gyventojai pasakoja, kad vagių neatbaido net vaizdo stebėjimo kameros.
„Dažniausiai jie dar ir pasižiūri į kameras, jie žino, kurioj vietoj yra jos, pamojuoja tau linkėjimus perduoda. Taip, kad kameros gal prevencinė priemonė buvo anksčiau, dabar nebe“, – sako M. Žemaitaitis.
Kol kas pareigūnams nepavyko nustatyti gyventojų automobilius švarinančių ilgapirščių.
„Policija trikojais labiau rūpinasi ir radarais savo, o žmonių saugumu nebesirūpina“, – kalba Ernestas.
Policijos pareigūnai gyventojus ragina ir pačius daugiau dėmesio skirti turto saugumui. Esą kaip rodo pastarieji nusikaltimai, vagišiai darbuojasi greitai ir be didelio vargo, nes neretai žmonės daiktus palieka nerakintuose automobiliuose ar matomose vietose, nors ir aptvertuose kiemuose.