Nors visa savaitė buvo apsiniaukusi, savaitgalį Palanga pasitinka su saule. Oro temperatūra kurorte dieną pasiekė 19 laipsnių, tiek pat įšilęs ir Baltijos vanduo. Tokia kurorte buvo ir visa vasarą – vidutinė vandens temperatūra – 17 laipsnių, o orai keitėsi ypač permainingai – visiškai saulėtos savaitės pasitaikė tik kelios, dažniausiai darbo dienomis buvo apniukę, o savaitgaliais jau pasirodydavo ir saulė.
Iš kurorto išvykstantys svečiai pasakoja, kokius įspūdžius jiems paliko šios vasaros Palanga:
„Savaitę visą šitą prabuvom. Tai matėt, kaip oras buvo – lietus. Tai va šiandien išvažiuojam ir saulė išlindo, ne kas.“
„Palanga labai susitvarkiusi, daug pramogų, ypač vaikams. Labai gražus parkas. Iš Vilniaus esame.“
Būtent tokie svečiai iš įvairių Lietuvos miestų ir sudarė šią vasarą pagrindinius lankytojų srautus kurorte, pasakoja turizmo specialistai. Lietuvius labiausiai domino dviračių takų maršrutai bei kultūriniai ir istoriniai objektai. Be abejo, atvyko ir svečių iš užsienio. Tiesa kur kas mažiau nei įprasta.
„Jų geografija šiemet tikrai labai pasikeitė. Pirmas antras vietas dalinosi Latvijos, Estijos, Lenkijos svečiai. Iš Skandinavijos šalių dažniausiai sulaukdavom Suomijos turistų. Buvo šiek tiek Švedijos, Norvegijos, bet žymiai mažesni skaičiai“, – sako Palangos turizmo informacijos centro vadovė Rasa Kmitienė.
O štai Basanavičiaus alėjoje įkurtų kavinių atstovai sako, kad iš užsienio pas juos dažniausiai plūdo estai bei rusai. Tiesa, pastarieji labai piktinosi reikalavimu kavinėse dėvėti kaukes.
„Buvo tas paskutinis momentas, kada buvo paskelbtos kavinėse kaukės, tai jau žmonės pasipiktinę. Todėl, kad du žingsniai iki kavinės vidurio ir reikia kaukę užsidėti, laukti užsakymo, tai sulaukdavau net pasiuntimo ant trijų raidžių, daug kartų. Ypač reaguodavo kas rusakalbiai, tai akivaizdžiai pasiunčia ant trijų raidžių, tai gan nemalonu“, – pasakoja Kavinės „Jūros akis“ administratorius Kęstutis Blažys.
Vis dėlto, Palangos kavinių atstovai šią vasarą vadina gera. Paprastomis dienomis pylęs lietus visus sugindavo būtent į kavines.
Vasara labai nesiskundžia ir viešbučių atstovai. Keturių žvaigždučių viešbučio kambario kaina Palangoje vidutiniškai siekė 100, 140 eurų už parą. Birželį ir liepą tuščių kambarių čia netrūko, tačiau savaitgaliais laisvi likdavo tik patys prabangiausi.
Sušvelninus karantiną, rugpjūtį svečių padaugėjo ir eilinėmis dienomis. Tiesa, laikinas nakvynes siūlančių verslininkų tai jau neišgelbėjo. Jiems ši vasara – nuostolinga. Šalyje įvestas karantinas esą sugadino ir svečių nuotaiką, ir norą poilsiauti.
„Galim sakyti, mes turėjom šiemet 60 procentų lyginant nuo praeitų metų. Praeitas sezonas buvo labai geras, lepino ir oras, ir žmonės su nuotaika važiavo ilsėtis. Dabar mes to nematom“, – teigia Palangos bendruomenės valdybos pirmininkė Adelina Sabaliauskaitė,
Tačiau kurorto policininkų teigimu, karantinas atnešė ir naudos – sumažėjo atvykėlių iš Rytų, kurie dažnai tapdavo tikru galvos skausmu pareigūnams ir barų apsaugos darbuotojams. Ypač jei tokie svečiai padaugindavo degtinės. O štai lietuvaičių kultūra, anot policininkų, pasikeitė neatpažįstamai.
„Žmonės, aišku, kultūringėja, jų pomėgiai keičiasi, jų kultūra keičiasi, tai džiugu. Ir, aišku, čia prie to prisideda tiek pačių piliečių keliavimas po Europą, po pasaulį ir tų pavyzdžių gerųjų įsiminimas“, – kalbėjo Palangos policijos viršininkas Algirdas Budginas.
O štai gelbėtojams šis sezonas lengvas nebuvo. Iš vandens jiems teko traukti 16 skęstančių žmonių. Nepavyko išvengti ir mirčių.
„Tris mirtis turėjom paplūdimyje. Su širdies liga, su Parkinsono liga. 35 buvo išvežti iš paplūdimio apsvaigę nuo alkoholio – maudėsi girti. Tame tarpe buvo ir viena moteris“, – sako Palangos gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas.
Palangos pliažuose gelbėtojai darbus baigs jau rugsėjo 15 dieną. Tądien skelbiamas ir oficialus kurorto sezono uždarymas. Nuo tada Palanga gyvens ramiu ritmu, o naujas sezonas čia prasidės kitų metų gegužės 15-ąja.