Daugiau kaip šimtmetį skaičiuojantis moterų kalėjimas Panevėžyje sulaukė didžiulio kalinimo patalpų remonto. Tai, kad remontuoja ne šiaip sau eilinį pastatą, darbininkams kasryt primena reguliarūs pareigūnų patikrinimai. Jiems kaip ir nuteistosioms galioja tos pačios griežtos taisyklės – jokių telefonų, aštrių daiktų ar kitokių draudžiamų medžiagų.
„Kontroliuoja, tikrina, ką įneši, kad neįnešt kažko neleidžiamo. Bet čia visi žino, kad negalim narkotikų ir alkoholio. Tokių peilių, nors yra įrankių, mes vis tiek įsinešam“, – sako santechnikas Valdas Semėnas.
O statybininkai remontuodami gyvenamąjį antrą aukštą viename kalinės kambaryje po nuplėštais tapetais ir storu dažų sluoksniu aptiko netikėtą kūrinį. Miegančios moters paveikslą.
Tiesa, saugoti radinio administracija nenori, tad nežinomos autorės kūriniu pasigrožėję statybininkai paveikslą ketina vėl uždažyti ir paslėpti.
„Ypatingų lobių neradom, tiesiog nuplėšus tapetus viename iš gyvenamųjų kambarių išryškėjo kaip miegančios moters paveikslėlis ir iš darbuotojų prisiminimų, vienų kitų paklausinėjom, tai mano, kad gal galėjo būti prieš 20 metų tapytas nuteistosios“, – pasakoja moterų pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.
Visgi, kalinės nutapytam paveikslui galėtų būti daugiau nei 20 metų. Mat didesni remonto darbai Panevėžio pataisos namuose nebuvo atliekami kone 50 metų.
„Kažkokios jis vertės neturi, to paveikslėlio vertė gal tokia, kai paskatina mus atsigręžti, prisiminti kažkokius istorinius laikus ir pagalvoti, o kaip gi buvo seniau“, – teigia L. Skrickienė.
Panevėžio pataisos namai – viena seniausių įkalinimo įstaigų Lietuvoje. Dabartiniame raudonų plytų pastate moterų kalėjimas įsikūrė dar 1893 metais. Remiantis istoriniais dokumentais, 1935 metais 400 vietų kalėjime bausmę atliko 301 vyras ir 33 moterys. Kartu su jais buvo ir 5 vaikai.
Kalėjimas turėjo ir dirbtuves. Jose gaminti baldai, replės, vinys, vytos virvės. Sovietmečiu moterų kalėjimas net turėjo kiaulių fermą, buvo formuojamos įvairaus profilio darbininkių brigados.
„Statybininkių brigadą tikrai dar prisimena mūsų darbuotojai, kai iš moterų didesnio skaičiaus tokio išsilavinimo, gebėjimų buvo suformuota brigada, galėjo ir tuo metu darė patalpų apdailą“, – kalbėjo L. Skrickienė.
Šiais laikais nuteistosios nebent pačios nori eiti dirbti į fabriką siūti ar verti karoliukus. Taip pat mokytis. O įpusėjus remontams pirmą kartą nuteistosioms pastatyta lauko treniruoklių, įrengtas sporto kambarys. Iki šiol tokios užsiėmimų erdvės kalėjime išvis nebuvo.
„Na, buvo senas krepšinio stovas, senas tinklinio, seni treniruokliai keli, bet jau tokie pavargę gan“, – sako nuteistoji Inga
„Aš kai atvažiavau, tai mes savo gyvenamose patalpose sportuodavom. Darom įtūpstus, pritupimus, na, ką įmanoma“, – pasakoja nuteistoji Aliona.
Šiuo metu pataisos namuose bausmę už įvairius nusikaltimus atlieka apie 200 moterų. Įstaigai suremontuoti skirta 1,5 milijono eurų.