O jei austrėmis stalo tautiečiai nenuklos, tai gyventojai savo Velykinį stalą tikrai puoš gėlėmis ir gamtoje rastais žolynais, mat po atrodytų nesibaigiančios žiemos pasiilgo spalvų ir gyvybės.
„Michelin” restoranuose dirbęs virtuvės šefas iš Danijos ruošia afrozidiaku laikomas jūros gėrybes austres, gardina jas greipfrutais ir kitais priedais. „Litexpo“ parodų rūmuose vykusios konferencijos „Revolution“ metu šefas atskleidžia ir austrių paruošimo paslaptį.
„Atidarai austrę, pauostai ją, ir, visų pirma, paragauji žalią. Tai tarsi jausmas. Tuomet pridedi erškėtuogių ar vynuogę. Austrė įgauną kartumą ir kvapą. Ir subalansuoji viską šlakeliu alyvuogių aliejaus“, – pasakoja „Michelin“ restoranų virtuvės šefas Jonas Harboe Frederiksen.
O austrės, pasak šefo Tado Gailiūno, vis dažniau atsiranda ir ant lietuvių šventinio stalo. Jie silkę iškeičia į austres.
„Galima nusipirkti vienetą nuo 1 ir kaina kyla iki 3, 5, 4 eurų parduotuvėse. Tai nėra kažkoks prabangos dalykas, kaip formuojamas stereotipas toks yra“, – tvirtina šefas Tadas Gailiūnas.
Austrės, pasak šefo, ne tik skanios ar puošiančios šventinį stalą.
„Jos yra natūralus baltymų šaltinis, tai yra labai sveikas maistas, pilnas amino rūgščių“, – tikina T. Gailiūnas.
Gerą toną šventei užduoda ne tik geras maistas, bet ir aplinka, kurioje jį valgote. Tad pasisemti idėjų ir pasižvalgyti į išpuoštus stalus kviečia ir dekoro kūrėjai. Štai vienos floristikos dizainerės darbas primena japonišką sodą, tad ir savo šventę ji rekomenduoja kurti vadovaujantis japoniška filosofija.
„Mes gerbdami gamtą, kažkokią gamtos paimam dalį ir pabandom ją replikuoti, pabandom ją padaryti mini kopija jau, žodžiu, savo dekoruose, želdinimuose“, – pasakoja floristikos dizainerė Marija Garnak.
Kūrėjai savo šventinį stalą siūlo dabinti tokiais vazoniniais, svogūniniais augalais kaip jacintai ir narcizai. Ir į Velykų šventės kūrimą pažvelgti tvariai bei išdrįsti derinti nesuderinamus dalykus.
„Paimti vazoninį augalą, jį apdėti samana, o šalia pridėti daug vaisių įvairių spalvų, žvakių ir tada realiai vaisius mes turim, paskui valgom nuo stalo, neinvestavom, neišlaidavom, viską sunaudojom“, – kalba „Aliūtė Funky Flower“ įkūrėja Sandra Svobūnė.
„Salotų dubenys visokie, jie gali puikiai pasitarnauti kai vazos ar vazonai vadinami, tai nebijoti eksperimentuoti ir ieškoti gamtoje gražių dalykėlių, kuriuos galima pasidėti ant stalo“, – teigia „Prestige Garden Studio“ įkūrėja Karolina Tamošiūnienė.
Ir išties žmonės itin pasiilgo šilumos ir spalvų, tad Velykų stalus puoš pavasariu – jį parsineš šventinį stalą dekoruodami tuo, ką rado gamtoje. Ir visgi, svarbiausia Velykų puošmena – margutis:
„Pasiimam kašiką tokį šiaudinį, prisidedam šitų žolelių ir margučius.“
„Žiema čia mūsų šiek tiek užsitempė, ar ne? Visi nori šiek tiek spalvų, gyvybės, tai gėlės manau visai turėtų būti toks gyvybingas atributas ant stalo.“
„Gėlės, žaluma tikrai bus.“
„Pasipuošti stalą visą laiką galima esamais namų dalykais – spalvotus indus išsitraukti, staltieses.“
Ir kaip gi Velykinis stalas be deserto. Geriausio torto konkurse varžosi įmantriomis figūromis aplipdytas triaukštis tortas su moters portretu ir kiti skanėstai. Anot vienos tortų kūrėjos, žmonės Velykoms ruošiasi, desertus užsakinėja ir net ir juos renkasi pavasario skonio.
„Populiarūs ir visi „napoleonai“ ir gaivesni. Nu truputėlį skiriasi negu kad Kalėdos“, – sako „Patore sesės“ savininkė Rasa Kalinauskaitė-Stankevičienė.
O nenorintiems išlaidauti ir sukantiems galvą, ką greitai ir paprastai išsikepti patiems, desertų kūrėja siūlo pasigaminti sūrio tortą – jį ragauti galėsite jau po dviejų valandų.