Apie tai jis kalbėjo išskirtiniame interviu „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Nausėda: karinė parama Ukrainai yra svarbiausia priemonė
Akivaizdu, kad Vakarų pasaulio įvestos sankcijos Rusijai karo Ukrainoje nesustabdė. Karas tęsiasi jau beveik metus, o sankcijos palietė tik dalį Rusijos visuomenės.
G. Nausėda pažymi, kad Europos Sąjunga jau įgyvendino devynis sankcijų Rusijai paketus. Vis dėlto, anot jo, veikia sankcijų apėjimo schemos, o pačios sankcijos nepalietė visos Rusijos visuomenės.
„Turbūt reikia kalbėti apie tai, kad vien tik sankcijomis Rusijos visuomenės nepaveiksime. Manau, kad didelė Rusijos visuomenės dalis net neatseka to priežastinio ryšio tarp jų gyvenimo ir tarp tų sankcijų“, – pastebi jis.
Prezidento teigimu, sankcijas kai kurie Rusijos gyventojai suvokia kaip Vakarų puolimą.
„Tada to efekto, kurio tikimės, mes nepasiekėme. Turbūt vis dėlto visi sutinkame, kad karinė parama šiuo momentu yra pati svarbiausia. Jokiu būdu nesakau, kad apskritai sankcijų politikos nebereikia vykdyti, nes – kad ir kaip bebūtų sunku pastebėti – sankcijos veikia, Rusijos BVP plėtra traukiasi ir tas traukimasis įgys tam tikrą pagreitį ateityje. Tiesiog ne visi dalykai prasideda iš karto. Procesai makroekonomikoje yra sudėtingesni.
Na, ir politinė parama Ukrainai nei kiek ne mažiau svarbi, o, ko gero, net svarbesnė, nes tai žadina žmonių viltį ir žadina tą norą kovoti toliau, nepaisant visų sunkumų. Ir tai yra pergalės pagrindinė prielaida“, – pažymi G. Nausėda.
Nausėda pabrėžia Lietuvos pavyzdį remiant Ukrainą
Trečiadienį viešėdamas Ukrainoje Lietuvos prezidentas paskelbė, kad mūsų šalis Ukrainai perduos oro gynybos sistemų ir zenitinių pabūklų. Tuo pačiu metu Ukrainoje viešėjęs Lenkijos prezidentas taip pat pranešė apie pasirengimą skirti papildomą paramą Ukrainai – pažadėjo tankų kuopą.
Apie papildomą paramą kalba ir Jungtinė Karalystė, Vokietija, JAV. Tačiau viešojoje erdvėje dažnai keliamas klausimas, kodėl ginkluotė Ukrainai organizuojama tarsi per vėlai, klausiama, kodėl to padaryti nebuvo galima dar karo pradžioje.
Anot G. Nausėdos, kiekviena valstybė turi skirtingą sprendimų priėmimo logiką, dėl kurios ir gali susidaryti įspūdis, kad tam tikros šalys paramos Ukrainai procesą stabdo.
„Gaila, kad taip yra, bet tai yra turbūt politinio proceso dalis. Ar tikrai mes visomis išgalėmis, nors tikrai nesame daugiausia karinių resursų turinti valstybė, savo pavyzdžiu rodome, kad galime atiduoti viską, kas nepastato mūsų į tokią padėtį, kai pradedame rizikuoti savo nacionaliniu saugumu?“ – kalba G. Nausėda.
Atidavę viską, ką turime, anot prezidento, taptume lengvu taikiniu, tačiau savo demonstruodama savo pavyzdį, Lietuva siekia paskatinti kitas valstybes.
„Norime, kad tokio pavyzdžio imtųsi ir kitos valstybės. Ir tikrai džiaugiuosi, kad ir Lenkija labai aktyvi šitoje srityje. Manau, kad truputį greičiau judant būtų galima bent truputėlį palengvinti šito karo naštą Ukrainai“, – pabrėžia G. Nausėda.
G. Nausėda trečiadienį lankėsi Ukrainoje, kur susitiko su Ukrainos ir Lenkijos prezidentais.
Visą laidą žiūrėkite čia: