Vilniaus Daukanto progimnazijos mokytoja – mobiliajame koronaviruso patikros punkte šalia Siemens arenos. Pradinių klasių pedagogė užsiregistravo ir čia atskubėjo viena pirmųjų. Sako, labai nori sužinoti, ar nebuvo užsikrėtusi koronavirusu, mat nors ir simptomų nejuto, su vaikais kontaktų ir progų užsikrėsti turi labai daug.
„Per pandeminį nejaučiau, bet dirbu ugdymo įstaigoje, vaikai, nuolatos būna virusai. Tai neišvengiama, dažnai jaučiu pobūdį viruso.“
Dešimt minučių ir paaiškėja testo rezultatas – jis neigiamas: „Vadinasi, nebuvo sąlyčio. Saugomės toliau.“
Į Vilniuje pastatytą palapinę vien šiandien iki vakaro užsirašė per pusšimtį Vilniaus mokytojų.
„Dirbant mokykloje, kur toks virusų židinys, bet kokių virusų gali prisigaudyti. Tuo pačiu ir šitą pasitikrinsiu.“
„Sirgau pavasarį, bet nemanau, kad Covidu. Tiesiog dėl savęs. Buvo temperatūra ir peršalimas.“
„Norisi dėl savęs sužinoti, ar buvo kontaktas, ar ne. Gal be simptomų jau prasirgome.“
Palapinėje greitaisiais koronaviruso testais visą artimiausią savaitę bus tiriami pedagogai. Procedūra užtrunka apie 10 minučių. Jei testas parodys buvus infekciją, toks žmogus iškart turės pereiti į šią palapinę, kur bus imamas mėginys iš nosiaryklės.
Beje, joje naudojami garsieji greitieji testai, dėl kurių pirkimo už keturgubą kainą teisėsaugininkai tardo artimiausius premjero Sauliaus Skvernelio bei ministro Verygos pavaldinius.
„Keista spekuliacija, kodėl anksčiau nenaudojome, vasarą beveik neturėjome susirgimų, vieną kitą. Kokia prasmė naudoti, kai situacija nurimusi. Testuoji, kada reikia“, – sako ministras Aurelijus Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerija Vilniaus savivaldybei įteikė 11 tūkstančių greitųjų koronaviruso testų, kurių turi pakakti patikrinti du trečdalius miesto pedagogų.
„Kalbantis su žmonėmis, jie dažniausiai turėjo simptomus vasarį, kovą, gripo simptomai, kurie neįtaria“, – pasakoja Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Kituose miestuose mokytojams testai atliekami kitaip nei Vilniuje – medikai patys atvyksta pas mokytojus į ugdymo įstaigas.
„Vilniuje yra 250 savivaldybės pavaldumo įstaigų ir apie 100 privačių. Mūsų sveikatos priežiūros specialistams aplankyti fiziškai būtų sunku tiek įstaigų“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovė Viktorija Turauskytė.
Mokslininkų teigimu, šie greitieji testai nėra tinkami ankstyvos ligos diagnostikai ir tiksliausią rezultatą rodo tik praėjus 14-50 dienų nuo pirmųjų ligos simptomų. Be to, testai nėra privalomi, tad jų nauda abejoja ir dalis mokytojų.
„Šitas testas momentinis, ką pasakys šiandien, po savaitės gali būti kita padėtis. Jei kas savaitę būtų daromi testai, tada gal naudos duotų daugiau“, – kalbėjo mokytojų profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.
Tačiau ministras Veryga tvirtina, esą tokio tyrimo vis tiek reikia – sužinojus iki šiol buvusių koronaviruso užsikrėtimų mastą esą galės prognozuoti, kokio plitimo tikėtis ateityje.
„Matysime pakankamai platų paveikslą, galėsime įvertinti dinamiką, kas vyksta, kad priimtume toliau sprendimus“, – sako A. Veryga.
Beje, ministras jau praneša, kad greitaisiais koronaviruso testais bus tikrinami ne tik mokytojai, bet ir Vaiko teisių tarnybos darbuotojai, o vėliau ateis eilė jau ir statutiniams pareigūnams, vadovybės apsaugos pareigūnams, Vyriausybės kanceliarijos, Žemės ūkio ministerijos valdininkams. Nemokamai testų ministras žada padalinti ir prekybos centrų, vaistinių darbuotojams pasitikrinti.
Tuo metu Lietuvoje koronavirusas toliau plinta ir jau sumušė metų rekordą. Šiuo metu šalyje serga 1070 gyventojų ir tai yra didžiausias rodiklis per visą koronaviruso pandemiją, ankstesnis rekordas buvo balandžio viduryje – 1048 sergantieji.
Tik antra mokslo metų savaitė, o jau serga 18 moksleivių, 3 mokytojai bei 4 kiti ugdymo įstaigų darbuotojai. Koronavirusas ką tik patvirtintas vienam Gabijos ir vienam Mažvydo gimnazijos moksleiviams. Šie atvejai tarpusavy nesusiję.
„Priskaičiavus tiek Mažvydo, tiek Gabijos progimnaziją, šiuo metu COVID-19 liga nustatyta 21 ugdymo įstaigoje, dvi iš jų yra iki mokyklinio ugdymo įstaigos. Serga 18 vaikų ir septyni darbuotojai“, – pasakoja Visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė.
Vis daugiau mokinių mokosi nuotoliniu būdu, tačiau ministras Veryga dar ragina nepanikuoti.
„Noriu paraginti nepanikuoti, tam ugdymo įstaigos turėjo pasirengti tvarkas, kad galėtų atskirti srautus ir jos tam ir reikalingos, kad nereikėtų į nuotolinį mokymąsi išvaryti visos ugdymo įstaigos, kad vaikai turėtų galimybę gauti kontaktines pamokas“, – teigia A. Veryga.
Ministras toliau tikina, kad dėl rekordinio sergančiųjų kiekio nerimauti dar neverta – dauguma serga lengvomis formomis, gydosi namuose, daug židinių yra lokalizuoti, ligoninėse, slaugos įstaigose padėtis kontroliuojama.