Į Nacionalinį kraujo centrą Vilniuje ateina žmonės neatlygintinai duoti kraujo. Prisidengę veidus medicininėmis kaukėmis žmonės laukia, kol jiems bus patikrinta temperatūra. Ir tik po to galės eiti ruoštis tolimesnei kraujo davimo procedūrai.
Tiesa, į kraujo centrą užklupus pandemijai ateina gerokai mažiau žmonių nei įprastai. Vienus kankina nepagrįstos baimės kraujo centre užsikrėsti, kiti gi griežtai laikosi karantino taisyklių ir dėl to niekur nevyksta. Tačiau su lyg tuo kraujo atsargos artėja prie išsekimo ribos. Kraujo centras prašo tautiečių užsiregistruoti kraujo banke, kad bent esant skubiam reikalui, galima būtų surasti reikalingos kraujo grupės donorų. O saugumo priemonėmis centras tikina pasirūpinęs – tam skirtas net specialus transportas, kuris paima ir nuveža kraujo padovanojusį žmogų namo.
„Žmonėms, norėčiau akcentuoti, kad yra visiškai saugu, nes mes nesame gydymo įstaiga. Pas mus nėra pacientų. Donorai yra sveiki žmonės, aukštesnio mentaliteto ir labai empatiški žmonės. Tikiu, kad nei vienas žinodamas arba įtardamas apie galimybe būti apsikrėtusiu arba bendravusiu su apsikrėtusiu, tiesiog neina“, – sako Kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas.
Kraujo donorų duomenų bazėje užsiregistravo ir pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, ragindama visus šalies žmones padaryti tą patį tam, kad pandemijos metu gydytojams nereikėtų sukti galvą, iš kur paimti taip reikalingo kraujo.
„Tas duomenų banko ir kraujo rezervo sudarymas pandemijos akivaizdoje, man atrodo, yra nepaprastai svarbus strateginis uždavinys. Nes taip mes remiame kiekvienas savo asmeniniu apsisprendimu, savo asmeniniu veiksmu. Mes remiame pačius medikus. Nes medikas atsistojęs operacinėje neturi galvoti, ar yra kažkoks kraujo komponentas, ar yra kraujo atsargų“, – pasakoja pirmoji ponia Diana Nausėdienė.
Šalia Pučkorių atodangos su šalies vadovu gyvenanti pirmoji šalies ponia neslepia, kad karantinas stipriai apribojo ir jos veiklą: didžioji dalis jos pareigų persikėlė į virtualią erdvę, teko atšauki ir tarptautinius renginius. Tačiau kiek įmanoma, anot ponios Dianos, šiuo metu visiems privalu laikytis karantino – nesvarbu, esi pirmoji šalies ponia ar ne.
„Kuo mažiau judėti. Jeigu judame labai tikslingai ir su aukščiausios būtinybės laipsniu, poreikiu. Visas veiklas mes stengiamės perteikti online, virtualiuoju būdu. Labai daug dirbame derindami pozicijas, klausimus, kuriuos mes galime išspręsti, atliekame virtualiai“, – teigia D. Nausėdienė.
Šiais metais Velykos bus kitokios ir prezidento šeimoje. Gitano ir Dianos Nausėdų dukros užsienyje. Vyresnioji dirba Vokietijoje, jaunesnioji studijuoja Pietų Korėjoje. Į Lietuvą, siaučiant pasaulinei pandemijai, šeimos atžalos negrįžo.
„Mūsų dukros pateko į pačius pandemijos epicentrus. Į tas valstybes, kuriose pandemijos yra labai stiprios. Ir jos turėjo susidoroti tiek su psichologinėmis problemomis, tiek su kitomis iškylančiomis problemomis pačios, žinoma, su mūsų palaikymu. Bet tai padaryti sudėtinga. Aš, kaip mama, jaučiu rūpestį ir mūsų šventės vyks atskirai“, – kalbėjo D. Nausėdienė.
Tačiau pasak Dianos Nausėdienės, jų šeima per šventes tikrai ras būdu, kaip bent virtualiu būdu pasidžiaugti vienas kito draugija.