Mažiausiai du pacientai su britiška atmaina – iš socialinės globos namų. Ir iki šiol neaišku, iš kur pas kai kuriuos pacientus atkeliavo britiškas virusas. Ekspertai nerimauja – į Lietuvą įsileidome britišką atmainą, kurią dabar bus sunku išprašyti.
Viso senojo žemyno kovą su koronavirusu sujaukusi galingesnė britiška COVID mutacija – dabar jau ir Vilkaviškio rajone. Miesto ligoninėje pas pacientus ir medikus paimtuose COVID mėginiuose – aptikta britiškoji atmaina.
Koronaviruso mutacijų nustatymo tyrimus 96-iuose mėginiuose iš centrinės Lietuvos atlikusi Kauno klinikų laboratorija skelbia Marijampolės apskrityje radusi 7 britiškos mutacijos atvejus, iš jų 6 Vilkaviškio r., Kauno apskrityje dar 4 atvejus. Iš viso 11.
„Ir čia be abejo netikėtas toksai. Kai 11 atvejų iš karto, tai be abejo nesitikėjote, kad tiek. Ieškot ieškojome priežasties tų atvejų augimo nepaisant griežto karantino – vis tiek visiems kirbėjo Lietuvoje“, – sako Kauno klinikų generalinis direktorius Prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius.
Vilkaviškiečiai žinią apie pavojingą ir lengvai perduodamą britišką atmainą vertina labai skirtingai:
„Saugausi. Ir užtai nebijau. Tikiu, kad neapsikrėsiu.“
„Na kaip sakyti, ir bijau, ir nebijau.“
„Tikimės, kad medicina apgins mus nuo trečios bangos.“
„Manau, kad iki pavasario galo bus karantinas, paskui atlaisvins vasarą ir rudenį vėl uždarys čia mus visus.“
„Jau norėtųsi, kad viskas pasibaigtų kuo greičiau.“
Į Kauną mėginiai su britiška atmaina tyrimams atkeliavo vasario 9-10 dienomis. Vilkaviškio ligoninės vadovas sako neabejojantis, kad situacija rajone – niekuo ne išskirtinė.
„Britiška atmaina bus tikrai visoj Lietuvoj. Ir tikrai negali būti vienas rajonas izoliuotas. Kadangi mes nesame vieni nuo kitų atskirti, ryšiai visoje Lietuvoje ir britiškos atmainos atvejų rasime tuoj pat visoj Lietuvoj“, – pasakoja Vilkaviškio ligoninės direktorius Linas Blažaitis.
5 Vilkaviškio atvejai rasti pas pacientus – jie dabar gydomi Kauno ir Marijampolės ligoninėse. Pacientai įžengę į 8 dešimtį metų. Skelbiama, kad du ligoniai iš socialinės globos namų. Mutacija rasta ir pas vieną mediką – jis dabar izoliuojasi.
„Esame galbūt šiek tiek ramesni, kad iš tų 6 patvirtintų atvejų 5 buvo stacionarizuoti ir nebuvo išleisti į namus, kadangi garbaus amžiaus žmonės. Tai darome prielaidą, kad jie to užkrato bent išplatinti negalėjo“, – teigia Vilkaviškio r. savivaldybės atstovė Daiva Riklienė.
Bet kol kas tai tik prielaida – viruso kelionės maršrutai dar migloti.
„Kalbant apie Marijampolę, tai 6 asmenys susiję su Ligonine, 1 yra ugdymo įstaigos darbuotojas. Kauno gi apskrityje 2 asmenys gyvena globos namuose – jie irgi yra susiję. Dar vienam asmeniui atvykus iš Švedijos buvo nustatyta Covid-19 liga ir mutacija na ir dar vienam Kauno miesto gyventojui, kurie tarpusavyje nėra susiję“, – kalbėjo NVSC epidemiologė Rolanda Lingienė.
„Vakar gauti rezultatai kelia nerimą, nes 11 patvirtintų atvejų iš 4 administracinių teritorijų skirtingų – tai iš tiesų yra toks nerimą keliantis signalas ir reikalaujantis didesnio stebėjimo ir tyrimų apimties“, – sako vyr. šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė.
Vyriausioji epidemiologė neatmeta galimybės, kad būtent britiška koronaviruso atmaina susijusi su sergamumo augimu šalyje.
„Ir dar daugiau mes matėme Marijampolės ligoninėje, taip pat augimą guldomų pacientų su COVID liga. Na, žinoma, tai prielaidos yra, bet, tikėtina, kad bent jau tuose rajonuose dviejuose tas naujasis variantas galėjo turėti įtakos atvejų skaičiaus didėjimui, kuris tuo metu Lietuvoje mes turėjome mažėjimą“, – pasakoja Prof. habil. dr. R. Jurkevičius.
Netrukus turėtų paaiškėti ar britiška mutacija užpuolė ir Vilniaus apskritį. Beveik 200 mėginių iš rytų Lietuvos dabar tiria Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras ir netrukus žada atsiųsti atsakymus.
„Tai siūlau ramiai reaguoti į situaciją, priimti, kaip pradžią – pradėjome matyti, kad mutacijų yra. Viskas gerai, gal tai padės politikams ir ekspertams priimti atitinkamus sprendimus“, – teigia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos direktorius Danas Bakša.
Ekspertai neslepia – pirmieji signalai rodo, kad netrukus gali tekti vėl griežtinti kovą su koronavirusu.
„Statistikos departamentas skelbė, kad trečia banga. Visi pyko, kad jis čia per anksti skelbia, bet pasirodo… Vėlgi, kai pradedame aiškintis, kodėl sustojo mūsų epidemijos kritimas ir vėl kyla – viena dabar iš priežasčių, kad vis dėlto mes turime tą britišką atmainą“, – kalbėjo Sveikatos ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Netrukus Lietuvoje kas savaitę planuojama atlikti per pusę tūkstančio tyrimų mutacijoms nustatyti. Be kone šimto atliekamų Kauno klinikose, beveik 400 atliks Santaros klinikos. Prie tyrimų prisidės ir Vilniaus ir Sveikatos mokslų universitetai, Maisto ir veterinarijos tarnyba.