Dangaus reiškinių medžiotojo Tado Janušonio džiaugsmas trykšta per kraštus, mat jam pavyko užfiksuoti dangumi skriejantį meteorą.
„Būna tokie degantys ugnies kamuoliai. Labai labai ryškūs meteorai. Tai va tokį vieną buvau pamatęs prieš porą naktų. Labai įspūdingas jo vaizdas. Sprogsta, net sužimba žemė“, – pasakojo Tadas.
Taip pat šį rugpjūtį Tadas nufilmavo meteorų lietų. Po dangumi vaikinas praguli po porą valandų, bet dabar artėjant meteorų lietaus pikui tą žada daryti jau visą naktį. Anot dangaus reiškinių medžiotojo, nuo vidurnakčio iki paryčių yra pats geriausias laikas maudytis meteorų lietuje.
„Svarbu kuo daugiau rūbų turėti. Dar patarčiau turėti draugą ir negalvoti apie meteorus visiškai, nes kai žiūri, lauki kada kris, kada kris, kada čia ne labai prailgsta, atsibosta ir jau viskas, tada baigiasi ta medžioklė“, – patarė Tadas.
Žemė šiuo metu kerta Svifto Tatlio kometos kelią ir dėl to galime grožėtis meteorų lietumi. Kometos dulkės ir netgi šiukšlės, patekusios į mūsų atmosferą, sudega taip sukurdamos švytinčius, krentančią žvaigždę primenančius vaizdus. Tiesa, kometos dalelės, degančios mūsų atmosferoje, yra vos pupelės ar žirnio dydžio.
„To ryškumo priežastis yra labai didelis greitis, kuriuo susiduria tos dalelės su žeme. Greičiai siekia 10 kilometrų per sekundę arba gali siekti arti 2000 kilometrų per valandą. Tai palyginimui tokiu greičiu iki mėnulio būtų vos dvi valandos kelio“, – aiškino Vilniaus universiteto astronomas Vidas Dobrovolskas.
Tai kada gi meteorais lis stipriausiai? Anot V. Dobrovolsko, didžiausias intensyvumas laukiamas naktį iš penktadienio į šeštadienį.
„Iš 12-os į 13-ą arba jau prieš tai naktį, iš ketvirtadienio į penktadienį jau taip pat bus gana daug. Ir paprastai šių meteorų matoma tarp 50 ir 100 per valandą“, – sakė astronomas.
Visgi, anot žinovų, meteorų lietaus stebėjimą gali gadinti pilnatis, bet nusiminti neverta – jų vis vien bus galima išvysti.
O paganyti akis į žvaigždes tik jau per teleskopą lietuviai tiesiog plūsta ir į Lietuvos etnokosmologijos muziejų. Ir visgi krentančių žvaigždžių stebėjimui, pasak ekspertų, geriausia panaudoti savo akis.
„Mes rugpjūtį kažkur tai per metus sulaukiame tarp 10-12 tūkstančių lankytojų, bet, manyčiau, kad norinčių yra daugiau. Kadangi mūsų mažas momentinis pralaidumas, todėl, deja, net ir visų atvykusių negalim priimti“, – kalbėjo Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius Linas Šmigelskas.
Tiesa, dabar kosmoso mylėtojai muziejuje gali išvysti ir labai išskirtinį mėnulio meteoritą.
„Įsivaizduokit, asteroidas turi pataikyti į mėnulį. Tas tikrai nenutinka taip jau dažnai. Išmušti didelį kiekį grunto ir tada tas gruntas lėkdamas po kosmosą turi susidurti su mūsų žeme, nukristi ant jos paviršiaus ir dar kažkas turi surasti, atpažinti ir tada jau parodyti visiems kitiems“, – skė L. Šmigelskas.
Na, o išsiruošusiems medžioti meteorų ir maudytis jų lietuje specialistai rekomenduoja pasiruošti ir norų sąrašą. Meteorais lis iki rugpjūčio pabaigos.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.