Regėjimo negalią turinti klaipėdietė Vaida rodo savo suniokotą neregio lazdelę. Ją taip sulaužė pravažiuojanti mašina, kai Vaida žengė į šviesoforu reguliuojamą pėsčiųjų perėją:
„Užsidegus žaliai šviesai aš susiruošiau eiti per gatvę, žengiau žingsnį ir pakankamai greitai pralėkė vairuotojas, kuris štai taip sulaužė mano lazdelę.“
O lazdelę visureigio vairuotojas ne tiesiog pervažiavo. Kaip pasakoja Vaida, lazdelę mašina jai iš rankų išplėšė. Regos negalią turinčios merginos palydovė, kuri stovėjo vos už kelių žingsnių, Vaidai pasakojo, kad lazdelė mašinai net apsivyniojo aplink ratą. Tačiau labiausiai merginas šokiravo vairuotojo elgesys po incidento:
„Jis sustojo, išlipo, nė žodžio nepasakęs išsuko iš rato mano lazdelę. Aš pradėjau pykti ir sakyti, kaip čia važiuoja, atsiprašau pasakytų. Jis man sako, kad koks dar atsiprašau, išmok kelių eismo taisykles. Tu eidama per perėją turėtum iškelti lazdelę ir tik tada eiti.“
Eismo taisykles gerai išmanantiems vairavimo instruktoriams tokie automobilio savininko pamokslai kelia pasipiktinimą. Remiantis kelių eismo taisyklėmis, neregys lazdelę palaikyti iškėlęs turi tik prieš kirsdamas gatvę ne tam skirtoje vietoje.
„Apskritai vairuotojai privalo praleisti neregį einantį bet kur, bet kurioje vietoje. Jis kelią kirsti gali nebūtinai pėsčiųjų perėjoje. O čia žmogus, neregys, eina su lazdele, per pėsčiųjų perėją, įžengęs į važiuojamąją kelio dalį ir atlekia kažkoks vairuotojas, jį partrenkia ir sako, kad yra nekaltas. Manau, tokiam vairuotojui reikėtų dar kartelį perskaityti kelių eismo taisykles“, – sako vairavimo mokyklos savininkas Kęstutis Videikis.
Nors sankryžą, kurioje įvyko incidentas, stebi ne viena vaizdo kamera, jos nukreiptos į pagrindinę gatvę arba filmuoja tik realų laiką. Vis dėlto, liudininkai spėjo įsidėmėti mašinos numerius, o policija nustatė vairuotojo asmenybę. Su žurnalistais nenorintis bendrauti vyras policininkams teisinosi esąs nekaltas. Neva mergina pati kišo lazdelę jam į ratus.
„Vairuotojas sako, kad jis buvo kaip ir pravažiavęs tą pėsčiąją ir ji su savo neregio lazdele kliudė jo automobilio galinį ratą, kur ir buvo sugadinta šita lazdelė. Bet dar atliekamas tyrimas ir čia tik vairuotojo versija. Toliau dar vis tiek nustatinėsim visas įvykio aplinkybes“, – teigia kelių policijos atstovas Ramūnas Stasiulis.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Klaipėdos filialo pirmininkė pasakoja, kad vairuotojų sąmoningumas kasmet vis auga ir tokių istorijų nutinka retai. Vis dėlto, prie pėsčiųjų perėjų regėjimo negalią turintiems žmonėms tenka ilgai lūkuriuoti.
„Tikrai nepraleidžia. Tikrai nepralaidžia. Pėsčiųjų perėjose tikrai nepraleidžia, kadangi to sąmoningumo, ypatingai jaunesniems vairuotojams, trūksta. Kažkodėl jie manosi turį teisę greičiau pralėkti“, – pasakoja Klaipėdos silpnaregių atstovė Laima Stelingienė.
Regėjimo negalią turintys klaipėdiečiai sako, kad gatves kirsti jiems labai padeda štai tokie, garsiniai šviesoforo signalai. Tačiau tokių perėjų uostamiestyje šiuo metu vos 16. 2021 planuojama įrengti dar 7. Įrengti garsinį signalą kainuoja nuo 10 iki 400 eurų.